یارانه نان | یارانه جدید

معاون توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: فروش نان با کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌های قزوین به عنوان دومین استان به شکل آزمایشی(پایلوت) کلید خورد.

کدخبر : 7913
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

پرداخت یارانه نان به عنوان یارانه جدید برای اولین بار توسط استاندار زنجان عنوان شد و به تازگی اعلام شده است که میزان یارانه نان برای هر نفر 4 هزار تومان است. احتمالا بعد از اجرای طرح پایلوت یارانه نان، این طرح در کل کشور اجرا می‌شود. اما جزئیات پرداخت یارانه نان چیست؟ در ادامه به آخرین خبر از یارانه نان می پردازیم.

یارانه نان

مجید رحمانی افزود: پس از اجرای این طرح در زنجان، قزوین دومین استان کشور به شمار می رود که این طرح در آن عملیاتی شده است.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح، نرخ نان هیچ تغییری پیدا نکرده و با همان قیمت های قبلی عرضه می شود،‌اظهار داشت: در قالب این طرح، شهروندان باید برای خرید نان از کارت های بانکی خود استفاده کنند و امکان پرداخت وجه نقد وجود ندارد.

این مسوول گفت: در قالب این طرح که در راستای اصلاحات مربوط به یارانه ها انجام شده است، نانوایان آرد را با نرخ آزاد تهیه و خریداری می کنند و مابه التفاوت هزینه آن به ازای خریدی که مردم از آنها داشته اند، از سوی دولت به حساب نانوایی ها واریز می شود.

معاون توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: با اجرای این طرح از قاچاق و فروش خارج از شبکه آرد جلوگیری می شود.

رحمانی با بیان اینکه زیرساخت های اجرای فروش هوشمند نان در قزوین فراهم شده است،افزود: در هفته اول اجرای این طرح نواقص و مشکلات احتمالی ارزیابی خواهد شد تا برای رفع آنها اقدام شود.

یک هزار و ۷۳۰ واحد نانوایی در  استان قزوین فعالیت می کنند.

یارانه نان

محسن لزومیان، رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان ایران، به اقتصاد آنلاین از جدی شدن اجرای طرح فروش کیلویی نان و آماده شدن زیر ساخت‌های آن خبر داد. پس از آن جواد ساداتی نژاد، وزیر جهادکشاورزی، در گفت و گو با صدا و سیما ضمن تائید این خبر، گفت: طرح فروش وزنی (کیلویی) نان در شورای آرد و نان در دست بررسی است و پس از اتخاذ تصمیم نهایی، بر مبنای آن اقدام می‌شود.

اما، سازوکار فروش کیلویی نان چگونه است؟ و قرار است پس از اجرای این طرح، نان چگونه به مردم فروخته ‌شود؟

قبل از پاسخ به این سوال باید یادآور شد، جدی شدن فروش کیلویی نان پس از اصلاح یارانه آرد و نان مطرح شده است. بر اساس اصلاح یارانه آرد و نان، دیگر آرد یارانه‌ای در بین نانوایان توزیع نمی‌شود و قیمت نان نیز آزاد می‌شود. 

قرار است با صدور "کارت کوپن الکترونیکی" این امکان برای برای اقشار کم درآمد فراهم شود تا نان را با قیمت یارنه‌ای خریداری کنند و پس از آن دولت مابه التفاوت قیمت را به نانواها پرداخت ‌کند.

طبق آمار منتشر شده، پس از آزد شدن قیمت آرد، تخلفات از جمله کم فروشی در نانوایی‌ها به شکل قابل توجه‌ای افزایش داشته است، به نحوی که شکایت از این صنف در صدر شکایات صنفی کشور قرار گرفته است. 

مسئولان برای مقابله با اینگونه تخلفات که احتمالا با صدور کارت کوپن الکترونیکی شدت بیشتری خواهد یافت، طرح فروش وزنی (کیلویی) نان را در دستور شورای آرد و نان قرار داده‌اند تا پس از اتخاذ تصمیم نهایی، بر مبنای آن اقدام شود.

همانگونه که رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان ایران  نیز مطرح کرد: فروش کیلویی نان راهکاری برای مقابله با تخلفات نانوایی‌ها پس از آزادسازی قیمت آرد است.

لزومیان در توضیح کنترل تخلفات نانوایان با فروش کیلویی نان، اظهار کرد: برای اجرای طرح فروش کیلویی نان، از شرکت های فعال در زمینه توسعه سیستم‌های یکپارچه پرداخت استفاده می‌شود، آن‌ها ترازو و دستگاه‌ پوزی که متصل به هم هستند را در اختیار نانوایان قرار می‌دهند.

لزومیان عملکرد این شکل از فروش را همانند، فروش بنزین در جایگاه های سوخت با کارت‌های بنزینی توصیف که اکنون در اختیار مردم قرار دارد.

فروش بنزین در جایگاه های سوخت با کارت‌های بنزینی به این شکل است که، روی تمامی پمپ های سوخت دستگاه پوز قرار دارد و به محض وارد شدن کارت سوخت 2 کامپیوتر پوز و کارت به هم وصل می‌شود و فرآیند سوخت گیری و پرداخت انجام می‌شود و تراکنش آن به کامپیوتری که در جایگاه قرار دارد منتقل و ذخیره می‌شود و این تراکنش‌ها در تماسی که از سوی کامپیوتر مرکز داده در این ساختمان گرفته می‌شود به سمت مرکز ارسال می‌شود.

به این ترتیب، با اتصال نانوایی‌های کشور به یک سامانه هوشمند سراسری و تغییر فروش نان از عددی به وزنی (کیلویی)، تمام حجم خرید و فروش‌ نان در کشور با قیمت های یارانه‌ای یا آزاد، قابل رصد و پیگیری خواهد بود و تخلفات کاهش می‌یابد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه