قفل هوشمند چیست؟ + انواع و مزایای آن

  قفل هوشمند یکی از امکانات مدرنی است که امروزه با استقبال بی‌نظیر کاربران مواجه شده است. با اضافه نمودن این قفل‌ها به درب ورودی این امکان برای شما وجود دارد که از کلیدهای سنتی خداحافظی کنید. اگر کنجکاو هستید که قبل از افزودن قفل‌های هوشمند به ساختمان اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها کسب کنید، در ادامه این محتوا همراه ما باشید.

  قفل هوشمند چیست؟ + انواع و مزایای آن
  کدخبر : 18517
  پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

   

  قفل هوشمند چیست؟

  قفل هوشمند که با نام قفل دیجیتال و قفل الکترونیکی نیز شناخته می‌‌شود، راهی آسان برای کنترل ایمن دسترسی به ساختمانی است که در آن زندگی یا کار می‌کنید. قفل هوشمند از سیستم الکترونیکی برای باز کردن درب و تعامل با فناوری هایی همچون گوشی و… استفاده می‌کند.

  قبل از این که به معرفی بیش‌تری از قفل هوشمند بپردازیم، بیاید نگاهی به عملکرد قفل سنتی داشته باشیم.

  قفل‌های سنتی که تاکنون در بسیاری از ساختمان‌ها با آن برخورد داشته‌اید، برای باز کردن درب به یک کلید فیزیکی نیاز دارند. بنابراین باید همیشه به خاطر داشته باشید که کلید درب ورودی را فراموش نکنید. این روند از زمان اختراع قفل‌ها تا چند سال پیش یکسان بوده است.

  قفل هوشمند درب ضد سرقت عملکردی متفاوت از قفل‌های سنتی را دارا هستند. با استفاده از قفل هوشمند دیگر نگران گم کردن یا جا گذاشتن کلید فیزیکی نخواهید داشت. تفاوت عمده در این قفل‌ها جزء هوشمند آن‌ها است. بنابراین قفل می‌تواند از طریق فناوری هوشمند با تلفن همراه، تبلت و… قابل کنترل باشد.

  در واقع قفل‌های هوشمند درب بهترین گزینه برای دنیای امروز است؛ زیرا انعطاف پذیری بالایی را برای کاربران به همراه خواهد داشت. این بدان معنا است که قفل هوشمند به شما این اجازه را خواهد داد که کنترل راحت‌تری در مورد کسانی که قفل را باز یا بسته می‌کنند، داشته باشید.

  چه تفاوتی میان قفل سنتی و قفل هوشمند وجود دارد؟

  تفاوت‌های بسیاری بین این دو قفل وجود دارد که در ادامه به معرفی مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

  •  قفل‌های هوشمند هم با کلید فیزیکی و هم کلید دیجیتال کار می‌کنند.
  • قفل‌های هوشمند را می‌توانید از طریق تلفن همراه یا صفحه کلید موجود روی آن باز کنید.
  • امکان کنترل قفل هوشمند از راه دور برای کاربران فراهم شده است. بنابراین برای استفاده از کلید دیجیتال خود نیازی به نزدیکی درب ندارید.
  • قفل‌های هوشمند را می‌توان با سیستم‌های خانه هوشمند ادغام کرد تا تجربه بهتری را برای کاربران ایجاد کنید.

  انواع قفل هوشمند را بشناسیم؟

  حال که به جواب قفل هوشمند چیست؟ رسیدیم، بیاید با انواع قفل هوشمند آشنا شویم. قفل هوشمند در تنوع بالایی از مدل و سبک تولید شده است. دسته بندی قفل‌های هوشمند عموما بر اساس نوع دسترسی که برای ورود افراد در نظر گرفته شده است، تعیین می‌شود. در ادامه به معرفی بهترین‌های آن‌ها می‌پردازیم.

  قفل هوشمند اثر انگشتی

  بیومتریک یکی از امن‌ترین روش‌ها برای تایید هویت افراد است. با اضافه شدن این سیستم به صنعت قفل‌سازی گامی جدیدی در افزایش امنیت ساختمان‌ها ایجاد شده است. قفل اثر انگشتی یکی از پرکاربردترین قفل‌های بیومتریک است. استفاده از سنسورهای پیشرفته در طراحی این قفل‌ها باعث شده است که دیگر نگرانی در باب سارقان نداشته باشید. 

  در برخی از قفل‌های اثر انگشتی حتی امکان تشخیص جریان خون وجود دارد. این بدان معنا است که دست سارقان از جان و مال شما برای همیشه کوتاه است.

  قفل هوشمند تشخیص چهره

  یکی دیگر از قفل‌های بیومتریک که امروزه از طرفداران بسیاری برخوردار است، قفل تشخیص چهره است. در حقیقت این قفل‌ها از جدیدترین تولیدات صنعت قفل‌سازی هستند که امنیت ساختمان را به لولی جدید وارد نموده است.

  انواع قفل هوشمند

  راحتی استفاده از قفل تشخیص چهره یکی دیگر از مزایای استفاده از این قفل‌ها است. با اضافه شدن مانیتور بر روی این قفل‌ها به راحتی از اشخاص پشت درب اطلاع خواهید داشت.

  قفل هوشمند رمزی

  رمز عبور از نخستین روش‌ها برای تایید هویت شناخته شده است. از دیرباز افراد برای باز کردن قفل موبایل خود از رمز عبور استفاده می‌کردند. امروزه نیز از این روش برای تایید هویت افراد در قفل هوشمند استفاده می‌شود.

  قفل رمزی به گونه‌ای طراحی شده است که امکان ثبت 100 رمز را برای قفل فراهم می‌کند. با این وجود کنترل ورود و خروج افراد به راحتی امکان‌پذیر است. بیشتر از این قفل‌‌ها در ادارات، آزمایشگاه‌ها و ساختمان‌های تجاری استفاده می‌کنند.

  قفل هوشمند کارتی

  قفل کارتی که بیشترین استفاده آن در صنعت هتل سازی است، با نام قفل هتلی نیز شناخته می‌شود. البته تمامی قفل‌های کارتی هتلی نیستند اما عموما قفل‌های هتلی با استفاده از کارت کار می‌کنند.

  استفاده از قفل کارتی در مراکز ورزشی و تفریحی بسیار رایج است. اضافه یا حذف کارت، ثبت 100 کارت، کنترل دسترسی افراد و… تنها بخشی از مزایای استفاده قفل کارتی است.

  دستگیره هوشمند

  دستگیره هوشمند همان قفل هوشمند است که با یک دستگیره بر روی آن ساخته شده است. در بیان ساده‌تر قفل‌های دیجیتالی که با اهرمی برای باز کردن درب ساخته می‌شوند، دستگیره هوشمند می‌گویند. در نتیجه دستگیره دیجیتال نیز در 4 نوع دستگیره رمزی، دستگیره اثر انگشتی، دستگیره کارتی و دستگیره تشخیص چهره موجود است. برای خرید دستگیره هوشمند اینجا کلیک کنید.

  ‌نکته: امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی قفل‌های هوشمند با چندین روش دسترسی تولید می‌شوند. با این وجود با خرید یک قفل هوشمند شما از چندین روش برای دسترسی به ساختمان استفاده می‌کنید.

  در چه ساختمان‌هایی از قفل هوشمند استفاده می‌کنند؟

  شما می‌توانید قفل هوشمند را در هر ساختمانی که تاکنون از قفل‌های قدیمی بر روی درب نصب بوده است، استفاده کنید. این بدان معنا است که فرقی نمی‌کند که ساختمان شما مسکونی است یا تجاری.

  قفل هوشمند بر روی تمامی درب‌های چوبی، آهنی و حتی شیشه‌ای قابل نصب است. تنها تفاوت در مدل‌های قفل هوشمند است که برخی از مدل‌ها مخصوص نوعی از درب ساخته می‌شوند. به عنوان مثال قفل درب شیشه‌ای، ساختاری متفاوت‌تر از دیگر قفل‌های هوشمند دارند.

  انواع متفاوتی از قفل هوشمند در بازار موجود است. اما هنگام خرید قفل هوشمند حتما به مکانی که می‌خواهید قفل هوشمند را در آن نصب کنید، توجه داشته باشید. زیرا هر قفل هوشمندی مناسب برای تمامی افراد نیست. برای درک بهتر این موضوع بیاید مثالی را با هم مرور کنیم.

  فرض کنید در خانه با فردی سالمند یا کودکی زندگی می‌کنید، استفاده از رمز برای باز نمودن درب برای این افراد مناسب نیست. یا برای دسترسی به اتاق کنفرانس از قفل اثر انگشتی استفاده می‌کنید، تعداد زیادی از افراد نیازمند دسترسی به اتاق هستند که عملیات ثبت اثر انگشت تمام کارکنان امکان‌پذیر نیست.

  در نتیجه به نوع دسترسی که قفل هوشمند برای شما ارائه می‌دهد، توجه کنید. البته امروزه انواع روش‌های دسترسی برای قفل‌های هوشمند وجود دارد که هر کاربر می‌تواند با مدل مدنظر وارد ساختمان شود.

  آیا قفل هوشمند مناسب شما است؟

  بدون شک قفل هوشمند برای تمام کسانی که نگران امنیت، آسایش و راحتی اطرافیانشان هستند، مفید است. به ویژه زمانی که بتوانید، کنترل کنید، چه کسی به کدام مناطق و چه زمانی دسترسی داشته باشد. انعطاف پذیری این قفل‌ها در صرفه جویی زمان، هزینه و تلاش شما بی تاثیر نخواهد بود.

  به همین ترتیب، قفل های هوشمند برای درب منازل مسکونی و آپارتمان‌های مناسب است، زیرا که آزادی، آرامش و راحتی بیشتری را برای افرادی که سبک زندگی پرمشغله ای دارند، فراهم می کند.

  آیا قفل هوشمند مناسب شما است

  مزایای قفل هوشمند

  تاکنون به چندین نمونه از مزایای قفل هوشمند اشاره کرده‌ایم. در ادامه به معرفی مفصل‌تری از این مزایا خواهیم پرداخت.

  • دسترسی آسان: با نصب قفل هوشمند بر روی درب ورودی دیگر نیازی به جستجو برای پیدا کردن کلید نخواهید داشت. با وارد کردن پین کد بر روی صفحه کلید قفل، فشار دادن اثر انگشت بر روی قفل و یا حتی قرار گرفتن در جلوی درب، قفل باز خواهد شد.
  • ارسال نوتیفیکیشن به تلفن همراه شما: اضافه نمودن قفل هوشمند به درب ورودی ساختمان بدان معنا است که شما در هر کجا که باشید از ورود و خروج افراد اطلاع خواهید داشت. این اعلان‌ها می‌تواند شامل تمام بازشدن‌های درب، اگر کدی برای یک فرد خاصی اختصاص داده‌اید، اگر درب ورودی باز مانده است و… باشد.
  • انعطاف پذیری: یکی از مزیت‌هایی که قفل هوشمند ارائه می‌دهد، انعطاف پذیر بودن این قفل‌ها است. قطعات سخت افزاری متعددی در این قفل‌ها وجود دارد که با یک سیستم مرکزی کار می‌کنند. با توجه به اینکه قفل‌های هوشمند به صورت الکترونیکی کنترل می‌شود به این معنا است که گزینه های متعددی بنا به نیاز مشتری، شرایط استفاده، اوضاع مالی، میزان امنیت و… در دسترس عموم است. 
  • بهبود امنیت خانه یا ساختمان: همانطور که قبل‌تر به آن اشاره کردیم، انواع قفل هوشمند امکان ورود سارقان را غیر ممکن نموده است. اما بهترین قفل هوشمند نوعی است که از سیستم ضد سرقت، سیستم ضد شوک، سیستم آلارم هوشمند، سیستم ضد ضربه و… به عنوان موارد امنیتی استفاده کند. 
  • دسترسی از راه دور: فرقی نمی‎‌کند در چه فاصله‌ای از ساختمان خود هستید، تنها با فشار دادن یک دکمه درب ورودی را برای افراد پشت درب باز کنید. اگر فراموش کردید درب را قفل کنید یا در حین کار باید به شخصی اجازه ورود به خانه را بدهید، قفل درها را با تلفن خود باز کنید. این ویژگی دسترسی از راه دور به این معنی است که شما نیازی به ارسال یک کلید فیزیکی برای تحویل‌دهنده پیک، پیمانکار یا خدمتکار ندارید.
  • خانه هوشمند: با اتصال قفل هوشمند به سیستم مرکزی خانه، به کنترل دیگر بخش‌ها کمک کنید. به عنوان مثال با ورود شما به خانه لامپ‌ها و سیستم تهویه شروع به کار می‌کنند. پرده‌ها کنار رفته و تمامی آنچه شما برای استراحت نیاز دارید، فراهم می‌شود. به همین روال هنگامی که از خانه خارج می‌شوید، سیستم‌های امنیتی فعال و مشغول به کار خواهند شد.

  قفل هوشمند از کجا بخرم؟

  امیدواریم توانسته باشیم که جوابی برای سوال قفل هوشمند چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟ به شما ارائه دهیم. قفل هوشمند با تمام ویژگی‌های منحصر به فرد باعث افزایش راحتی، آسایش و امنیت برای تمامی افراد شده است.

  اکنون اگر به دنبال برندی هستید که طیف وسیعی از این محصولات را در اختیار شما بگذارد، ما به شما برند هوک را معرفی می‌کنیم. هوک با ارتباط مستقیم با تولیدکنندگان ایرانی و خارجی، انواع قفل هوشمند را با بهترین قیمت، خدمات پس از فروش عالی، به همراه متخصصی برای نصب قفل دیجیتال و... فراهم می‌کند. پس اگر شما هم بدنبال قفل هوشمند مناسب با نیاز خود هستید همین حالا به سایت هوک به نشانی اینترنتی www.lock.ir مراجعه کنید.

   

  آیا این خبر مفید بود؟
  ارسال نظر:

  روی خط رسانه