کدخبر : 9617
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 

انواع لامپ های ال ای دی رشد گیاه از پرکاربردترین و نوین ترین منابع نور مصنوعی به شمار می روند که به عمل فتوسنتز در گیاهان کمک می کنند. این لامپ ها به وسیله تجهیزات الکتریکی تولید شده و طیف های نوری مفید برای گیاهان را تولید می کنند. با این اوصاف شرایط مطلوبی از لحاظ نوردهی برای گیاه فراهم شده و گیاه با سرعت بیشتری فتوسنتز می کند. ما در این مقاله قصد داریم تا بررسی کاملی از لامپ ال ای دی رشد گیاه ارائه داده و کاربران را با این محصول بیشتر آشنا کنیم.

 

چرا باید از لامپ های ال ای دی رشد گیاه استفاده کنیم؟

امروزه با گسترش آپارتمان نشینی و نیز برخوردار نبودن بیشتر خانه ها از نور طبیعی کافی، پرورش گیاهان به مراتب دشوارتر از گذشته شده است. با این حال تجهیزات و راهکار هایی برای پرورش گیاهان در داخل خانه ها به وجود آمده است. همانطور که پیشتر ذکر کردیم، یکی از این تجهیزات که برای تامین نور گیاه مورد استفاده قرار می گیرد، لامپ ال ای دی است. لامپ های ال ای دی برای محیط های آپارتمانی کوچک و کم نور بسیار مناسب بوده و یکی از بهترین گزینه ها برای رشد گیاه در منازل محسوب می شود. این نوع از لامپ ها از طیف های فول اسپکتروم بهره می برند و در ال ای دی های آنها از نورهای قرمز و آبی استفاده شده است. هر کدام از این نورها نقش مجزایی در رشد و نمو گیاه ایفا می کنند. به این ترتیب نور آبی در رشد شاخه و برگ گیاهان و نور قرمز در تحریک گلدهی موثر خواهد بود.

لامپ های ال ای دی رشد گیاه چه مزایایی دارند؟

با رشد تکنولوژی و عرضه لامپ های ال ای دی، بسیاری از لامپ های قدیمی از جمله فلورسنت، بخار سدیم، متال هالید و... مقبولیت خود را نزد مشتریان از دست دادند. لامپ های ال ای دی رشد گیاه نسبت به لامپ های قدیمی مصرف برق کمتر، طول عمر و بازدهی بالاتری دارند. این لامپ ها برخلاف منابع نوری سنتی، گرمای کمتری تولید می کنند تا آسیبی به گیاه وارد نشود. ساطع نکردن اشعه های مضر برای انسان، عدم هدر رفت نور، وزن پایین و... از مزایا و ویژگی های دیگر لامپ های ال ای دی رشد گیاه به حساب می آیند.

5

ال ای دی های رشد گیاه چه تفاوتی با ال ای دی های معمولی دارند؟

لامپ های معمولی که در انواع ال ای دی و رشته ای به فروش رسیده و برای تامین روشنایی محیط استفاده می شوند، اغلب شامل طیف نوری زرد یا سفید هستند. اما لامپ های ال ای دی رشد گیاه برخلاف لامپ های معمولی از طیف نورهای آبی و قرمز که برای پرورش گیاه ضروری هستند، بهره می برند. همچنین در لامپ های ال ای دی رشد گیاه به منظور رشد سریع تر گیاه، طیف امواج فرابنفش و برای جلوگیری از تقسیم سلولی، طیف امواج مادون قرمز به کار می روند.

انواع مدل های لامپ رشد گیاه کدامند؟

لامپ های رشد گیاه با توجه به نوع ساخت و تکنولوژی به کار رفته، در انواع و مدل های مختلفی به فروش می رسند. از انواع لامپ رشد گیاه می توان به مواردی مانند لامپ های رشد گیاه سدیم فشار بالا، لامپ رشد گیاه متال هالید، لامپ های رشد گیاه ال ای دی و لامپ های رشد گیاه پلاسمای سولفور اشاره کرد. در این میان، لامپ های رشد گیاه ال ای دی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین لامپ های رشد گیاه هستند که طول عمر و کارایی بالایی دارند. بازدهی متوسط این لامپ ها در حدود 38 تا 50 درصد است و طول عمر آن به بیش از 50 هزار ساعت می رسد.

6

شدت نور لامپ ال ای دی رشد گیاه چقدر باشد؟

گیاهان در نیاز به شدت و مقدار نور متفاوت از یکدیگر هستند. به طور مثال گیاهانی که در مناطق گرمسیری هستند، به اندازه آن دسته از گیاهانی که در شرایط آب و هوایی خشک رشد می کنند به نور نیاز نخواهند داشت. از این رو شدت نوری که گیاه دریافت می کند می بایست با نظر به روشنایی لامپ و نزدیکی آن به منبع نور مشخص شود.

لامپ ال ای دی رشد گیاه چه مدت باید روشن بماند؟

گیاهان برای رشد علاوه بر نور، نیازمند تاریکی نیز خواهند بود تا بتوانند مواد مغذی را به اندام های داخلی منتقل کنند. مدت زمانی که هر کدام از گیاهان به نور نیاز دارند متفاوت بوده و به نوع آنها بستگی دارند. البته توصیه می شود تا به طور متوسط لامپ ال ای دی رشد گیاه را 12 الی 14 ساعت روشن گذاشته و سپس آن را خاموش کنید.

کدام لامپ رشد گیاه ال ای دی مناسب تر است؟

در حال حاضر لامپ های رشد گیاه ال ای دی از تنوع بالایی برخوردار بوده و در مدل های مختلفی به دست مشتریان می رسند. با این وصف، در هنگام خرید این لامپ ها باید به عوامل و فاکتورهای مهمی توجه کنیم.

در ابتدا باید نیازهای گیاه یا گیاهان خود را بشناسیم و به مراحل رشد آن مانند جوانه زنی، روش، گلدهی و... توجه کنیم. گیاهان در هر مرحله از رشد خود نیازمند طیف های مختلفی از نور هستند و این طیف ها تاثیر مستقیم در پرورش آنها دارند. در مرحله بعد لازم است تا با توجه به نور مورد نیاز هر گلدان، تعداد مشخصی لامپ ال ای دی تهیه کنیم. گل های آپارتمانی نسبت به سایر گل ها که در گلخانه ها رشد می کنند به نور کمتری نیاز دارند. به این صورت که به ازای هر گلدان 420 لومن نور کافی خواهد بود.

7

کلام نهایی درباره لامپ ال ای دی رشد گیاه

ما در این متن همانطور که وعده داده بودیم، یکی از کارآمد ترین لامپ های LED تحت عنوان لامپ ال ای دی رشد گیاه را از جهات مختلف بررسی و معرفی کردیم. با توجه به مطالب بیان شده، این موضوع قابل برداشت است که لامپ های ال ای دی رشد گیاه از بهترین و کامل ترین تجهیزات رشد و پرورش گیاهان در آپارتمان ها هستند. در نهایت به مشتریان و خریداران پیشنهاد می کنیم تا در صورت لزوم، از کارشناسان لایت هوم برای انتخاب این لامپ ها راهنمایی بگیرند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه