یارانه نقدی | واریز یارانه نقدی | افزایش یارانه نقدی

حساب سرپرستان خانوار پر پول شد | واریز یارانه نقدی آذر با مبلغ جدید در حساب ها

در جریان تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۱، مجلس موافقت خود را با اصلاح ارز ترجیحی مشروط به این کرد که کالاهای اساسی در سال آتی به نرخ شهریور۱۴۰۰ به مردم ارائه شود و همین موضوع، اجرای سناریوی کوپن الکترونیک را روی میز دولت قرار داد. پس از اتخاذ این تصمیم، از سوی مردم و کارشناسان مزایا و معایب اجرای این طرح مطرح شد.

حساب سرپرستان خانوار پر پول شد |  واریز یارانه نقدی آذر با مبلغ جدید در حساب ها
کدخبر : 12622
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

  یارانه نقدی اعطای کمک مالی دولت به قشر خاصی از مردم است که بیستم هر ماه واریز می شود. پرداخت یارانه نقدی جهت افزایش رفاه عمومی در دولت دهم کلید خورد. میزان یارانه‌ نقدی 45 هزار و پانصد تومان است. پس از روی کار آمدن دولت رئیسی در رابطه با یارانه نقدی حرف و حدیث های زیادی بوده است، زیرا رئییسی وعده افزایش یارانه را داده است. در ادامه به آخرین خبر از واریز یارانه نقدی می پردازیم.

یارانه نقدی

برخی معتقدند تخصیص ریالی این یارانه به هدف خود یعنی کالای مشمول اصابت نمی‌کند و برخی نیز اعتقاد دارند ارائه کالابرگ منجر به بروز فساد خواهد شد یا اینکه مطلوبیت افراد برای خرید کالا متفاوت است و برای حداکثر کردن این مطلوبیت بهتر است یارانه به صورت نقدی پرداخت شود.

حال دولت طرح کالابرگ الکترونیک را در برخی مناطق به صورت آزمایشی اجرا کرده تا بازخورد لازم از اتخاذ این سیاست را دریافت کند. بر اساس آخرین اظهار نظر سخنگوی سازمان هدفمندی، پرداخت یارانه به صورت کالابرگ اختیاری است و قرار نیست یارانه قطع شود. پرداخت یارانه آذرماه طبق روال ماه‌های گذشته ادامه دارد و در صورت اجرا شدن این طرح در ماه‌های آینده افراد می‌توانند به صورت اختیاری کالابرگ الکترونیک را انتخاب کنند، در غیر این صورت پرداخت یارانه به صورت نقدی ادامه دارد.

به گزارش «وطن‌امروز»، به ‌دنبال اجرای اصلاحات اقتصادی و حذف ارز ترجیحی 4200 از اقتصاد ایران، قرار بود فرآیند توزیع کالاهای اساسی از نظام توزیع یارانه ارزی به سمت مردمی‌سازی یارانه‌ها تغییر کند. طرح «مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها» از بیستم اردیبهشت‌ سال جاری از سوی دولت کلید خورد. با اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها، یارانه جدید برای ۷۲ میلیون نفر (۲۳ میلیون خانوار) واریز شد که برای 3 دهک اول ۴۰۰ هزار و برای دهک‌های بین ۴ تا ۹ نیز ۳۰۰ هزار تومان است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مسؤولیت تعیین وضعیت اقتصادی خانوار و دهک‌بندی آنها را بر عهده داشت، از زمان آغاز اجرای طرح، سامانه‌ای را برای ثبت اعتراض مردم نسبت به دهک‌بندی اعلام و سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز امکانی را برای ثبت‌نام افراد جامانده فراهم کرد.

 امکان برداشت نقدی موجودی اعتباری کالابرگ پایان هر ماه

بر اساس طرح کالابرگ الکترونیک، در صورتی که اعتبار لحاظ‌ شده برای خرید کالا در پایان ماه استفاده نشود، امکان برداشت نقدی برای سرپرست خانوار فراهم است. بر اساس اعلام مسؤولان وزارت رفاه، دولت به ‌منظور تقویت سلامت غذایی خانوارها این امکان را برای آنها ایجاد می‌کند که به‌ اعتبار یارانه بتوانند یک ماه زودتر کالاهای اساسی را خریداری کنند.

در این اعلامیه تأکید شده بود: «طرح کالابرگ الکترونیک در حال پیاده‌سازی مقدمات اجرا در استان هرمزگان است. این امکان برای تمام جامعه یارانه‌بگیر هرمزگان پس از اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌های کشوری و استانی فعال خواهد شد و نیاز به هیچ اقدامی نیست. استفاده از اعتبار از طریق تمام کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار  امکان‌پذیر خواهد بود و درباره کالاهای مشمول طرح نیز الزامی به خرید یک نشان تجاری مشخص نیست و افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام‌شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خود را انجام دهند، همچنین این طرح برای یارانه‌بگیران اختیاری است و هموطنان پس از اعلام رسمی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند».

هم‌اکنون طرح جدید کالابرگ الکترونیک «به‌صورت نسبی» در استان هرمزگان آغاز شده است و در صورتی که نتایج آن موفقیت‌آمیز باشد بزودی در سراسر کشور پیاده‌سازی می‌شود، همچنین جزئیات مهم این طرح طی هفته جاری از سوی وزارت رفاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

طرح جدید دولت شامل چند نقطه عطف است که یکی از برجسته‌ترین آنها رونمایی از یک شبکه اعتباری سراسری است که کنار شبکه شاپرک قرار خواهد گرفت. «شبکه اعتباری ایرانیان» موسوم به «شما»، از یک سازوکار فنی منحصر به فرد استفاده می‌کند که می‌تواند امتیازات و تسهیلات مهمی برای خانوارهای ایرانی فراهم کند؛ موضوعی که در سنوات اخیر یکی از چالش‌های نظام حکمرانی در بحث حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بوده است و حالا با رونمایی از این دستاورد جدید بخشی از عقب‌افتادگی‌های کشور در حوزه حمایت از اقشار محروم به ‌صورت کلی برطرف خواهد شد.

1ـ در طرح کالابرگ الکترونیک بر‌خلاف طرح هوشمندسازی یارانه آرد هیچ‌گونه دستگاه پوز جدیدی به عرضه‌کنندگان کالاهای اساسی تعلق نخواهد گرفت و هیچ دستگاه پذیرنده‌ای نیز از شبکه شاپرک حذف نخواهد شد.

2ـ تعداد قلم کالاهای مشمول این طرح باید در مصوبه هیات دولت تعیین شود اما هیچ‌گونه محدودیتی در برندهای عرضه‌کننده اقلام تعیین‌شده وجود نخواهد شد. پیش‌بینی می‌شود بین 5 الی 17 قلم کالا در این طرح به‌ صورت یارانه‌ای در اختیار خانوارها مشمول قرار بگیرد.

3ـ اعتبار به ‌صورت ماهانه در حساب سرپرست خانوار ـ بر اساس کد ملی و نه صرفاً کارت واریز یارانه نقدی ـ شارژ خواهد شد.

4ـ در صورت عدم مصرف بخشی از اعتبار مذکور امکان دریافت نقدی اعتبار مصرف‌نشده برای سرپرست خانوار وجود خواهد داشت، در واقع سیکل شارژ اعتبار به ‌صورت ماهانه است.

5ـ در طرح «شما» شاهد رونمایی از یک سوییچ کالایی هستیم، یعنی اگر کالای انتخاب‌شده جزو گروه اقلام مشمول در سبد تعیین‌شده باشد، بعد از خرید معادل مابه‌التفاوت نرخ یارانه‌ای و آزاد از اعتبار سرپرست خانوار کسر صورت خواهد گرفت.

6ـ احتمالاً با توجه به ظرفیت بسیار گسترده‌ای که این شبکه اعتباری سراسری ایجاد خواهد کرد، دامنه آن برای حمایت از اقشار محروم و دهک‌های پایین جامعه به طرح کالابرگ الکترونیک محدود نماند و در آینده زمینه حمایت هدفمند با اصابت مستقیم کالایی به خانوار صورت خواهد گرفت.

 

یارانه نقدی

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: پرداخت یارانه به صورت کالابرگ اختیاری است و قرار نیست یارانه قطع شود. سیده طیبه حسینی درباره پرداخت یارانه آذرماه خانوارها و انتشار برخی اخبار مبنی بر حذف یارانه نقدی افزود: بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پرداخت یارانه به صورت کالابرگ اختیاری است و قرار نیست یارانه نقدی هیچ فردی قطع شود.

وی اظهار کرد: پرداخت یارانه آذرماه طبق روال ماه‌های گذشته ادامه دارد و در صورت اجرا شدن این طرح در ماه‌های آینده افراد می‌توانند به صورت اختیاری کالابرگ الکترونیک را انتخاب کنند، در غیر این صورت پرداخت یارانه به صورت نقدی ادامه دارد.

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها تاکید کرد: در ماه جاری یارانه هیچ استانی قطع نمی‌شود.

بر اساس این گزارش یارانه نقدی کمک معیشتی بر اساس دهک‌بندی اعلامی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مطابق معمول، روز ۲۰ هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

بر همین اساس، در صورتی که سرپرستان خانوار جزو دهک‌های اول تا سوم هستند، مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به ‌ازای هر نفر و در صورتی در دهک‌های چهارم تا نهم قرار دارند، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به ‌ازای هر نفر به حساب آنان واریز خواهد شد.

گفتنی است در صورتی که این سرپرستان خانوار پیش از این نسبت به دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ۱۰ میلیون ریالی کرونا اقدام کرده‌اند، اقساط این تسهیلات از مبلغ واریزی به حساب آنان کسر خواهد شد.

در همین رابطه مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان (فارا) اعلام کرد: بهره‌مندی خانوارها از کالابرگ الکترونیک اختیاری است و مردم استان هرمزگان می‌توانند با آغاز اجرای طرح از مزایای آن بهره‌مند شوند.

حمید فرداد از آماده‌سازی بستر شبکه ملی اعتبار برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در راستای اجرای سیاست‌های عدالت‌محور دولت مردمی سیزدهم خبر داد.

وی با بیان اینکه دولت برای اعمال سیاست‌های حمایتی خود نیاز به بستر فنی فراگیر و یکپارچه داشت، گفت: شکل‌گیری شبکه ملی اعتبار بر اساس سیاست‌های عدالت‌محور بخش دولت به عنوان بستری مناسب برای مدیریت و اختصاص تمام اعتبارهای حمایتی بر اساس هر کد ملی در دستور کار قرار گرفت.

فرداد یکی از کاربردهای این سامانه را اجرای طرح کالابرگ الکترونیک دانست که در حال پیاده‌سازی مقدمات اجرا در استان هرمزگان است.

مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان در تشریح اهداف این طرح اظهار کرد: دولت به منظور تقویت سلامت غذایی خانوارها این امکان را برای آنها ایجاد می‌کند که به اعتبار یارانه بتوانند یک ماه زودتر کالاهای اساسی را خریداری کنند. این امر ضمن حمایت از سبد غذایی خانوار موجب پیاده‌سازی سامانه در گستره کشور و استان مربوطه می‌شود.

وی گفت: این امکان برای تمام جامعه یارانه‌بگیر استان هرمزگان پس از اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌های کشوری و استانی فعال خواهد شد و نیاز به هیچ اقدامی نیست.

فرداد با بیان اینکه هرمزگانی‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های مجاز نسبت به استفاده از این اعتبار در خرید اقلام اساسی استفاده کنند، افزود: خرید اقلام اساسی به صورت نقد و اعتباری است، یعنی مقدار مشخصی از قیمت کالا از محل اعتبار اختصاص داده شده پرداخت می‌شود و خریداران باید مابقی مبلغ را با استفاده از کارت بانکی یا به صورت نقدی پرداخت کنند.

مدیرعامل شرکت رفاه ایرانیان با تأکید مجدد بر اختیاری‌ بودن شرکت در این طرح و استفاده از این اعتبار گفت: استفاده از اعتبار از طریق تمام کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار، امکان‌پذیر خواهد بود و درباره کالاهای مشمول طرح نیز الزامی به خرید یک نشان تجاری مشخص نیست و افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خود را انجام دهند.

وی اظهار کرد: شرکت در این طرح برای فروشندگان نیز اختیاری است و ۴ صنف خواربار، لبنیات، پروتئین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌توانند با مراجعه به نرم‌افزارهای بازار و مایکت یا از طریق سایت sfara.ir نسبت به نصب برنامه شما (فارا) و ثبت‌نام از قسمت پنل فروشنده در این طرح اقدام کنند.

فرداد افزود: با توجه به تأکید وزیر محترم رفاه، این طرح برای یارانه‌بگیران اختیاری است و پس از اعلام رسمی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. بر این اساس یارانه نقدی هیچ استانی قطع نمی‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه