وام فوری | وام بدون ضامن

طبق برنامه باید سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاها نوسازی شود که سال گذشته با افزایش وام از ۵۰ به ۱۰۰ میلیون در مهرماه سال قبل بالغ بر ۱۴۰ هزار نفر به بانک معرفی شدند و ۷۵ هزار نفر عقد قرارداد و کار ساخت واحدهای مسکونی خود را با تسهیلات جدید آغاز کردند. از دی‌ ماه سال پیش تاکنون اجرای طرح بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی بنا به دلایلی متوقف ماند.

کدخبر : 8721
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

وام فوری مجموعه‌ای از وام‌های قرض‌الحسنه و تسهیلات بانکی وسوسه‌برانگیز است. صاحبان مشاغل، زوج‌های جوان، کارآفرینان،‌ مسکن‌جویان و خلاصه هر کسی که قصد ایجاد تحولی در زمینه شغلی، زندگی و تحصیلی خود دارد؛ می‌تواند از وام فوری بانک به‌عنوان یک وجه کمکی بهره‌مند شود. وام فوری به کمک آن دسته از افرادی می‌آید که نیاز مبرم به وجه نقدی هنگفت دارند؛ چرا که نقدینگی، گمشده همیشگی مردم است؛ پس نیاز به وجه نقد برای انجام هر پروژه‌ای، افراد را تشویق (وادار) به استفاده از وام فوری و تسهیلات ارائه‌شده از سوی بانک‌ها می‌کند.در ادامه به آخرین خبر از وام فوری می پردازیم.

وام فوری

جودی، معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن با بیان اینکه ضمانت نامه مابه‌التفاوت سود تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی امروز توسط رئیس دفتر رئیس جمهور ابلاغ می شود، گفت: مردم از وام ۱۰۰ میلیونی استقبالی نکردند.

این توقف دلیل مشخصی داشت و آن هم این بود که سقف وام مسکن روستایی به یکباره و در جلسه شورای عالی مسکن به ۲۰۰ میلیون تومان با نرخ سودپنج درصد افزایش یافت. ولی همین تصمیم چالش عجیبی میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان برنامه و بودجه ایجاد کرد. سازمان برنامه و بودجه معتقد بود که این افزایش سقف نیازمند تضمین نامه مابه التفاوت نرخ سود تسهیلات از ۵ درصد تا ۱۸ درصد (۱۳ درصد) از سوی دولت است اما هر روز که از این تصمیم و دستورات چند باره رئیس جمهور گذشت کلاف سردرگم وام مسکن روستایی بیشتر و بیشتر شد.

حال با گذشت چند ماه از مصوبه دولت، افزایش سقف وام مسکن روستایی در دست انداز صدور ضمانت نامه مابه التفاوت نرخ سود گیر کرده است. هر چند میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنان معتقد است که وام مسکن روستایی تورم زا است.

در جلسه ای که ۲۳ خرداد ماه جاری با حضور رئیس‌جمهور، مسوولان سازمان برنامه‌ و بودجه و وزارت راه و شهرسازی برگزار شد رئیسی دستور دادند تا تسهیلات ۲۰۰ میلیون‌ تومانی ساخت مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد از ابتدای تیر با ابلاغ به بانک ها پرداخت شود.

پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی طبق دستور رئیس جمهور از اول تیر ماه قطعی است. امروز نیز قرار است تا اسماعیلی مسئول دفتر رئیس جمهور ضمانتنامه مابه التفاوت نرخ سود (۱۳ درصد) را صادر و به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ خواهد کرد

مجید جودی معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «بازار» در پاسخ به این پرسش که طبق دستور رئیس جمهور آیا پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد از اول تیر ماه با ابلاغ به بانک ها آغاز می شود؟ گفت: پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی طبق دستور رئیس جمهور از اول تیر ماه قطعی است. امروز نیز قرار است تا اسماعیلی مسئول دفتر رئیس جمهور ضمانتنامه مابه التفاوت نرخ سود (۱۳ درصد) را صادر و به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کند.

وی با بیان اینکه جلسه ای در این خصوص میان مسئول دفتر رئیس جمهور، وزیر راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن برگزار شد، ادامه داد: خروجی این جلسه در نهایت به این ختم شد که ضمانت نامه مابه التفاوت نرخ سود وام مسکن روستایی ابلاغ شود تا از اول تیر ماه این تسهیلات با نرخ سود ۵ درصد به متقاضیان پرداخت شود.

همانطور که رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم اعلام کرده بود تاخیر هر روز پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی باعث تاخیر و توقف ساخت و نوسازی روزانه ۵۵۰ واحد مسکونی خواهد شد.

وام فوری

جودی در پاسخ به این پرسش که قبول دارید که این تاخیر پرداخت وام مسکن روستایی در نهایت به ضرر کشور و روستاها به لحاظ ایمن سازی شد؟ گفت: همانطور که رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم اعلام کرده بود تاخیر هر روز پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی باعث تاخیر و توقف ساخت و نوسازی روزانه ۵۵۰ واحد مسکونی خواهد شد.

در سال ۸۴ که طرح بازسازی و نوسازی مسکن روستایی با پرداخت ۵ میلیون تومان وام آغاز شد سهم این وام تا ۷۵ درصد قیمت تمام شده ساخت را پوشش می داد اما حالا با رسیدن سقف وام تا ۲۰۰ میلیون تومان این سهم تا ۶۰ درصد کاهش یافته است. به هر حال افزایش قیمت نهاده های تولید این سهم را روز به روز کاهش داده است

معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن در پاسخ به این پرسش که قبول دارید تاخیر در پرداخت تسهیلات سهم این وام در قیمت تمام شده ساخت مسکن را کاهش می دهد؟ تاکید کرد: در سال ۸۴ که طرح بازسازی و نوسازی مسکن روستایی با پرداخت ۵ میلیون تومان وام آغاز شد سهم این وام تا ۷۵ درصد قیمت تمام شده ساخت را پوشش می داد اما حالا با رسیدن سقف وام تا ۲۰۰ میلیون تومان این سهم تا ۶۰ درصد کاهش یافته است. به هر حال افزایش قیمت نهاده های تولید این سهم را روز به روز کاهش داده است.

وی تصریح کرد: با توجه به عدم ابلاغ وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی می بینیم که مردم و متقاضیان وام مسکن روستایی از وام ۱۰۰ میلیون تومانی سال قبل همچنان استقبال آن چنانی نمی کنند. امیدواریم این تسهیلات با ابلاغ و آغاز پرداخت از سوی بانک های عامل روند نوسازی مسکن روستایی سرعت خوبی بگیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه