واردات خودرو کارکرده آزاد شد! | فرصت دو روزه برای ثبت

وزارت صمت با صدور یک دستور ناگهانی، از فرصت دو روزه برای ثبت واردات خودروهای کارکرده توسط شرکت‌ها خبر داد.

واردات خودرو کارکرده آزاد شد! | فرصت دو روزه برای ثبت
کدخبر : 18964
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

وزارت صمت با صدور یک دستور ناگهانی، از فرصت دو روزه برای ثبت واردات خودروهای کارکرده خبر داد. براساس این دستور، شرکت‌های متقاضی واردات خودروهای کارکرده تا 24 مردادماه فرصت دارند نوع، مدل (سال تولید) و زمان واردات خودروی مدنظر خود را به وزارت صمت اعلام کنند.

خودرو

این دستورالعمل براساس نامه‌ای مطرح شد که توسط انجمن صنفی شرکت‌های خدمات، پس از فروش خودرو به شرکت‌های متقاضی واردات ارسال شده است. وزارت صمت از این انجمن و شرکت‌های عضو آن خواسته که درخواست خود را برای واردات خودروهای دست‌دوم ثبت کنند. شرکت‌های متقاضی واردات خودرو تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 24 مردادماه 1402، فرصت دارند زمان واردات، نوع و تیپ، برند (نشان)، مدل، حجم موتور، سقف تعدادی و ارزشی خودرو‌های موردنظر را به انجمن اعلام کنند.

انحصار در بخش واردات خودروهای کارکرده

اعلام سراسیمه ثبت واردات خودروهای کارکرده آن‌هم تنها از سوی تعدادی شرکت، باعث خواهد شد تا مشتریان حقیقی، یعنی مردم عادی، از فرایند واردات خودروهای دست‌دوم کنار گذاشته شوند. این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که بنابر لایحه مجلس، تمامی افراد اعم از حقیقی و حقوقی امکان ثبت سفارش خودروهای دست‌دوم را دارند. بااین‌حال، اکنون واردات این خودروها به‌صورت انحصاری در اختیار تعدادی شرکت محدود قرار گرفته است.

واردات خودروهای کارکرده

 

واردات خودروهای کارکرده

حدود ی کسال از آغاز واردات رسمی خودرو به کشور می‌گذرد و تا به امروز، یعنی 23 مردادماه 1402، هنوز هیچ دستگاه خودروی وارداتی پلاک نشده است. بنابراین انتظار داریم تا رویه واردات خودروهای دست‌دوم نیز همانند حالت فعلی باشد. همچنان تأمین ارز برای واردات خودرو بزرگ‌ترین مشکل واردکنندگان است که راه چاره خاصی نیز ندارد. اکنون نیز که واردات خودروهای کارکرده به‌صورت انحصاری در اختیار تعدادی شرکت قرار گرفته است، نباید انتظار خاصی از تغییر وضعیت بازار داشت. شرکت‌هایی که در این نامه به آن‌ها اشاره شده است، تولیدکننده، مونتاژکننده یا ارائه‌دهنده خدمات پس از فروش در بازار خودرو ایران هستند. به‌طور قطع این شرکت‌ها به‌دنبال ایجاد رقیب برای خودشان نخواهند بود؛ بنابراین می‌توانید از هم‌اکنون رؤیای واردات خودروهای خاص آمریکایی، انگلیسی، ژاپنی و آلمانی را بربادرفته حساب کنید!

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه