یارانه نقدی | واریز یارانه نقدی | افزایش یارانه نقدی

خبر خوش رئیسی برای یارانه بگیران | واریز یارانه نقدی 2 میلیون تومانی برای این دهک ها در اردیبهشت ماه

اقدام به اجرای طرح تشویقی برای ارایه مبلغی مازاد به یارانه بگیرانی که از کالابرگ الکترونیکی استفاده می کنند درحالی است که نمایندگان ملت می گویند؛ مجلس دست دولت را برای افزایش یارانه باز گذاشته است.

خبر خوش رئیسی برای یارانه بگیران | واریز یارانه نقدی 2 میلیون تومانی برای این دهک ها در اردیبهشت ماه
کدخبر : 16442
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 یارانه نقدی اعطای کمک مالی دولت به قشر خاصی از مردم است که بیستم هر ماه واریز می شود. پرداخت یارانه نقدی جهت افزایش رفاه عمومی در دولت دهم کلید خورد. میزان یارانه‌ نقدی 400 هزار تومان است. پس از روی کار آمدن دولت رئیسی در رابطه با یارانه نقدی حرف و حدیث های زیادی بوده است، زیرا رئییسی وعده افزایش یارانه را داده است. در ادامه به آخرین خبر از واریز یارانه نقدی می پردازیم.

این روزها اخباری مبنی بر افزایش رقم یارانه ها به گوش می رسد، خبرهای خوبی که دهک های پایین درآمدی جامعه را خوشحال کرده است. به طوری که دولت قصد دارد با اجرای طرحی تشویقی، سری افرادی را که به جای دریافت یارانه نقدی از کالابرگ های الکترونیکی استفاده می کنند، مبلغ مازادی را از ماه‌های آینده به حساب آنها واریز نماید تا بتوانند کالاهای بیشتری خریداری کنند.

هرچند رویکرد دولت نسبت به استفاده مردم از کالا برگ الکترونیکی اقدامی درست و کارشناسانه است اما متاسفانه بخش عمده ای از یارانه بگیران به دلیل ناتوانی در تامین هزینه های سرسام آورزندگی و رفع نیازهای ضروری مجبور به دریافت یارانه نقدی هستند، آنها بناچا سفره خود را محقر کرده تا بتوانند حوائج ضروری چون تامین بخشی از کرایه خانه و ملزومات زندگی را با یارانه نقدی که دریافت می کنند تامین کنند. شیوه ای که تبعات منفی زیادی هم برای خانوار و هم اقتصاد کشور را بدنبال دارد زیرا دریافت یارانه نقدی منجر به چرخش نقدینگی و رشد تورم می شود و از طرفی یارانه بگیران مجبور خواهند شد با صرف یارانه نقدی در جاههای دیگر، اقلام سبد مصرفی خانوار خود را با نرخ آزاد از بازار تهیه کنند.

با توجه به استقبال بیشتر ۵ دهک درآمدی پایین جامعه از طرح کالابرگ الکترونیک، دولت در قالب طرح تشویقی قرار است مبلغ مازادی را به حساب این افراد واریز کند تا توان خرید بیشتری را داشته باشند. رقم این افزایش هنوز مشخص نشده است

طرح تشویقی دولت برای استفاده از کالابرگ الکترونیکی به جای یارانه نقدی

اضافه شدن مبالغی به یارانه مردم در سالجاری موضوعی است که اخیرا معاون نوآوری و توسعه خدمت شرکت فارا (شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان) اعلام کرده است؛ با توجه به استقبال بیشتر ۵ دهک درآمدی پایین جامعه از طرح کالابرگ الکترونیک، دولت در قالب طرح تشویقی قرار است مبلغ مازادی را به حساب این افراد واریز کند تا توان خرید بیشتری را داشته باشند. به گفته احسان مطهری، وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه سازمان هدفمندی یارانه و وزارت اقتصاد موظف هستند طبق قانون بودجه ۱۴۰۲ یک آیین نامه اجرایی برای طرح های تشویقی تدوین و در آن محل و میزان منابع را مشخص کنند. در این آیین نامه اولویت طرح های تشویقی برای ۵ دهک پایین جامعه است که در دست بررسی است آنطور که دولت تا پایان اردیبهشت ماه فرصت دارد این آیین نامه را تدوین کند، البته احتمال دارد زمانی که دولت یارانه بعدی را پرداخت کند این طرح تشویقی در آن اعمال شود.

