رتبه بندی فرهنگیان | رتبه بندی معلمان

میزان ترمیم حقوق معلمان با رتبه بندی فرهنگیان | جزییات تازه از رتبه بندی فرهنگیان

وزارت آموزش و پرورش بخشنامه نحوه اجرای اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری را ابلاغ کرد.

میزان ترمیم حقوق معلمان با رتبه بندی فرهنگیان | جزییات تازه از رتبه بندی فرهنگیان
کدخبر : 12201
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 ​طرح رتبه بندی فرهنگیان از سال 90 و در پی تصویب سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد. طرح رتبه‌بندی فرهنگیان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مهمی است که در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان باید به مرحله اجرا درآید.  گام نخست تدوین اعضای دولت برای، تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد. اعضای دولت برای، تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی، آیین نامه اجرایی قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد.

رتبه بندی فرهنگیان

وزارت آموزش و پرورش بخشنامه قانون اصلاح بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری مصوب ۸ آبان ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی را به استان‌های کشور ابلاغ کرد.

در بخش‌هایی از این بخشنامه آمده است:

۳۰۰۰ امتیاز در احکام کارگزینی و قراردادهای کارکنان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و کارکنان شاغل در شرکت‌های دولتی به عنوان ترمیم حقوق در یک ردیف مستقل درج می‌شود.

معادل ریالی امتیاز مذکور به میزان (۱۰۰۵۹۰۰۰) ریال در احکام کارگزینی و قراردادهای کارکنان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت با عنوان ترمیم حقوق د ر یک ردیف مستقل درج می‌شود.

در احکام کارگزینی اعضای هیئت علمی و قضات مبلغ (۱۰۰۲۸۳۴۰) ریال با عنوان ترمیم حقوق در یک ردیف مستقل درج می‌شود.

فوق‌العاده جهش علمی بر مبنای عملکرد برای اعضای هیئت علمی غیر بالینی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم و سایر دستگاه‌های اجرایی پس از تصویب دستورالعملی که به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان اداری و استخدامی، وزارت علوم و معاونت حقوقی ریاست جمهوری به تصویب شورای حقوق و دستمزد می‌رسد، اعمال می شود.

۳۶۰۰ امتیاز در احکام کارگزینی و قراردادهای کارکنان شاغل در نیروهای مسلح به میزان (۱۲۰۷۰۸۰۰) ریال به عنوان ترمیم حقوق در یک ردیف مستقل درج می‌شود.

 حقوق مشمولین جزء ۲ بند الف تبصره ۱۲ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور شامل بازنشستگان، وظیفه بگیران و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی مبلغ ۹ میلیون ریال افزایش می‌یابد.

در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، کمک هزینه اولاد و عائله‌مندی تمامی گروه‌های مختلف حقوق بگیر اعم از شاغل و بازنشسته و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی از قبیل کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و قضات به ترتیب به میزان ۱۰۰ درصد و ۵۰ درصد به شرح جدول دو افزایش می‌یابد.

به ازای هر فرزند و بدون محدودیت در تعداد فرزندان مبلغ کمک هزینه اولاد فوق‌الذکر برای کارکنان مشمول در حکم کارگزینی آنها درج می‌شود.

مبلغ ریالی کمک هزینه اولاد و عائله‌مندی مشمولین قانون نظام هماهنگ کارکنان دولت اعم از شاغلین و بازنشستگان همسان با مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری به میزان (۲۰۳۶۹۴۷) ریال در ردیف کمک هزینه عائله‌مندی و (۱۰۵۶۱۹۵) ریال در ردیف کمک هزینه اولاد افزایش می‌یابد.

کمک هزینه اولاد و عائله‌مندی بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌هایی اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری همانند مراتب مندرج در جدول شماره ۲ افزایش می یابد.

 امتیاز کمک هزینه عائله‌مندی برای مزدوجین جدید و کمک هزینه اولاد برای فرزندان متولد سال ۱۴۰۱ از تاریخ اجرای این قانون تا انتهای سال ۱۴۰۱ متناسب با رعایت افزایش کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد به ترتیب دو و سه برابر می‌شود.

 رتبه بندی فرهنگیان

یوسف نوری درباره صدور احکام حقوقی معلمان گفت:  اسناد ترمیم حقوق و رتبه‌بندی ارسال شده است. این ماه حکم مزایای رتبه اول آموزشیار معلم برای مشمولان صادر شده است. فرایند صدور احکام قطعی نیز آغاز شده است. قرار شده بود برای آبان ماه حکم کلی و بعد به تدریج حکم قطعی برای مشمولان صادر شو د.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: البته صدور احکام قطعی، رفت و برگشت و لکه گیری هایی نیاز دارد که زمانبر است. صدور احکام اصلی و قطعی وارد مرحله اصلی شده و تعداد زیادی هم صادر شده است.

نوری در پاسخ به اینکه آیا آذرماه پرونده صدور احکام قطعی بسته می‌شود؟ عنوان کرد: همکارانم به من گفته‌اند آذرماه، اما اجازه دهید کار پیش برود. برخی معلمان ممکن است مدارکی را تحویل نداده باشد و این رفت و برگشت‌ها به نظرم زیاد می‌شود. ۹۷۲ هزار نفر با احتساب بازنشستگان سال گذشته، شامل رتبه بندی می‌شوند و همکارانم شبانه‌روزی کار می‌کنند.

وی درباره رتبه‌بندی مدارس نیز توضیح داد و گفت: رتبه بندی مدارس یکی از گام‌های تحقق  سندتحول بنیادین است که به ما تکلیف شده و باید انجام دهیم. شورای عالی آموزش و پرورش در حال احصای شاخص هاست. مرکز سنجش روی الگویی کار می‌کنند که مبتنی بر مبانی نظری سندتحول است و پژوهش‌های میدانی نیز در حال انجام است تا الگوی رتبه بندی مدارس شاخص سند احصاء شود.

وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره جذب و استخدام نیروی انسانی جدید در آموزش و پرورش اظهار کرد: این امر از طریق دانشگاه فرهنگیان دنبال می‌شود و اخیرا مصوباتی در ستاد تعلیم و تربیت داشتیم که بتوانیم از روش‌های متنوعی که در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و مصوبه ۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم جذب نیرو داشته باشیم. پیگیری برای اخذ مجوز استخدامی در حال پیگیری است و جذب از طریق دانشگاه فرهنگیان است و بعید می‌دانم جذب از طریق ماده ۲۸ داشته باشیم.

نوری پیرامون کمبود خدمتگزاران مدارس و حقوق اندکی که دریافت می‌کنند نیز گفت: سال گذشته تغییری در حقوق  سرایداران و  خدمتگزاران ایجاد شد و امسال هم مشمول افزایش شدند. این افراد پایه حقوقی شان ضعیف و تعدادشان اندک است و باید برای تامین سرایداران مدارس مجوز بگیریم که پیگیری‌ها در حال انجام است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه