حقوق بازنشستگان | معوقات بازنشستگان

تعیین تکلیف واریز معوقات 5 ماهه بازنشستگان | نحوه پرداخت معوقات حقوق بازنشستگان

علی دهقان کیا، رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران درباره چگونگی پرداخت مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: به احتمال زیاد سازمان تامین اجتماعی نمی‌تواند به صورت یک جا مابه‌التفاوت پنج ماهه حقوق بازنشستگان را پرداخت کند.

تعیین تکلیف واریز معوقات 5 ماهه بازنشستگان | نحوه پرداخت معوقات حقوق بازنشستگان
کدخبر : 11248
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است.حقوق بازنشستگان برای سال 1401 ، با افزایش 10 درصدی 5 میلیون تومان تعیین شده است. بازنشستگان جدیدا خواستار رسیدگی بشتر به مسئله افزایش حقوق در لایحه بودجه هستند و برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر دست به اعتراض های متعددی زده اند.حال با افزایش حقوق بحث دریافت مالیات از حقوق بازنشستگان بر سر زبان ها افتاده است.در ادامه آخرین خبر از حقوق بازنشستگان را میخوانید.

حقوق بازنشستگان

مابه‌التفاوت پنج ماه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تاکنون پرداخت نشده بازنشستگان خواستار پرداخت یکجای مطالبات خود هستند، با این حال تاکنون زمان مشخصی از سوی مسئولان تامین اجتماعی به بازنشستگان اعلام نشده است.

دولت شهریورماه، افزایش ۳۸ درصدی را به علاوه ۵۱۵ هزار تومان در حقوق بازنشستگان کارگری لحاظ کرد بازنشستگان تامین اجتماعی خواستار دریافت معوقات ۵ ماه خود به صورت یکجا هستند، مطالباتی که با در نظر گرفتن حداقل حقوق برای بازنشستگان به دست کم پنج میلیون تومان برای آنها می‌رسد.

او در ادامه توضیح داد: یعنی هر ماه معوقه در ماه بعد دریافت حقوق محاسبه و واریز شود؛ مثلا معوقه فروردین در مهر، اردیبهشت در آبان و خرداد در آذر و اگر به این ترتیب جلو برویم تا پایان ماه دی، معوقات به صفر می‌رسد.

دهقان کیا افزود: با وجود اینکه خواسته بازنشستگان پرداخت معوقات به صورت یکجا است اما سازمان توان پرداخت آن را ندارد و در این صورت بهتر است پرداخت مابه‌التفاوت را از ماه مهر آغاز کند که تا پایان سال به اتمام برسد.

رئیس بخش ارتباط با رسانه سازمان تامین اجتماعی هم  گفت: برای تامین اعتبار پرداخت معوقات بازنشستگان تامین اجتماعی نیازمند منابع عظیمی هستیم که تامین آن دشوار است.

او در ادامه افزود: منابع مالی از محل حق بیمه استان‌ها جمع آوری و در حساب سازمان تامین اجتماعی قرار می‌گیرد اما پرداخت‌ معوقات به صورت متمرکز ازطریق سازمان تامین اجتماعی خواهد بود.

با این حال قلی زاده، مدیر روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی به اکوایران گفت: هنوز تصمیمی از سوی مسئولان تامین اجتماعی برای چگونگی پرداخت این معوقات گرفته نشده است.

حقوق بازنشستگان

بابک افقهی اعلام کرد: در صورت تصویب لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در مجلس، افزایش حقوق‌ها به صورت پلکانی خواهد بود.

 معاون مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان برنامه و بودجه کشور در جلسه علنی امروز مجلس گفت: در صورت تصویب لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در مجلس، افزایش حقوق‌ها به صورت پلکانی خواهد بود و حقوق‌های پایین‌تر، افزایش بیشتری خواهند داشت که این روش منجر به عدالت بیشتر در پرداخت حقوق‌ها خواهد شد. 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز صحن مجلس پیرامون بررسی لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری، با تقاضای بررسی دو فوریتی این لایحه با ۲۲۴ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر در صحن علنی، موافقت کرده بودند. 

بابک افقهی (معاون مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان برنامه و بودجه کشور) که به عنوان نماینده دولت در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرده بود، در بیان دلیل درخواست بررسی دوفوریتی این لایحه، گفت: در ابتدای امسال به دنبال جنگ روسیه و اوکراین و موج تورمی در کالاهای اساسی و افزایش نرخ حمل و نقل و انرژی، شاهد تورم در همه‌جای دنیا بودیم. 

افقهی افزود: همچنین به دنبال افزایش ۵۷ درصدی محاسبه حداقل حقوق مشمولان قانون کار، اختلاف فاحشی میان دریافتی کارکنان دولت و کارگران ایجاد شد. به نحوی‌که حداقل حقوق دریافتی کارگران دارای یک فرزند به ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید؛ ولی حداقل دریافتی کارمندان دولت با شرایط مذکور، ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شد. 

معاون مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه به دنبال شکاف درآمدی میان کارگران و کارکنان دولت، رئیس جمهور دستور تدوین طرحی برای متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان را داد، افزود: در صورت تصویب لایحه مذکور، افزایش حقوق‌ها به صورت پلکانی خواهد بود و حقوق‌های پایین‌تر، افزایش بیشتری خواهند داشت که این روش منجر به عدالت بیشتر در پرداخت حقوق‌ها خواهد شد. 

نماینده دولت سپس گفت: همچنین با تصویب این لایحه و با هدف افزایش عدالت در پرداخت‌ها، دستگاه‌هایی که فوق‌العاده ویژه کارکنانشان زیر ۳۵ درصد است، در صورت وجود منابع درآمدی در دستگاه مذکور تا سقف ۳۵ درصد افزایش حقوق خواهند داشت. همچنین در این لایحه به قانون جمعیت و حمایت از خانواده نیز توجه شده است؛ به نحوی‌که متناسب با تعداد فرزندان کارکنان، افزایش حقوق نیز در نظر گرفته شده است. 

این گزارش می‌افزاید: پس از اظهارات معاون مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان برنامه و بودجه کشور در دفاع از دو فوریت لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری، نمایندگان موافق و مخالف این لایحه به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و در نهایت با دو فوریت آن موافقت کردند. 

گفتنی است رئیس جمهور هفته گذشته با ارسال نامه‌ای، لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری را که به پیشنهاد سازمان‌های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی کشور و با قید دو فوریت در نشست ۶ مهرماه ۱۴۰۱ هیئت وزیران به تصویب رسیده بود، برای انجام تشریفات قانونی، تقدیم رئیس مجلس شورای اسلامی کرد. 

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، پس از دو تصویب دو فوریت، این لایحه برای بررسی و تصویب به کمیسیون تخصصی ارسال می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه