سهام عدالت | ثبت نام سهام عدالت

خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت | تعیین تکلیف واگذاری سهام عدالت به مشمولان جدید

بنابر جدیدترین اظهارات حسین قربانزاده، رییس سازمان خصوصی‌سازی، ۳.۵ میلیون جامانده از سهام عدالت وجود دارد که با توجه به استخراج فهرست جاماندگان سهام عدالت، اشخاص تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، برآورد صورت گرفته است.

خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت | تعیین تکلیف واگذاری سهام عدالت به مشمولان جدید
کدخبر : 8741
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

سهام عدالت گونه‌ای یارانه است که بنابر نظر دولت نهم (ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد)، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار شد.در اواسط دهه ۱۳۸۰ دولت سهام خود را در ۴۹ شرکت بین مردم تقسیم کرد که با این کار بیش از ۴۹ میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول دریافت سهام عدالت شدند. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرد. بنابر طرح سهام عدالت، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود.در ادامه آخرین خبر از سهام عدالت را می خوانیم.

سهام عدالت

حسین قربانزاده، رییس سازمان خصوصی‌سازی، از برگزاری جلساتی با سازمان بهزیستی و کمیته امداد خبر داد و گفت: در این جلسات، فهرست اشخاصی که مشمول هستند، اما سهام عدالت ندارند، استخراج شده است. حدود ۳.۵ میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند که سهام عدالت ندارند.

بر اساس آخرین آمارها، سه میلیون و ۳۳۷هزار نفر از جاماندگان سهام عدالت، در اولویت دریافت این سهام هستند که از این تعداد، حدود دو میلیون و ۲۵هزار نفر تحت پوشش بهزیستی و حدود یک میلیون و ۳۰۰ نفر تحت پوشش کمیته امداد هستند.

زمان اختصاص سهام عدالت

به گفته رییس سازمان خصوصی‌سازی، پیش‌نویس مصوبه هیات دولت درباره اختصاص سهام عدالت به مشمولان کمیته امداد و بهزیستی، آماده شده است و این واگذاری، در چند مرحله انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که تاکنون هیچ دستورالعملی مبنی بر آغاز مرحله جدید طرح واگذاری سهام عدالت از طریق مراجع قانونی اعلام نشده است. با این حال، پرتفو جاماندگان سهام عدالت، تا تیرماه سال جاری مشخص می‌شود. (کیفیت پرتفو، نوع سهام، میزان سهام هر فرد و روش انتقال، در تیرماه مشخص می‌شود.)

سهام عدالت

روند شناسایی دیگر جاماندگان سهام عدالت

با توجه به اظهارات قربانزاده، مابقی مشمولان که شامل دو دهک اول هستند، سهام عدالت را در مرحله دوم دریافت می‌کنند و در مرحله سوم، چهار دهک بعدی مشمول دریافت سهام هستند که دو وزارتخانه اقتصاد و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، باید آنها را شناسایی کنند.

نحوه اختصاص سهام عدالت به مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد

لازم به ذکر است که ۵۰درصد تخفیف برای این دسته از مشمولان در نظر گرفته می‌شود و ۵۰درصد دیگر نیز، از محل سود سال‌های آتی تسویه می‌شود. بنابراین مشمولان تحت پوشش کمیته و بهزیستی، حتی یک ریال هم  برای دریافت سهام عدالت نباید پرداخت کنند.

از سوی دیگر، افراد باید توجه داشته باشند که اصلا ثبت‌نامی وجود ندارد. زیرا هویت افراد مشخص و در بانک اطلاعات موجود است. این افراد نباید حتی یک ریال پرداخت کنند. اگر پیامکی ارسال می‌شود که لینک ثبت‌نام دارد، قطعا کلاه‌برداری است و ربطی به دولت و وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی ندارد.

سهام عدالت

ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

به نقل از جماران، امروز دوشنبه (30 خرداد 1401)، ارزش سهام عدالت 490 هزارتومانی با احتساب و اعمال تمام افزایش سرمایه های شرکت های بورسی در این سهام به 11 میلیون و449 هزار و921 تومان رسید.

شاخص کل بازار بورس نیز با1286 واحد افزایش در ارتفاع 1.547.248 و شاخص هم  وزن در ارتفاع 426.584 واحدی قرار گرفته است.

ارزش معاملات امروز بازار بورس3118 میلیارد تومان بود که در نهایت ارزش کل بازار بورس را در رقم 6130 هزار میلیارد تومان قرار داد. 

بیشترین تاثیرگذاری شاخص بازار حکشتی، خودرو ، شبدیس، خساپا، مبین، فملی، اخابر بیشترین تاثیرگذاری بر شاخص بازار فرابورس آریا، دماوند، صبا، دی، کگهر، زاگرس و سمگا بوده است. اغلب نمادهای موجود در پرتفوی سهام عدالت در معاملات امروز با افزایش قیمت مواجه شدند.

این ۵ بانک وام ویژه سهام عدالت می‌دهند

وزارت اقتصاد در سال گذشته بانک‌های دولتی را مکلف کرد که به متقاضیان وام‌های خرد با اعتبارسنجی بدون دریافت ضامن، تسهیلات بدهند و در مرحله اول مشمولان آن، حقوق‌بگیران دولتی و خصوصی اعلام شد که براساس آخرین آمار، بیش از ۲۵۵ هزار نفر بدون ضامن وام گرفتند اما در این بین، اینکه چه زمانی تمامی افراد جامعه بتوانند از طریق اعتبارسنجی وام بدون ضامن دریافت کنند، هنوز مشخص نیست.

وام بدون ضامن  گرفتن یکی از راه هایی است که از قدیم الایام برای کمک به هزینه های زندگی در هر زمینه ای گرفته می شده. امروزه شرایط گرفتن وام بدون ضامن در هر بخشی متفاوت است. از این وام ها می توان به وام بدون ضامن مسکن ،ازدواج ،درمان و غیره اشاره کرد. متقاضیان هر کدام از این وام ها با ارائه مدارک خاص میتوانند به بانک و مراکز معرفی شده بروند و وام بدون ضامن خود را دریافت کنند. مجلس طرح وام بدون ضامن ازدواج را تصویب کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه