یارانه جدید | ثبت نام یارانه جدید

خبر خوش یلدایی وزیر برای یارانه جدید | یارانه بگیران بخوانند

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از اجرای آزمایشی بودن کالابرگ الکترونیکی خبر داد.

خبر خوش یلدایی وزیر برای یارانه جدید | یارانه بگیران بخوانند
کدخبر : 12714
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 یارانه جدید که قرار است دی ماه در حساب سرپرستان واریز شود دارای حاشیه های زیادی است. در طرح  یارانه جدید اینکه به صورت نقدی قابل یرداشت است یا به صورت کالا عرضه می شود بحث های زیادی است. یارانه جدید همان مقدار یارانه های قبلی است.  یارانه جدید به11 کالا اختصاص داده خواهد شد. در ادامه به آخرین اخبار از یارانه جدید می پردازیم.

صولت مرتضوی در حاشیه جلسه هیات دولت، اظهار کرد: ما کالابرگ الکترونیکی را آزمایشی در حال اجرا داریم. گفته ایم موضوع  اختیاری است و هم کالابرگ وجود دارد و هم به صورت نقدی یارانه وجود دارد. قبل از زمان مقرر واریز یارانه نقدی، شبکه ملی پشتیبان ایجاد می کنیم که امکان خرید برای همه یارانه بگیران در این شبکه وجود دارد و می توانند۱۱ قلم کالا را خرید کنند که اگر از این کالا برگ استفاده نکردند ، بعد از واریز یارانه نقدی، از این یارانه استفاده کنند. این اختیار مردم است که کدام راه را انتخاب کنند. این گام اول است  تا اینکه به یک تصمیم قطعی در حوزه اجرا برسیم.

وی ادامه داد: یارانه نقدی فعلا اصل است و کالابرگ الکترونیکی هم وجود دارد.

یارانه جدید

طبق شنیده‌ها قرار نیست یارانه نقدی هیچ استانی قطع شود؛ این در شرایطی است که پیشتر وزیر اقتصاد خبر داده بود که یارانه یلدایی به تمام 9 دهک درآمدی تعلق نمی‌گیرد و برخی باید منتظر قطع یارانه خود باشند.

در حالی قرار است هشتمین مرحله یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی دولت سیزدهم طبق روال ماه‌های گذشته بیستم آذرماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود که طبق شنیده‌ها قرار نیست یارانه نقدی هیچ استانی قطع شود. این در شرایطی است که پیشتر وزیر اقتصاد خبر داده بود که یارانه یلدایی به تمام 9 دهک درآمدی تعلق نمی‌گیرد و برخی باید منتظر قطع یارانه خود باشند.

یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی 20 تا 22 هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. در این بین، اگر سرپرست خانوار جزو دهک‌های اول تا سوم باشد، مبلغ 400 هزار تومان آن‌هم به‌ازای هر نفر دریافت می‌کند. در صورتی‌که سرپرست جزو دهک‌های چهارم تا نهم قرار بگیرد، مبلغ 300 هزار تومان به دستش می‌رسد. البته، اگر این افراد اقدام به دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ۱۰ میلیون ریالی کرونا کرده باشند، اقساط این تسهیلات از مبلغ واریزی به حساب آنها کم می‌شود.

اگر قرار باشد دولت به روال دو ماه گذشته اقدام کند، فردا نوبت پرداخت یارانه آذرماه به حساب سرپرستان خانوار است. در حالی که طبق گفته دولتمردان، انتظار می‌رفت عده‌ای این ماه مشمول یارانه نقدی نباشند و کالابرگ به دست‌شان برسد، شنیده‌ها حاکی از این است که هیچ استانی از دریافت یارانه نقدی خط نمی‌خورد و کالابرگی که قرار بود جایگزین شود، استفاده از آن اختیاری است نه اجباری.

دولتمردان می‌گویند استفاده از کالابرگ اختیاری است، این یعنی مشمولان اگر می‌خواهند می‌توانند از آن استفاده کنند، در غیر اینصورت، می‌توانند از مبلغ نقدی استفاده کنند. سازوکار اجرای طرح کالابرگ چگونه است؟ آنگونه که اعلام شده کارت الکترونیکی افراد معادل مبلغ یارانه شارژ می‌شود و افراد در یک بازه زمانی مشخص مختار هستند با این کارت، کالای خود را خرید کنند یا اینکه زمانی که یارانه به حساب افراد واریز می‌شود، پول آن را برداشت کنند.

در همین ارتباط، وزیر کار در حاشیه نشست هیات دولت از اجرای موفق این طرح در استان هرمزگان خبر داده است. اگر دولت به این موفقیت دست یافته باشد، آنگونه که قبلا اعلام کرده بعد از اجرای طرح آزمایشی در یک استان، نوبت به کل کشور خواهد رسید.

پیشتر اما زمزمه‌هایی از نبود اراده در دولت برای اجرای این طرح از سوی مجلسی‌ها به گوش می‌رسید، اما پس از آن وزیر اقتصاد خبر داد که کالابرگ به لحاط تامین بودجه هیچ مشکلی ندارد و فقط دولت منتظر آماده شدن زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن بود.

پیشتر از سخنان وزیر اقتصاد اینگونه برداشت می‌شد که یارانه آذرماه تنها به 9 دهک درآمدی اختصاص پیدا می‌کند، هرچند که در روزهای گذشته اخبار منتشر شده نشان می‌دهد که قرار نیست هیچ استان و دهکی از دریافت یارانه نقدی حذف شود. اما شما جزو کدام دهک درآمدی قرار دارید؟ در این زمینه، سازمان هدفمندی یارانه‌ها توضیحاتی را اعلام کرده مبنی بر اینکه هموطنان می‌توانند برای اطلاع از دهک‌بندی خود از دو کانال اقدام کنند؛ راه نخست، شماره گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ است که بعد از تماس، با وارد کردن کد ملی سرپرست خانوار و همچنین وارد کردن یک شماره تلفن همراه که به نام سرپرست است، دهکی که در آن قرار دارند اعلام می‌شود. راه دیگر مراجعه به سامانه hemayat.mcls.gov.ir است که وضعیت دهک‌بندی را مشخص و اعلام می‌کند

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه