قیمت گوشت به نرخ امروز 6 شهریور!! | گوشت را از این قیمت گرانتر نخرید!!

قیمت گوشت به نرخ امروز 6 شهریور!! | گوشت را از این قیمت گرانتر نخرید!!
کدخبر : 19462
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 

علی‌اصغر ملکی رییس اتحادیه گوشت گوسفندی اظهار داشت: به دلیل خشکسالی در سال‌های اخیر و گرانی نهاده‌ها تعداد جمعیت دامی کاهش یافته است و دامداران دام های مولد خود را به سمت کشتارگاه ها برده اند.

وی افزود: در سال جاری نیز با توجه به بارش‌هایی که وجود داشته است، دام خود را نگهداری کرده‌اند تا در ماه‌های آینده که بازار بهتری دارند عرضه کنند و اکنون از علوفه ارزان قیمت استفاده می‌کنند.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی ادامه داد: در حال حاضر نرخ دام زنده در حدود هر کیلوگرم 200 هزار تومان است و در نتیجه قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه بره نر ایرانی 430 هزار تومان، بره ماده 415 هزار تومان و میش 350 هزار تومان است.

وی تصریح کرد: گوشت‌های وارداتی منجمد و گرم نیز به بازار آمده است و توسط میادین میوه و تره بار به صورت بسته بندی شده با نرخ مصوب توزیع می‌شود که در مقایسه با گوشت‌های ایرانی قیمت کمتری دارند.

ملکی گفت: با عرضه بیشتر گوشت های وارداتی قیمت این محصول در بازار متعادل می‌شود که با توجه به سفر رئیس جمهور به کنیا واردات گوشت از این کشور نیز در حال انجام است.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی افزود: با وجود کاهش عرضه گوشت قرمز تقاضا نیز برای خرید این محصول نیز کاهش یافته است اما مهر ماه با افزایش تقاضا برای خرید این محصول مواجه می‌شویم که از حالا باید تدابیر لازم اندیشیده شود.

قیمت گوشت قرمز

افشین صدردادرس با بیان اینکه کمبودی در عرضه دام نداریم، گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو دام زنده ۱۸۵ تا ۱۹۵ هزارتومان است که براین اساس هرکیلو گوشت نباید بالاتر از ۳۹۰ تا ۴۰۰ هزارتومان عرضه شود.

به گفته او، بنابر آمار سرانه مصرف گوشت در سال گذشته ۷.۵ کیلو بود که با این وجود تولید گوشت داخل جوابگو نیاز کشور است و برای تنظیم بازار نیازی به این حجم از واردات نیست.

صدردادرس ادامه داد: دولت برای ۳ دهک مشمول کالابرگ الکترونیکی باید گوشت وارد کند چراکه این حجم از واردات به تولید داخل ضربه می زند.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: با توجه به وضعیت عرضه دام داخل و گوشت گرم و منجمد وارداتی پیش بینی می شود که بازار به تعادل برسد.

قیمت گوشت

براساس مشاهدات میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران قیمت هرکیلو شقه گوسفندی حدود ۴۰۰هزارتومان است. براساس مشاهدات میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران قیمت هرکیلو شقه گوسفندی حدود ۴۰۰هزارتومان، دست، سردست و راسته گوسفندی ۴۰۰ تا ۴۲۰هزارتومان، ران گوسفندی ۴۰۰تا۵۰۰ هزارتومان و ران گوساله حدود ۴۸۰هزارتومان است.

گفتنی است قیمت های ذکر شده حدودی بوده و ممکن است در برخی مناطق بیشتر یا کمتر باشد.

چندی پیش رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی اعلام کرد که در حال حاضر مغازه‌داران شقه گوسفندی را کیلویی ۴۲۵ تا ۴۳۵ هزار تومان بسته به کیفیت آن خریداری می‌کنند که با اعمال ۱۰ درصد سود به دست مصرف کننده می‌رسد. به گفته وی در حاضر بازار مسکوت و آرام است.

قیمت گوشت قرمز

مرغ نیز در میادین میوه و تره بار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و برخی از مغازه ها با قیمت هرکیلو ۷۸ هزارتومان عرضه می‌شود که البته قیمت آن در برخی دیگر از مغازه ها به کیلویی ۸۸هزارتومان هم می رسد. این درحالی است که با آغاز ماه محرم و افزایش طبیعی تقاضا برای گوست سفید و قرمز در این ماه، جوسازی هایی درباره کمبود گوشت در بازار و یا ایجاد صف برای خرید گوشت و مرغ ایجاد شده بود، اما با عبور از تلاطم مقطعی بازار، طبق‌پیش‌بینی‌ها بازار به ثبات رسیده است.

وزیر جهادکشاورزی نیز اخیرا اعلام کرده که تولید مرغ گرم به سطح مطلوبی رسیده و مشکلی برای تامین مرغ مورد نیاز بازار وجود ندارد.

طبق بررسی داده‌های سال ۲۰۲۲ فائو نیز میزان مصرف گوشت قرمز ایران ۶ کیلوگرم است که ۱۷ درصد کمتر از متوسط جهانی را نشان می‌دهد البته با وجود اینکه سرانه مصرف گوشت قرمز به سمت گوشت مرغ سوق داده شده اما مصرف این محصول در سبد خانوار کاهش یافته است.

قیمت گوشت قرمز کاهش خواهد یافت

رئیس شورای تأمین دام کشور در گفت‌وگو با خبرنگار «ایران» درباره وضعیت بازار دام زنده و گوشت قرمز گفت: با توجه به نرخ دام زنده، قیمت فعلی گوشت قرمز در بازار واقعی نیست و به نظر می‌رسد با تداوم تزریق گوشت از سوی دولت به بازار، قیمت این محصول کاهش می‌یابد.

منصور پوریان با بیان اینکه جمعیت دامی کشور تأمین است و کمبودی در این زمینه نداریم، اظهار داشت: دولت به منظور متعادل شدن بازار گوشت و جلوگیری از افزایش فزاینده قیمت گوشت، برای ایام تاسوعا و عاشورای حسینی اقدام به تزریق گوشت قرمز گرم و منجمد با قیمت‌های مناسب کرد که تاکنون نیز مؤثر واقع شده است.

وی افزود: با اتمام ایام تاسوعا و عاشورای حسینی بازار با کاهش تقاضا در دام زنده روبه‌رو شد که همین امر در افت قیمت این محصول مؤثر بوده و به نظر می‌رسد طی روزهای آتی تأثیر این مهم در قیمت گوشت قرمز نیز نمایان شود به طوری که اکنون به طور میانگین قیمت دام زنده سبک بین ۱۵۰ تا ۱۷۵هزار تومان است بنابراین نرخ هر کیلوگرم گوشت قرمز در بازار باید بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزارتومان باشد. این درحالی است که در برخی از مناطق این محصول همچنان با قیمت‌هایی بالای ۴۵۰ هزارتومان به فروش می‌رسد.

قیمت گوشت

قیمت گوشت گوساله همچنان در نوسان

پوریان علت گرانی گوشت قرمز در بازار را شبکه توزیع این محصول دانست و اضافه کرد: آنچه در بازار دیده می‌شود دلال بازی چوب‌دارها و میدان‌داران است که قیمت‌ها را بالاتر از آنچه که باید عرضه می‌کنند و در حال حاضر با توجه به رکود بازار دام، خرید و فروش به‌صورت توافقی انجام می‌شود. وی ادامه داد: در صورت تداوم گوشت قرمز توزیعی از سوی دولت و تأمین بازار، وضعیت بازار دام زنده و گوشت قرمز روند کاهشی پیدا می‌کند که در نهایت موجب متعادل شدن بازار خواهد شد.

رئیس شورای تأمین دام کشور گفت: طبق گزارش‌های مرکز آمار ایران، جمعیت دام سبک کشور حدود ۶۸میلیون رأس و دام سنگین ۹ میلیون رأس است بنابراین کاهش چندانی در جمعیت دامی کشور نداریم اما تقاضا برای خرید این محصول پایین است.

وی با تأکید بر اینکه تولیدکنندگان دام سبک و سنگین با کمبود جدی نقدینگی برای ادامه روند تولید روبه‌روهستند، افزود: البته اکنون در بخش پرواربندی با کاهش ۲میلیون رأسی دام سبک روبه‌رو هستیم که این مهم به افزایش هزینه‌های تولید و نبود نقدینگی برمی‌گردد که به نظر می‌رسد با شروع فصل سرما در نیمه دوم سال و تأمین نقدینگی این موضوع تا حدودی مرتفع شود.

وی اظهار داشت: آنچه مسلم است، صنعت دامی کشور نیازمند سرمایه‌گذاری و تأمین نقدینگی است بنابراین باید از تولیدکنندگان حمایت شود که بخشی از این حمایت‌ها می‌تواند در ازای صادرات دام زنده باشد تا تولیدکنندگان بتوانند به تولید ادامه بدهند در غیر این صورت باید شاهد خروج برخی واحدهای دامپروری از چرخه تولید باشیم.

این مقام صنفی خاطرنشان کرد: طی روزهای آینده قرار است نزدیک به ۵۰۰ تن گوشت از انبار گوشت وارد شود و در سطح گسترده نیز قرار است پنج هزار تن گوشت منجمد، گوشت لاشه، گوشت گوساله و گوشت گاو به کشور وارد شود؛ این حجم واردات گوشت به‌طور قطع می‌تواند تأثیرات قیمت گسترده‌ای داشته باشد.

پوریان در پایان خاطرنشان کرد: واردات گوشت در روزهای قبل نیز انجام می‌شده است اما در شرایط فعلی، بازار از ثبات قیمت خارج شده و هرکدام از فروشندگان گوشت به‌طور خودخواسته قیمت‌ها را تغییر می‌دهند. علاوه بر این باید این موضوع را در نظر گرفت که بازار تابع عواملی مانند تورم است و این تورم در بسیاری از کالاها بویژه در بازار مواد غذایی وارد شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه