حقوق بازنشستگان | همسان سازی حقوق بازنشستگان

رئیس سازمان بیمه تامین اجتماعی کشور گفت: طرح افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از شهریورماه اجرایی می‌شود.

کدخبر : 10304
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است.حقوق بازنشستگان برای سال 1401 ، با افزایش 10 درصدی 5 میلیون تومان تعیین شده است. بازنشستگان جدیدا خواستار رسیدگی بشتر به مسئله افزایش حقوق در لایحه بودجه هستند و برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر دست به اعتراض های متعددی زده اند.حال با افزایش حقوق بحث دریافت مالیات از حقوق بازنشستگان بر سر زبان ها افتاده است.در ادامه آخرین خبر از حقوق بازنشستگان را میخوانید.

حقوق بازنشستگان

میرهاشم موسوی رییس سازمان بیمه تامین اجتماعی کشور در مورد اجرای این طرح از شهریور ماه سال جاری گفت: طبق مصوبه‌ای که توسط وزرای عضو هیات امنا تامین اجتماعی ابلاغ‌ شده از شهریور پرداخت ۳۸ درصد افزایش حقوق براساس احکام جدید به بازنشستگان پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان بیمه تامین اجتماعی کشور تصریح کرد: در حوزه توسعه خدمات غیرحضوری نیز جزو برنامه های اولویت‌ دار ماست که خدمات سازمان تامین اجتماعی از ۳۰ مورد به ۴۲ مورد افزیش یافته و خدمات غیرحضوری بیشتر شود.

وی افزود: بیش از ۷۰۰ هزار بانوی خانه‌دار و دانشجو از سال گذشته که طرح بیمه این افراد آغاز شده تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند.

حقوق بازنشستگان

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی همان بیست و هفت مرداد اعلام کرد: روش‌های تأمین منابع، نحوه و زمان پرداخت مابه‌التفاوت ماه‌های قبل نیز در همکاری با کانون‌های بازنشستگان، متعاقباً اعلام می‌شود.

 بیست و هفتم مرداد سرپرست وزارت کار عین مصوبه شورایعالی کار را برای بازنشستگان سایر سطوح کارگری ابلاغ کرد.براین اساس، بازنشستگان سایر سطوح مشمول افزایش ۳۸ درصدی به اضافه مبلغ ثابت ۵۱۵ هزار تومان می‌شوند. احکام جدید قرار است از شهریورماه صادر شود و در شهریور بازنشستگان حقوق را براساس این احکام دریافت می‌کنند.

در این میان، دو مسئله هنوز باقی است، یکی زمان پرداخت معوقات بازنشستگان سایر سطوح برای پنج ماه ابتدای سال و دیگری سرنوشت ۲۵ درصد متناسب‌سازی ۱۴۰۰.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی همان بیست و هفت مرداد اعلام کرد: روش‌های تأمین منابع، نحوه و زمان پرداخت مابه‌التفاوت ماه‌های قبل نیز در همکاری با کانون‌های بازنشستگان، متعاقباً اعلام می‌شود.

بازنشستگان انتظار دارند معوقات در ماه‌های آینده به ترتیب پرداخت شود؛ به این ترتیب که در شهریوریا مهر معوقات فروردین پرداخت شود و در ماه‌های بعد نیز به ترتیب پرداخت‌ها صورت بگیرد.

در عین حال، بازنشستگان انتظار دارند مقدمات اجرای ۲۵ درصد متناسب‌سازی سال قبل فراهم شود تا قبل از پایان سال این معوقات نیز به حساب بازنشستگان واریز شود.

حسن صادقی، دبیرکل خانه کارگر گفته؛ قرار شده پرداخت معوقات پنج ماه اول سال به تدریج انجام شود؛ طبق عرف و روال کار سازمان، هر ماه بخشی از مطالبات بازنشستگان واریز می‌شود و تا قبل از پایان سال مطالبات به صفر می‌رسد.

به گفته او، معوقات افزایش ۱۰ درصد نیز در طول دو یا سه ماه پرداخت شد و اکنون نیز احتمالا هر ماه بخشی از معوقات بازنشستگان پرداخت خواهد شد؛ به احتمال زیاد، مهرماه معوقات فروردین واریز می‌شود، آبان معوقات اردیبهشت، خرداد معوقات آذر و به همین ترتیب در طول پنج ماه بعد از شهریور، معوقات بازنشستگان پرداخت و به صفر می‌رسد.

صادقی تصریح‌ کرده؛ در این مرحله آنچه باقی مانده ۲۵ درصد متناسب‌سازی سال قبل است که باید برای اجرایی و عملیاتی شدن آن برنامه‌ریزی شود؛ در این رابطه نیز باید در مذاکرات با مقامات سازمان و وزارت کار، نتیجه قابل قبول حاصل شود.

همزمان با افزایش حقوق بازنشستگان و پرداخت مابه التفاوت آن یک مطالبه جدی  بازنشستگان پرداخت  ۲۵ درصد باقی مانده متناسب‌سازی سال ۱۴۰۰ و اعمال آن در احکام ۱۴۰۱ بازنشستگان به همراه افزایش سالیانه‌ مستمری است .حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) چندی پیش گفت: ۲۵ درصد باقی مانده متناسب‌سازی همانند افزایش مستمری‌ها باید از فرودین ۱۴۰۱ محاسبه شود. چنانچه مقرر شده که افزایش مستمری‌ها اعمال شود، ۲۵ درصد باقی مانده هم باید توام با آن در نظر گرفته شود. به هر صورت، نباید ۲۵ درصد باقی مانده متناسب‌سازی جدا از افزایش سالیانه مستمری‌ها دیده شود؛ چراکه در این صورت اعمال طلب ۲۵ درصدی با تاخیر مواجه می‌شود و نمی‌توانیم این طلب را که میزان آن به ۶۶۲ هزار تومان می‌رسد دریافت کنیم.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه هیچ ابهامی در رابطه با اعمال این ۲۵ درصد از سال جاری وجود ندارد، گفت: «از طرفی در بودجه عنوان شده که بعد از افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ متناسب‌سازی باید صورت بگیرد و احکام بازنشستگان باید بر مبنای متناسب‌سازی اعمال شود. قاطع عرض می‌کنم که بلافاصله پس از اعمال افزایش مستمری سال ۱۴۰۱ موضوع اعمال ۲۵ درصد متناسب‌سازی باقی مانده‌ی سال ۱۴۰۰ دنبال می‌شود. این ۲۵ درصد باید همزمان با صدور احکام افزایش مستمری اعمال شود تا یک «حکم واحد» را برای هر بازنشسته شاهد باشیم؛ ضمن اینکه متناسب‌سازی مستمری سایر سطوح را در پیش روی داریم. در هر صورت حدکثر مستمری در سال ۱۴۰۱.۷ برابر حداقل است. بنابر این حداکثر بگیر در سال ۱۴۰۱، حدود ۲۹ میلیون تومان مستمری دریافت می‌کند

صادقی تصریح‌ کرده؛ در این مرحله آنچه باقی مانده ۲۵ درصد متناسب‌سازی سال قبل است که باید برای اجرایی و عملیاتی شدن آن برنامه‌ریزی شود؛ در این رابطه نیز باید در مذاکرات با مقامات سازمان و وزارت کار، نتیجه قابل قبول حاصل شود.

انچه از شواهد و سکوت وزارت کار مشخص است با توجه به کمبود بودجه و بار سنگین افزایش حققو غیرحداقل بگیران تامین اجتماعی به نظر می رسد که احتمال پرداخت معوقات همسان سازی بازنشستگان در سال 1401 کم باشد . باید منتظر ماند تا پاسخ وزارت کار را شنید 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه