دانشمندان هفت سال بیماری را زود تر تشخیص می دهند | تکمیل کیف درمانی دانشمندان

  دانشمندان در مطالعه‌ای دریافته‌‌اند که از روی اسکن چشم می‌تواند نشانه‌های بیماری پارکینسون را از 7 سال زودتر تشخیص داد.

  دانشمندان هفت سال بیماری را زود تر تشخیص می دهند | تکمیل کیف درمانی دانشمندان
  کدخبر : 19347
  پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

  دانشمندان با استفاده از داده‌های اسکن چشم و یادگیری ماشینی، یک سیستم هوش مصنوعی ساخته‌اند که می‌توند کوچک‌ترین نشانه‌های مربوط به بیماری پارکینسون را از 7 سال زودتر در بیماران شناسایی کند.

  محققان آکادمی عصب‌شناسی آمریکا، کالج دانشگاهی لندن و بیمارستان چشم مورفیلدز در بزرگ‌ترین مطالعه‌ای که تاکنون پیرامون رابطه عنبیه چشم و بیماری پارکینسون انجام شده است، دریافته‌اند که نشانه‌های این بیماری را می‌توان از سال‌ها قبل‌تر در چشم مشاهده کرد. دانشمندان برای انجام این کار از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی استفاده کردند تا نشانگرهای بیماری را در اسکن‌های چشم پیدا کنند.

  در این پژوهش از هوش مصنوعی برای مقایسه نوعی اسکن سه‌بعدی موسوم به مقطع‌نگاری همدوسی اپتیکی (OCT) از چشم 700 بیمار مبتلا به پارکینسون و بیش از 100 هزار فرد سالم استفاده شد. محققان با این کار متوجه تفاوت میان ضخامت لایه سلولی داخل عنبیه شدند که ظاهراً با بروز پارکینسون در ارتباط است.

  آن‌ها همچنین داده‌های مربوط به 67,311 داوطلب را از بیوبانک بیرتانیا بررسی کردند که چشمشان اسکن شده بود. در نهایت دانشمندان نتیجه گرفتند که نشانه‌های پارکینسون می‌تواند تا 7 سال زودتر خودش را به نمایش بگذارد.

  اسکن چشم، روشی غیرتهاجمی و آسان برای تشخیص زودهنگام پارکینسون

  پژوهشگران امیدوارند که روش اسکن چشم بتواند راهی مناسب برای تشخیص ریسک ابتلا به پارکینسون در مراحل اولیه بیماری باشد. و چون اسکن چشم در این روش به‌صورت غیرتهاجمی انجام می‌شود و همین حالا هم به‌صورت روتین استفاده می‌شود، می‌توان به‌راحتی از آن در سیستم‌های تشخیص و درمان استفاده کرد.

  عنبیه چشم بخشی از سیستم عصبی مرکزی است و با بررسی تغییرات آن می‌توان به اطلاعات زیادی درباره سلامت فرد دست پیدا کرد. برای مثال، اسکن عنبیه چشم می‌توان برای شناسایی بیماری پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی‌عروقی و دیابت مفید باشد.

  پارکینسون نیز یکی از بیماری‌هایی است که حالا مورد توجه قرار گرفته و از مشکلات سیستم عصبی نشأت می‌گیرد. نتایج این تحقیق در مجله Neurology منتشر شده است./دیجیاتو

  آیا این خبر مفید بود؟
  ارسال نظر:

  روی خط رسانه