بیمه رایگان | بیمه سلامت | بیمه تامین اجتماعی

مهدی رضایی معاون بیمه و خدمات سلامت درمورد بیمه رایگان برای مادران باردار و شیرده و همچنین فرزندان آنها تا پنج سالگی اظهارکرد: هیئت دولت در راستای حمایت از خانواده اخیراً مصوبه‌ای را درمورد بیمه زنان باردار گذارند.

کدخبر : 10440
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بیمه رایگان، به گفته ی مدیر عامل بیمه سلامت ایران، من بعد به بیماران صعب العلاج تعلق می گیرد. بیمه رایگان برای حاشیه نشینان منطقه 12 تهران نیز در نظر گرفته شده است.بیمه رایگان درواقع برای سه دهه پایین جامعه در نظر گرفته شده است. به گفته ی مدیر عامل بیمه سلامت ایران، بیمه رایگان با حمایت های وزیر بهداشت و رایزنی های نمایندگان مجلس به تصویب رسید. تاکنون 5 میلیون و 800 هزار نفر تاکنون بیمه رایگان اقدام به ثبت نام کرده اند.

بیمه رایگان

مهدی رضایی گفت: طبق مصوبه اخیر هیئت دولت، مادران بارداری که فاقد پوشش بیمه‌ای باشند می‌توانند از خدمات پوشش بیمه‌ای بهره مند شوند و همچنین در دوران شیردهی نیز که دو سال بعد از تولد فرزند تعریف شده و فرزندانشان به مدت پنج سال تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

وی افزود: طبق مصوبه اخیر هیئت دولت، مادران بارداری که فاقد پوشش بیمه‌ای باشند می‌توانند از خدمات پوشش بیمه‌ای بهره‌مند شوند و همچنین در دوران شیردهی نیز که دو سال بعد از تولد فرزند تعریف شده و فرزندانشان به مدت پنج سال تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

رضایی همچنین درمورد پوشش بیمه‌ای زایمان گفت: ما چهار نوع تعرفه خدمات درمانی در کشور داریم که عبارتند از تعرفه دولتی، عمومی، خیریه و خصوصی. اگر زایمان در مراکز دولتی و مراکز عمومی انجام شود بیمه هزینه‌ها را صد درصد تحت پوشش قرار می‌دهد اما اگر در مراکز خیریه و یا خصوصی انجام شود سازمان‌های بیمه گر متعهد به پرداخت معادل تعرفه عمومی (۱. ۵ برابر تعرفه‌های دولتی) می‌باشند.

معاون بیمه و خدمات سلامت تأکید کرد: اگر زایمان در مراکز خصوصی انجام شود ما به التفاوت آن برعهده خود فرد بیمه شده است اما مبنای پرداخت تا سقف تعرفه عمومی برعهده سازمان‌های بیمه گر است که صد درصد آن را پوشش خواهند داد.

وی با بیان اینکه آمار سزارین در ایران به طور غیرمتعارفی بالاتر از آمار جهانی است و سیاست وزارت بهداشت هم بر محور تشویق طبیعی قرار گرفته، گفت: زایمان طبیعی در کشور رایگان است اما برای زایمان سزارین فرانشیز ۱۰ درصدی لحاظ می‌شود.

رضایی دسترسی عادلانه به خدمات درمان ناباروری، کاهش پرداختی از جیب مردم و حمایت از خانواده را به عنوان سه هدف عمده از پوشش بیمه‌ای رایگان مادران باردار و فرزندانشان عنوان کرد.

بیمه رایگان

 محمدمهدی ناصحی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، با اشاره به اینکه افرادی که خودشان برای ارزیابی وُسع اقدام نکردند از دهک‌های بالا هستند، گفت: این افراد سه ماهه بیمه شدند و سپس این افراد پس از ارزیابی وُسع حق بیمه خود را پرداخت می‌کنند، هدف حمایت بیشتر از اصلاح تغییرات ارز دارو و حمایت از طرح دارویار است تا این افراد نیز از خدمات این طرح بهره‌مند شوند.

بنابر اعلام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، برای استقرار بیشتر بیمه سلامت همگانی افراد فاقد بیمه از دهک‌های بالا که بیش از یک میلیون نفر هستند، به مدت ۳ ماه بیمه رایگان می‌شوند.

۲۲ تیرماه، وزیر بهداشت از اجرای طرح دارویار به عنوان طرح ارتقا و کارایی بیشتر بیمه‌ها خبر داد و اعلام کرد که این طرح از بیمه همگانی شروع شده و مجلس شورای اسلامی اعتبار خوبی بالغ بر ۶هزار میلیارد تومان برای بیمه همگانی در نظر گرفته و بر اساس آن حدود ۶ میلیون نفر به جمعیت تحت پوشش بیمه همگانی اضافه شدند. همچنین مجلس شورای اسلامی ۵هزار میلیارد تومان نیز بابت حمایت از دارو و درمان بیماری‌های خاص در نظر گرفته است.

به گفته وزیر بهداشت، در قالب این طرح تعداد داروهای تحت پوشش بیمه، افزایش یافته است؛ به‌ نحوی ‌که ۱۰۰ قلم داروی پر مصرف که قبلاً بیمه نبودند، تحت پوشش بیمه قرار داده شد و به این ترتیب داروهایی مانند داروهای سرماخوردگی، دیفن هیدرامین و ... که قبلا بیمه نبودند، جزء بیمه قرار گرفتند. همچنین ۳۶۶ قلم داروی ضروری پرمصرف برای بیماران مزمن مانند بیماران دیابتی، قلبی و عروقی و... تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

حال طبق اظهارات مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، در راستای استقرار بیمه سلامت همگانی، دستور‌العمل‌های جدیدی طراحی شده است. از جمله اینکه افرادی که فاقد بیمه هستند، به مدت سه ماه بیمه رایگان شوند تا ارزیابی وسع آن‌ها انجام شود و بتوانند برای پرداخت حق بیمه خود اقدام کنند.

همچنین اشخاصی که بیمه بودند و تاریخ اعتبار آنها گذشته است، به مدت سه ماه بیمه شدند تا بتوانند پس از ارزیابی وسع، خود را یک ساله بیمه کنند.

۲۴ فروردین ماه سال جاری بود که محمد مهدی ناصحی، مدیرعامل سازمان سلامت بیمه ایران اعلام کرد که بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱، افراد فاقد بیمه پایه سه دهک پایین درآمدی، رایگان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. به گفته وی، در قانون بودجه ۱۴۰۱ مصوب شده که همه افراد جامعه که ایرانی هستند، تحت پوشش بیمه درمانی قرار بگیرند. (بنابر بند (د) تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، سه دهک پایین درآمدی به صورت رایگان و بدون پرداخت حق بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرند.)

افراد تحت پوشش بیمه رایگان می‌توانند از خدمات دولتی به طور کامل برخوردار شوند. برای استفاده از خدمات بخش خصوصی باید از نظام ارجاع استفاده شود. در حال حاضر، حدود ۵۰ درصد از بیمه‌شدگان بیمه رایگان از نظام ارجاع بهره‌مند می‌شوند؛ در بخش دولتی برای هزینه‌های بستری ۹۰درصد هزینه‌ها و در بخش سرپایی ۷۰ درصد هزینه‌ها را بیمه سلامت پوشش می‌دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه