سخنگوی حزب حاکم ترکیه با اشاره به توافق بر سر چهارچوبی برای بهبود روابط با رژیم صهیونیستی در جریان تماس تلفنی اردوغان و هرتزوگ، گفت آنکارا می‌خواهد درباره مسئله فلسطین با تل‌آویو گفت‌وگو کند.

کدخبر : 1959
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

حزب «عدالت و توسعه» به‌عنوان حزب حاکم ترکیه شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که در جریان تماس «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور این کشور با «اسحاق هرتزوگ» رئیس جدید رژیم صهیونیستی، دو طرف درباره همکاری برای بهبود روابط مخدوش دوجانبه توافق کردند.

روز دوشنبه بود که اردوغان طی تماسی با هرتزوگ، انتخاب‌شدن وی به عنوان رئیس جدید رژیم کودک‌کش اسرائیل را تبریک گفته و مدعی شد که روابط آنکارا-تل‌آویو برای ثبات منطقه غرب آسیا ضروری است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، «عمر چلیک» سخنگوی حزب عدالت‌وتوسعه در نشست خبری گفت: «بعد از این تماس، چهارچوبی نمایان شد که ذیل آن باید پیشرفت‌هایی در مسائل مختلف برای بهبود [روابط] انجام شود و گام‌هایی برای حل اختلافات در حوزه‌های مشکل‌زا برداشته شوند».

چلیک توضیح داد که مسئله فلسطینی‌ها یکی از موضوعات متعددی است که ترکیه می‌خواهد با اسرائیل درباره آن صحبت کند و همچنین مسائلی مانند گردشگری و تجارت باید برای دو طرف حالت «بُرد-بُرد» داشته باشد.

ترکیه و رژیم صهیونیستی از می ۲۰۱۸ - و بعد از اینکه آنکارا به بهانه افزایش حملات صهیونیست‌ها به نوار غزه و تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای انتقال سفارتخانه از تل‌آویو به قدس اشغالی، سفیر اسرائیل را اخراج کرد - به‌صورت متقابل سفیر نداشتند.

پیش از این، دو مقام صهیونیست با اشاره به پیام‌هایی که رئیس‌جمهور ترکیه اخیراََ از طریق باکو و رسانه‌ها به رژیم صهیونیستی داده، گفتند تل‌آویو هم در حال نزدیک شدن به آنکارا است.

منبع: خبرگزاری فارس

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه