نهضت ملی مسکن | ثبت نام نهضت ملی مسکن

اطلاعیه مهم برای خریداران نهضت ملی مسکن | تعیین قیمت نهایی هر متر نهضت ملی مسکن

عضو شورای عالی مسکن اظهار داشت: در واقع 8 میلیون تومان برای هر متر مربع، قیمت میانگین و متوسط بوده و طبیعتا در روستاها قیمت ساخت کمتر و در کلانشهرها قیمت کمی بالاتر خواهد بود.

اطلاعیه مهم برای خریداران نهضت ملی مسکن | تعیین قیمت نهایی هر متر نهضت ملی مسکن
کدخبر : 12166
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

نهضت ملی مسکن طرحی برای اقشار با درآمد پایین است. نهضت ملی مسکن برای کسانی است که شرایط خاصی را همچون بیوگی، اعتیاد و ... داشته باشند. نهضت ملی مسکن می تواند برای خارجیان مقیم در کشور مانند افغان ها که شرایط زندگی در کشور را ندارند نیز مناسب باشد. نهضت ملی مسکن از طرح هایی است که دولت آن را به صورت پروژه در برخی اراضی اجرا می کند. افراد زیادی در جامعه برای ثبت نام نهضت ملی مسکن اقدام کرده اند.

نهضت ملی مسکن

احمد دنیامالی،درباره آخرین پیشرفت فیزیکی پروژه نهضت ملی مسکن با توجه به اینکه از اتمام فاز اول آن – ساخت دو میلیون مسکن در دو سال- 8 ماه باقی مانده‌ است، اظهار داشت: براساس آخرین گزارش‌ها برای یک میلیون و 400 هزار واحد، اراضی تامین و آماده شده و ساخت تعدادی واحد هم شروع شده‌ است. بخشی دیگر هم در مرحله تملک هستند اما در مجموع عقب ماندگی در اجرای پروژه نهضت ملی مسکن وجود دارد.   

وی ادامه داد: مشکل بزرگی که در اجرای پروژه‌ نهضت ملی مسکن با آن مواجه بودیم، بحث صندوق ملی مسکن بود که خوشبختانه به تصویب شورای نگهبان رسید و از نظر قانونی مشکلی برای تامین مالی این صندوق وجود ندارد.

عضو شورای عالی مسکن با تاکید بر اینکه طبق پیش‌بینی‌ها امسال باید 53 هزار میلیارد تومان وارد صندوق ملی مسکن شود، گفت: مابه‌التفاوت سودی که بانک‌ها در بخش مسکن ارائه می‌دهند، از این محل جبران می‌شود که البته شامل تخفیفات صدور پروانه‌ها و عوارض شهرداری هم خواهد شد.  

دنیامالی درباره پیشرفت فیزیکی این پروژه در برخی از مناطق اظهار داشت: در برخی از مناطق مانند استان هرمزگان پیشرفت فیزیکی پروژه نهضت ملی مسکن قابل قبول است و تمام اراضی مورد نیاز برای برنامه 4 ساله در این استان تامین شده و دلیل سرعت اجرای پروژه درهرمزگان انجام اقدامات مشترک بین دستگاهی بوده‌است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه شورای عالی مسکن و کمیسیون عمران در تلاش هستند که تعهدات بانک در بحث 360 میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن به اجرا برسد، افزود: طبق بررسی‌های انجام شده از سوی کمیسیون عمران مجلس تاکنون بانک مسکن به 30 درصد تعهدات خود در ارائه تسهیلات عمل کرده و تلاش مجلس بر این است که سایر بانک‌ها هم به تکالیف خود در بخش مسکن عمل کنند.

عضو شورای عالی مسکن از اعلام قیمت نهضت ملی مسکن در این شورا خبر داد و گفت: شورای عالی مسکن بحث شد و به متری 8 میلیون تومان رسیده‌ایم. البته باید توجه داشته باشیم این قیمت با حذف هزینه‌های زمین که در این پروژه قیمت زمین تقریبا رایگان بوده و همچنین در نظر گرفتن تخفیفات 50 درصدی در بحث انشعابات و عوارض شهردار به دست آمده‌ است.

وی تاکید کرد: در واقع 8 میلیون تومان برای هر متر مربع، قیمت میانگین و متوسط بوده و طبیعتا در روستاها قیمت ساخت کمتر و در کلانشهرها قیمت کمی بالاتر خواهد بود.

دنیامالی همچنین درباره احتمال افزایش سقف وام مسکن تاکید کرد: در شورای عالی مسکن قرار بر این شده که فعلا درباره افزایش سفف تسهیلات مسکن تصمیمی گرفته نشود و فعلا افزایشی در سقف تسهیلات نداریم چراکه اگر سقف تسهیلات بالا رود طبیعتا بازپرداخت آن برای خانوار و مخاطب هدف راحت نخواهد بود. 

نهضت ملی مسکن

علی عسکری سرپرست بانک مسکن  ضمن اشاره به این موضوع که قرارداد بیش از ۹۵ درصد سهمیه این بانک در سال اول اجرای طرح نهضت ملی مسکن منعقد شده و در مرحله اجرا قرار گرفته است، از پرداخت ۳۶ همت در طرح نهضت ملی مسکن خبر داد.

وی با بیان اینکه تا ۱۸ آبان‌ماه سال جاری در بانک مسکن کار قرارداد ۱۴ هزار و ۹۰۶ پروژه به اتمام رسیده است گفت: تا به این تاریخ کار انعقاد قرارداد ۱۷۶ هزار و ۴۶۶ واحد مسکونی از سوی بانک مسکن انجام شده و تا به اینجا بانک متعهد شده است که نزدیک به ۶۰ همت برای تامین مالی این طرح در سال اول پرداخت کند.

سرپرست بانک مسکن افزود: بانک مسکن تاکنون بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان به متقاضیان ساخت مسکن ذیل طرح نهضت ملی پرداخت کرده است که بر همین اساس بانک به ۵۸ درصد تعهدات خود به طور قطعی در سال اول اجرای این طرح عمل کرده است. این میزان شامل پرداخت تسهیلات به خودمالکان و انبوه‌سازان مسکن در راستای اجرای طرح جهش تولید مسکن می‌شود.

دکتر عسکری با بیان اینکه مساله مسکن با توجه به اینکه درصد بالایی از هزینه‌های سبد خانوارها را به خود اختصاص می‌دهد، بسیار مهم و حیاتی است، گفت: بانک مسکن ضمن اینکه بخش مهمی از تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص داده است، سعی کرده با امتیازاتی که در حوزه تسهیلات اعطایی خود برای ساخت مسکن با فناوری‌های روز قائل شده، در ساخت مسکن مقاوم و مناسب برای اقشار مختلف مردم تاثیرگذار باشد.

وی افزود: همچنین بانک مسکن با اشراف به تاثیرگذاری موضوع تامین مالی در تسریع ساخت مسکن، سعی کرده است با تامین مالی سریع طرح نهضت ملی مسکن و پرداخت تعهدات خود در سرعت بخشی به ساخت مسکن ذیل قانون جهش تولید مسکن اقدام کند.

دکتر عسکری ادامه داد: این در حالی است که در دیگر بخش‌ها از جمله پروانه ساخت نیز از سوی شهرداری‌ها اقداماتی انجام شده که امیدواریم اجرای طرح نهضت ملی مسکن را سرعت بخشد. از این رو بین انبوه‌سازان، شهرداری‌ها و صنعتگران حوزه مسکن و سرمایه گذاران باید تعامل مستمر ایجاد شده و مدیریت یکپارچه‌ای در این حوزه شکل بگیرد تا سرعت ساخت مسکن افزایش یابد. ضمن اینکه فضای ذهنی جامعه نیز نسبت به این موضوع که ساخت مسکن امری زمان بر است آماده سازی و مهیا شود تا مردم امیدوارتر نسبت به اجرای طرح نهضت ملی مسکن نگاه کنند.

سرپرست بانک مسکن با اشاره به تاثیرگذاری رونق بخش ساخت و ساز مسکن در نرخ رشد اقتصادی و افزایش تولید ناخالص ملی، اظهار کرد: تولید مسکن به طور مستقیم زمینه‌ساز فعالیت دستکم ۴۰۰ بخش صنعتی و تولیدی است. بنابراین ضمن اینکه بازار تولید مسکن یک زنجیره وسیعی را تشکیل می‌دهد باعث ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه