سورپرایز ویژه دولت برای بانوان | صفر تا صد پرداخت حق عائله‌مندی به زنان

بهروزی‌فر عضو کمیسیون اجتماعی گفت: بسیاری از قوانین در جامعه وجود دارد که که منسوخ، جایگزین و یا اصلاح شده‌اند.

سورپرایز ویژه دولت برای بانوان | صفر تا صد پرداخت حق عائله‌مندی به زنان
کدخبر : 11793
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

نصرالله پژمانفر رییس کمیسیون اصل  اعلام کرد، به ۹۰ درصد زنان مستمری‌بگیر سرپرست خانوار حق عائله‌مندی تعلق می‌گیرد. حق عائله‌مندی یکی از قوانین تصویب شده برای کمک خرج بودن مستمری‌بگیران در بحران اقتصادی کنونی است. این مبلغ برای تامین هزینه فرزندان در نظر گرفته می‌شود. جالب است بدانید حق عائله‌مندی برای تمام کارکنان و بازنشستگان اعمال می‌شود و حتی ماه گذشته از سوی مجلس شورای اسلامی مشمول افزایش نیز شد.

این در حالی است که لزوم رسیدگی دولت به زنان سرپرست خانوار بیش از هر قشر دیگری حس می‌شود. عدم واریز این حق تا به امروز سوال برانگیز است. پیش از این به خانم‌های سرپرست خانوار که تحت پوشش تامین اجتماعی بودند، حق عائله‌مندی و حق اولاد پرداخت نمی‌شد. بانوانی که در شرایط سخت اقتصادی و وجود ابرتورم بار سنگین مسئولیت هزینه‌های زندگی و فرزندان تحت تکفل خود را به دوش می‌کشند و حتی از ابتدایی‌ترین حقوق خود نیز برخوردار نیستند. علت عدم پرداخت حق عائله‌مندی توسط تامین اجتماعی چه بود؟ طبق گفته رییس کمیسیون اصل ۹۰، دلیل تامین اجتماعی این بود که آنها باید نامه ای از دادگاه مبنی بر کفالت ارائه کنند اما دادگاه از لحاظ شرعی نمی‌توانست چنین نامه‌ای صادر کند. چرا که کفالت و کفیل فرزند بودن از لحاظ شرعی فقط برای پدر و پدربزرگ پدری است و غیر از آن فقط حق سرپرستی و حضانت داده می‌شود. البته دولت خسارتی را نیز برای ادعای خلاف واقعیت برای این بانوان نیز درنظر گرفته است. اگرچه با پیگیری‌های انجام شده، پرداخت حق عائله‌مندی توسط تامین اجتماعی به خانم‌های سرپرست خانوار انجام می‌شود اما مجلس برای چنین واریزی ناچیزی نیز شرط قرار داده است. این زنان باید یک تعهد محضری بدهند که اگر ادعای غیرواقعی نسبت به سرپرستی و یا پرداخت هزینه‌های فرزند را داشته، به تامین اجتماعی خسارت دهند. این کار برای آن است که ادعای غیرواقعی نسبت به سرپرستی و یا پرداخت هزینه‌های فرزند مطرح نشود.

با وجود تمام موضوعات ذکر شده مواردی نیز وجود دارد که اگر روی فیش حقوقی زنان سرپرست خانوار اعمال شود، زندگی بهتری را در ابرتورم امروز برای آن‌ها فراهم می‌شود. باید به این سوال پاسخ داد که چه فاکتورهایی لازم که تاکنون مجلس و دولت مورد غفلت قرار داده‌اند؟ برای آسایش اقشار آسیب‌دیده مجلس چه ابعادی را باید در نظر گیرد تا پرداخت مخارج خانواده‌های این چنینی تسهیل شود؟ در این باره با خلیل بهروزی‌فر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفتگو کردیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

خلیل بهروزی‌فر نماینده مجلس درباره دایره مشمولیت زنان سرپرست خانوار اظهار کرد: این افراد از طرفی زیر مجموعه دستگاه‌های حمایتی مانند بهزیستی به حساب می‌آیند و از سویی دیگر به دلیل اینکه تحت حمایت سازمان‌های دولتی نیستند، از حیطه نهادهای مربوطه خارج است. البته به کسانی زنان سرپرست خانوار می‌گویند که شرایط خاصی را دارا باشند. این خانم‌ها خود سرپرست خانواده هستند و افرادی از اعضای خانوار و فرزندان را نیز تحت تکفل خود دارند.

او اعمال نشدن چنین مبلغی بر فیش حقوقی این افراد را به قوانین گذشته نسبت داد و عنوان کرد: اکنون بسیاری از قوانین در جامعه وجود دارد که که منسوخ، جایگزین و یا اصلاح شده‌اند. همچنین لازم است برخی از قوانین نیز، به تناسب و براساس نیازهایی که امروزه شناسایی شده‌اند وضع شود تا اگر گره‌ای وجود دارد باز شود. به طور کلی قوانین متناسب با مقاطع مختلفی که در حال سپری هستیم تصویب خواهد شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به هدف چنین قانون‌هایی خاطرنشان کرد: حمایت از زنان خانه‌دار در صدر تصمیمات مجلس قرار گرفته است. در این میان، برخی از مواردی وجود دارد که شاید ضرورت پیش‌بینی آن در قانون حس نشود. برای چنین مواردی باید در آیین نامه اجرایی، بندی پیش‌بینی و توسط سازمان مسئول آن تضمین شود. همچنین هیئت دولت نیز باید به تصویب برسد تا اجرایی شود. بخش مسئول این ماجرا کمیسیون اصل ۹۰ مجلس است.

بهروزی‌فر در خاتمه پیرامون زمان اعمال این پرداختی گفت: این موضوع در قانون پیش‌بینی شده است. زمانی که به تایید شورای نگهبان نیز برسد، باید آیین‌نامه آن تنظیم و تدوین شود. در نهایت نیز این امر باید به تصویب هیئت دولت نیز برسد و یک فرایندی را طی کند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه