متقاضیان کالابرگ بخوانند!! | فقط با خرید از کالابرگ یارانه تان را افزایش خواهید داد!!

  متقاضیان کالابرگ بخوانند!! | فقط با خرید از کالابرگ یارانه تان را افزایش خواهید داد!!
  کدخبر : 19449
  پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

  طرح کالابرگ الکترونیک تفاوت‌هایی با کوپن دهه شصت دارد و بیشتر شبیه به پرداخت کمک هزینه نقدی برای خرید کالاهای اساسی است.بحث کوپن یا کالابرگ الکترونیک از تابستان سال ۱۳۹۷ و با افزایش چشمگیر قیمت کالاهای اساسی مطرح شد.بر این اساس قرار اسـت همان کارت ‌بانکی کـه افراد با آن یارانه می گیرند بـه کالابرگ الکترونیک تبدیل شود تا مردم با استفاده از آن از فروشگاه‌ها سهمیه کالا‌های اساسی ‌خودرا دریافت کنند‎ ‎.بر اساس گمانه زنی ها کالابرگ الکترونیک هر چند ماه یکبار شارژ می شود.در ادامه به آخرین اخبار از کالابرگ الکترونیک می پردازیم.

  کالابرگ

  با آغاز مرحله جدید از روز ۱۰ مردادماه، خانوارهای دهک‌ یکم تا سوم که یارانه ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند، به شرط اختصاص ۵۰ درصد اعتبار یارانه خود( ۲۰۰ هزار تومان) به خرید کالابرگ، ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافه به ازای هر نفر دریافت خواهند کرد.

  اگر خانوارها ۵۰ درصد مبلغ یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را صرف خرید کالابرگ کنند و از ۱۱ قلم کالای پیش‌بینی شده در طرح خریداری کنند، ۱۲۰ هزار تومان اعتبار اضافه به ازای هر عضو خانواده در حساب سرپرست خانوار شارژ می‌شود و کل یارانه هر فرد به ۵۲۰ هزار تومان در ماه افزایش می‌یابد.

  در این مرحله همه خانوارهای دهک‌های اول تا سوم کم‌درآمدی همراه با خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) مشمول افزایش ۳۰ درصدی یارانه شده‌اند و اعتبار مازاد آنها به میزان ۱۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. در صورت افزایش احتمالی تورم اقلام سبد کالابرگ این مبلغ مجدد افزایش خواهد یافت اما پرداختی خانوارها تا پایان سال ثابت خواهد ماند.

  در صورتی که خانوارها ۵۰ درصد مبلغ یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را که معادل ۲۰۰ هزار تومان می‌شود صرف خرید کالابرگ کنند و از ۱۱ قلم کالای پیش‌بینی شده در طرح خریداری کنند، ۱۲۰ هزار تومان اعتبار اضافه به ازای هر عضو خانواده در حساب سرپرست خانوار شارژ می‌شود و کل یارانه هر فرد به ۵۲۰ هزار تومان در ماه افزایش می‌یابد.

  اعتبار مازاد یارانه چقدر شد؟

  اعتبار مازاد پیش از این ۸۰ هزار تومان بود که دولت با همراهی وزارت رفاه با توجه به استقبال خانوارها و به منظور جلب مشارکت بیش‌تر مردم آن را به ۱۲۰ هزار تومان افزایش داده است. این اعتبار مازاد در واقع کمک دولت برای تأمین سبد غذایی خانوارهای نیازمند است و دولت درنظر دارد تا مواد مغذی مورد نیاز در قالب ۱۱ قلم کالای سبد کالابرگ به جامعه هدف اختصاص داده شود و سه دهک کم‌درآمد به لحاظ تغذیه و تامین مواد پروتئینی و ویتامین‌ها دچار مشکل نشوند.

  کالابرگ الکترونیک

  کدام کالاها را می‌توان با کالابرگ خرید؟

  اما ۱۱ قلم کالای اساسی طرح کالابرگ شامل برنج ایرانی، گوشت منجمد گوساله، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست‌ کم چرب، مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر است و طبق آخرین گزارش‌ها ۱۰ فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ و ۸۴ هزار فروشگاه خُرد و جمعا ۹۳ هزار پایانه در سطح شهر و روستا به سامانه کالابرگ پیوسته‌ و در حال ارائه خدمت به مردم هستند.

  خانوارها می‌توانند با مراجعه به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir و نصب برنامه شما از وجود مغازه‌ها و فروشگاه‌های مشمول که به این طرح متصل شده‌اند باخبر شوند. همچنین با شماره‌گیری کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* از کد خرید و کد اعتبار و باقیمانده اعتبار یارانه خود مطلع شوند.

  درحال‌حاضر طرح کالابرگ الکترونیک برای سه دهک اول تا سوم کم‌درآمدی به اجرا درمی‌آید که جمعیت ۲۹ میلیون نفری کشور را در برمی‌گیرد. طبق آخرین آمارها یک میلیون خانوار از طرح استقبال کرده‌ند که در مقایسه با سال گذشته رشد قابل قبولی داشته است.

   استقبال یک میلیون خانوار از طرح کالابرگ الکترونیک

  علیرضا عسگریان در مورد مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی گفت: این مرحله از شب سه شنبه 10 مرداد 1402 آغاز شده و بر این اساس افرادی که از سه دهک پایین درآمدی بتوانند حداقل 50 درصد یارانه نقدی خود را به مبلغ 200 هزار تومان از 11 قلم کالای منتخب سبد معیشت خریداری کنند، مشمول شارژ 120 هزار تومان اعتبار اضافی خواهند شد.

  وی افزود:‌ طرح کالابرگ الکترونیکی فعلاً برای سه دهک پایین درآمدی به تعداد 8 تا 9 میلیون خانوار و به استعداد 29 میلیون نفر جمعیت کشور معادل یک سوم جمعیت اجرا می‌‌شود.

  معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه تا چه میزان از طرح کالابرگ استقبال شده  است، عنوان کرد: در مدت اجرای کالابرگ تاکنون یک میلیون خانوار از این طرح استفاده کردند که عمدتاً در سه دهک پایین درآمدی جامعه بودند و طرح نسبت به گذشته رشد قابل قبولی پیدا کرده است.

  عسگریان در مورد اینکه چرا استقبال از کالابرگ ناچیز بوده است، گفت: دلایلی مختلفی دارد، از جمله آن عدم اطلاع‌رسانی کافی و همچنین شکل‌گیری رفتار مصرفی مردم در زمانی که هنوز زیرساخت اجرای کالابرگ فراهم نبود و مردم از یارانه معیشتی خود برای سایر هزینه‌ها مانند کرایه‌ خانه، هزینه ایاب و ذهاب و یا سایر هزینه‌های خانوار استفاده کرده‌اند.

  وی در مورد اینکه آیا مغازه‌داران در طرح کالابرگ الکترونیکی می‌توانند گران‌فروشی کنند و یا کالاهای اجباری به مشتریان بدهند، اظهار داشت: این 11 قلم کالای سبد معیشت‌ (شامل ماست،‌شیر،‌پنیر،‌قندو شکر، روغن،‌برنج، مرغ و تخم مرغ، گوشت، ماکارونی و حبوبات) همه از کالاهای تعزیراتی هستند که اگر کسی گران‌فروشی کند، حتی بدون کالابرگ الکترونیکی می‌توان به تعزیرات شکایت کرد.

  وی در مورد فروش کالای اجباری هم گفت: اگر فردی هر تعداد کالای دیگر هم خریداری کند، فقط 11 قلم کالای مورد نظر سبد معیشت مشمول یارانه‌است و اگر فردی بیش از این  اقلام خریداری کند مشمول اعتبار کالابرگ نمی‌شود.

  معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه آیا دهک‌های جدیدی مشمول طرح کالابرگ الکترونیک می‌شوند، گفت: در حال حاضر سه دهک کم درآمد مشمول کالابرگ الکترونیکی همراه با اعتبار اضافه شده‌اند و احتمالاً تا یک ماه آینده دو دهک 4 و 5 هم مشمول خواهند شد.

  وی تاکید کرد: البته طرح کالابرگ به صورت کاملاً اختیاری اجرا می‌شود و در حال حاضر برای همه یارانه‌بگیران کشور اعتبار یارانه‌ای در قالب کالابرگ یک ماه زودتر شارژ می‌شود، اما در مورد سه دهک کم درآمد به شرط خرید 50 درصد از اعتبار یارانه در کالابرگ خود، 120 هزار تومان هم شارژ اضافه داده خواهد شد تا از همان 11 قلم کالا خریداری کنند.

  عسگریان این را هم گفت: سیاست دولت این است که سبد معیشت خانوارها که براساس مؤسسه انستیتو تغذیه تعریف شده است، همه نیازهای غذایی خانوار از نظر پروتئین، ویتامین، ریزمغذی دارد و اصرار ما این است که این سبد به مصرف خانوارها برسد و دولت می‌خواهد هر گونه تورمی که به قیمت این کالاها وارد می‌شود را از طریق یارانه جبران کند.

  وی ادامه داد: یارانه نقدی قبل از حذف ارز ترجیحی 45 هزار و 500 تومان بود، اما از سال گذشته این یارانه یکباره 8 تا 9 برابر شد و برای سه دهک کم‌درآمد به 400 هزار تومان و برای 6 دهک دیگر به 300 هزار تومان افزایش یافت که بتواند تورم سبد غذایی را جبران کند.در حال حاضر منابع یارانه ماهانه معیشتی به 27 هزار میلیارد تومان رسیده است.

  معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: دولت یارانه‌های متعددی مانند یارانه سوخت، نان، دارو و انرژی می‌دهد و یکی از آن یارانه بسته غذایی کالابرگ است که اصرار دارد به سفره مردم برسد تا پیش از این برای سه دهک کم درآمد جامعه به شرط اینکه از 80 درصد کالاهای یاد شده خریداری می‌کردند 80 هزار تومان اعتبار اضافه پرداخت می‌شد. در گام بعدی این رقم خرید شرطی به 50 درصد کاهش یافت و الان در گام جدید به شرط اینکه افراد سه دهک کم درآمد به میزان 50 درصد از اعتبار یارانه از سبد یاد شده خریداری کند 120 هزار تومان اعتبار اضافه شارژ خواهد شد.

  عسگریان اظهار داشت:‌در حال حاضر آزادی برای افراد سه دهک کم درآمد بیشتر شده و نکته این است که اگر فرد 200 هزار تومان از اعتبار یارانه‌ای خود را از 11 قلم خریداری کند 120 هزار تومان شارژ اضافه خواهد شد که آن را هم باید از همین اقلام خریداری کند.

  وی افزود: در حال حاضر 90 هزار مغازه در کشور به طرح کالابرگ الکترونیک پیوسته‌اند و مردم می‌توانند با نصب «برنامک شما» از نشانی مغازه‌ها و همچنین اعتبار یارانه و اعتبار خود اطلاع به دست بیاورند و از طریق کد دستوری #1463*500* هم از کد خرید و از هم کد اعتبار خود مطلع شوند.

  معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: طرح کالابرگ الکترونیکی براساس تکلیف قانون بودجه 1401 اجرا می‌شود و معیار محاسبه قیمت 11 قلم کالا سال 1401 خواهد بود و تورم تحمیل شده به این اقلام با شارژ اضافی دولت جبران خواهد شد

  آیا این خبر مفید بود؟
  ارسال نظر:

  روی خط رسانه