تدوین این آیین نامه موجب می شود تا ۵ دهک پایین جامعه دریافتی بیشتری از طریق کالابرگ الکترونیک نسبت به یارانه خود داشته باشند هر چند مبلغ آن هنوز مشخص نیست. در این میان کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند؛ چنانچه دولت با برنامه ریزی درست اقدام به افزایش مبلغ یارانه ها برای تهیه اقلام سبد مصرفی خانوارها کند تا مردم بتوانند کالاهای بیشتری را با کارت الکترونیکی دریافت کنند، بی تردید معیشت آنها تا حدودی بهبود و این رویکرد در مهاررشد نرخ تورم هم تاثیر بسزایی برجای می گذارد.

یارانه نقدی

مجلس در تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به دولت اجازه داد تا دست مسئولان مربوطه را در حذف یارانه افراد متمکن و ثروتمند و یا افزایش رقم یارانه دهک های پایین درآمدی با شیوه های خاص و کارشناسانه باز باشد. بودجه یارانه ها سیال و شناور است

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری «بازار» درباره توجه دولت و مجلس به بهبود معیشت مردم و اقتصاد کشور در قالب اجرای طرح تشویقی افزایش مبلغ یارانه ها با هدف استفاده عموم از کالابرگ الکترونیکی به جای دریافت یارانه نقدی، گفت: اقدام دولت در این زمینه را باید به فال نیک گرفت، البته مجلس در تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به دولت اجازه داد تا دست مسئولان مربوطه را در حذف یارانه افراد متمکن و ثروتمند و یا افزایش رقم یارانه دهک های پایین درآمدی با شیوه های خاص و کارشناسانه باز باشد. به همین دلیل دولت تلاش می کند برای مدیریت نقدینگی و مهار تورم و نیز تامین سبد مصرفی و مایحتاج مردم با افزایش مبلغی به یارانه ها، آنها را به استفاده از کالا برگ الکترونیکی ترغیب کند.

وی با بیان اینکه رقم بودجه مختص به پرداخت یارانه برای سالجاری در اختیار دولت بوده و به حالت سیال و شناور است اظهارداشت: دولت برای تامین منابع یارانه به مردم و افزایش رقم یا حذف برخی از افراد یارانه بگیر متمکن می تواند از بخش های دیگری بردارد و به بخش یارانه اختصاص دهد، بنابراین جای نگرانی برای کسری منابع یارانه ای با افزایش مبلغی به رقم آن نیست چرا که دولت می تواند با جابجایی منابع این مسئله مهم را به خوبی حل و مدیریت کند.

هر چند یارانه بگیران مختار به دریافت یارانه از ۲ طریق نقدی و استفاده از کالابرگ می باشند اما چون خیلی ها روی یارانه نقدی حساب باز کرده اند، بنابراین راضی به دریافت یارانه نقدی بوده در حالی که چنانچه به جای دریافت یارانه نقدی از کالابرگ استفاده کنند تاثیر بسزایی بر مهار رشد تورم دارد

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه به توجه و تمرکز مجلس و دولت بر ترغیب مردم به استفاده از کالابرگ الکترونیکی به جای دریافت یارانه نقدی اشاره کرد و اظهارداشت: هرچند تاکید براین شده که اولویت مصرف و توزیع یارانه ها بهتر است صرف حدود ۲۵ قلم کالای خوراکی و مصرفی باشد اما اکنون بیشتر یارانه ها به صورت نقدی دریافت می شود در حالی که استفاده از کالابرگ الکترونیک هم به نفع خود مردم و هم اقتصاد تمام می شود.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: البته خیلی از یارانه بگیران چون از قشر کم درآمد و ضعیف جامعه هستند، معمولا یارانه ای را که می گیرند آن را به اجاره خانه یا مصارف اولیه و ضروری اختصاص می دهند و کمتر از کالابرگ الکترونیکی برای خرید کالاهای اساسی سبد مصرفی خانوار استفاده می کنند. هر چند یارانه بگیران مختار به دریافت یارانه از ۲ طریق نقدی و استفاده از کالابرگ می باشند اما آنگونه که مشخص است چون خیلی ها روی یارانه نقدی حساب باز کرده اند، بنابراین راضی به دریافت یارانه نقدی بوده در حالی که چنانچه آنها به جای دریافت یارانه نقدی از کالابرگ استفاده کنند این رویکرد می تواند تاثیر بسزایی بر مهار رشد تورم به جای گذارد.

خیلی ها وام قرض الحسنه گرفته و یارانه آنها در گرو چنین وامی است یا اینکه آن را به اجاره بهاء اختصاص می دهند در چنین شرایطی سخت است که یارانه نقدی قطع شود و همه یارانه بگیران ملزم به دریافت استفاده از کالابرگ الکترونیکی برای خرید کالاهای اساسی یارانه ای شوند

بهروز محبی نجم آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرگزاری «بازار» گفت: در بحث پرداخت یارانه یا اضافه شدن آن موضوعاتی مطرح است که مجلس به دولت اجازه داده دهک های پایین درآمدی جامعه از یک رفاه نسبی برخوردار شوند، بنابراین ارایه بسته های معیشتی و کمک رفاهی به هر شکل ممکن و البته با برنامه ریزی و درایت چون افزایش مبلغی به یارانه آنها می تواند کمک حال این قشر شود. البته اجرای این موضوع به تصمیم گیری دولت بر می گردد و بی تردید دولت چنانچه شرایط را مساعد ببیند یاریگر قشر کم درآمد و ضعیف جامعه در این زمینه خواهد بود.

وی با بیان اینکه مردم در دریافت یارانه به دلیل گرفتاری های زندگی و مشکلات اقتصادی که دارند اغلب طرفدار دریافت نقدی آن هستند، افزود: بخش عمده ای از یارانه بگیران بخصوص دهک پایین درآمدی جامعه این پول را به زخم های زندگی می زنند. به طور مثال خیلی ها وام قرض الحسنه گرفته و یارانه آنها در گرو چنین وامی است یا اینکه آن را به اجاره بهاء اختصاص می دهند در چنین شرایطی سخت است که یارانه نقدی قطع شود و همه یارانه بگیران ملزم به دریافت استفاده از کالابرگ الکترونیکی برای خرید کالاهای اساسی یارانه ای شوند.

بنا به این گزارش، آنطور که معلوم است بناست که رقم یارانه نقدی در سالجاری برای ۵ دهک پایین جامعه افزایش پیدا کند. البته آمارهای متفاوتی از چگونگی استفاده مردم از یارانه چه بصورت نقد و چه کالابرگ الکترونیکی مطرح است اما با توجه به مزیای استفاده از کالابرگ الکترونیکی به جای یارانه نقدی وزارت کار، سازمان هدفمندی یارانه و وزارت اقتصاد تصمیم گرفتند طرح افزایش یارانه نقدی ۱۴۰۲ را از طریق کالابرگ الکترونیک اجرا کنند.

به طور مثال چنانچه فردی در دهک سوم یارانه ۴۰۰ هزار تومانی می‌گیرد علاوه براین ۴۰۰ هزار تومان دریافتی، مبلغی نیز مازاد در اختیار خواهد داشت تا بتواند از طریق کالابرگ الکترونیکی کالای بیشتری بخرد. گفتنی است؛ تمام افراد مشمول دریافت یارانه می‌توانند اپلیکیشن "شما" را نصب کنند و از کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند، اما قرار است تنها رقم اعتبار ۵ دهک پایین جامعه افزایش پیدا کند. علاوه بر این استفاده از این اعتبار کاملا اختیاری است و درصورت عدم استفاده از مزایای خرید اعتباری، یارانه بگیران همانند قبل می‌توانند به صورت نقدی در تاریخ واریز یارانه نقدی، خود را برداشت کنند.

بازار

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه