رتبه بندی معلمان | رتبه بندی فرهنگیان

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با پایان زمان قانونی دولت برای ابلاغ آئین نامه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان از شهریور ۱۴۰۰ اجرایی می شود.

کدخبر : 7837
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​طرح رتبه بندی معلمان دغدغه‌ای دیگر در حوزه آموزش و پرورش است که پس از گذشت حدود ۱۰ سال از تصویب آن اکنون تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.طرح رتبه بندی معلمان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است.طرح رتبه بندی معلمان یکی از طرح های پر سرو صدای این روزها در مجلس است . زیرا با انجام طرح رتبه بندی معلمان حقوق معلمان افزایش چشمگیری خواهد داشت.در ادامه به آخرین اخبار از طرح رتبه بندی معلمان می پردازیم.

رتبه بندی معلمان

رحمت الله نوروزی نماینده مردم علی آباد مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز چهارشنبه 4 خردادماه مجلس در جریان بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در مورد آخرین وضعیت پرداخت مبلغ یک میلیارد یورو از محل صندوق توسعه ملی برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا و نحوه توزیع منابع اختصاص یافته در اخطاری با استناد به اصول 3 و 29 قانون اساسی اظهار داشت: با وجود اینکه مجلس موضوع را تصویب و مقام معظم رهبری بر اجرای آن تاکید کردند، منابع مذکور با تاخیر تخصیص یافت به نحوی که روزی 700 نفر بر اثر کرونا کشته شدند.

وی افزود: بنده تقاضای تحقیق و تفحص دارم چرا که با توجه به زیرساخت های بهداشتی استان گلستان و همچنین دومین یا سومین استانی که بیشترین کشته را داشت، تخصیص اعتبار به گلستان بسیار کم بود و این موضوع در گزارش کمیسیون دیده نشد.

نماینده مردم علی آباد تصریح کرد: گزارش کمیسیون برنامه و بودجه عادلانه نیست و توجه ویژه ای به شرایط استان گلستان در این گزارش نشده است.

نوروزی با اشاره به قانون رتبه بندی فرهنگیان، گفت:  رئیس مجلس در این زمینه قول داده است از سوی دیگر همچنین سیدمسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه هم برای اجرای رتبه بندی فرهنگیان قول داده بود، با این وجود هنوز آئین نامه آن که باید ظرف یک ماه گذشته ابلاغ می شد عملیاتی نشده است.

نوروزی تصریح کرد: باید جلسه ای در سران قوا با حضور مسئولان برگزار شود تا مشخص شود چرا میرکاظمی با وجود قولی که داده است رتبه بندی فرهنگیان را اجرایی نمی کند، قرار بر این بود که رتبه بندی از شهریور 1400 اجرایی شود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار قانون اساسی، اظهار داشت: گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در مورد زیرساخت های بهداشت و درمان بود که از کمیسیون و رئیس آن می خواهیم موضوع استان گلستان را پیگیری و رسیدگی کنند.

وی ادامه داد: در رابطه با رتبه بندی باید گفت که بحث قول نیست بلکه بحث قانون است؛ موضوع تصویب، تائید و ابلاغ شده است و هنوز زمان دولت برای تصویب آئین نامه به پایان نرسیده است و حتما در زمان مقرر آئین نامه ابلاغ خواهد شد.

رئیس مجلس گفت: معلمان بدانند با ابلاغ آئین نامه از 6 ماهه دوم 1400 مبالغ قانونی قابل پرداخت خواهد بود.

رتبه بندی معلمان

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری سند نظام جامع راهنمایی و مشاوره که در ساختمان مرکزی این وزارتخانه برگزار شد، با تبریک سالروز آزادسازی خرمشهر، اظهار کرد: مدیون خون شهدا هستیم و امیدواریم حرکت‌های ما جهادی باشد.

وی ادامه داد: توجه ما در وزارتخانه شعاری است و اگر نبود به سند تحول توجه می‌کردیم و یا رشته مشاوره در دانشگاه فرهنگیان را توجه می‌کردیم.  

نوری با بیان اینکه لازم است همه با هم جدیت داشته باشیم و کار را به انجام برسانیم، گفت: ناسازگاری‌ها منجر به آسیب اجتماعی می‌شود؛ ۸۱ درصد ریشه در عوامل زمینه‌ای اول یعنی یا خود فرد یا ۳ سال اول زندگی دارد.  

وی ادامه داد: یکی از کار‌هایی که رسانه ملی در دوران کرونا انجام داد بحث مدرسه تلویزیونی ایران بود که دستشان درد نکند، ولی قدرت ارتباطات نهاد رسانه صدا و سیما در آموزش و پرورش جز بر علیه حکمرانی آموزش و پرورش چیز دیگری نیست.  

وی اضافه کرد: یادداشتی را هفته گذشته به رئیس سازمان صدا و سیما دادم که دست از سر ما معلمان بر دارید؛ چکار به رتبه‌بندی و افزایش حقوق معلمان دارید. درباره دستگاه خودتان چرا نمی‌گویید. اجازه ندارد کسی دفعه دیگر این کار را انجام دهد. بنده وزیر آموزش و پرورش هستم و این را عرض می‌کنم. به مسائل اصلی بپردازید. خیلی مسائل معطل داریم. کنکور را چه کسی برجسته کرده است؟ مگر به غیر از صدا و سیما در تبلیغاتش.

وی افزود: به ما حوزه کنکور می‌دهند. مدرسه ما آنجا کار می‌کند کلی تبلیغات به بچه‌ها می‌دهند. کلاس کنکور و تعیین رشته دارند. امروز در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گویم اجازه ندارند در مدارس ما کنکور برگزار کنند. زیر میز نمی‌زنیم بلکه داریم واقعیت را عرض می‌کنیم؛ و به استان‌ها اعلام کردیم از این به بعد حوزه کنکور نپذیرید.  

نوری افزود: انتظار داریم نهاد رسانه و دانشگاه هر کدام رکنی از ارکان فرایند تربیت هستند که به ما در حکمرانی تربیتی کمک کنند. شاید امروز یک حرف متفاوت می‌زنم، اما بیش از ۵۰ نامه از گروه معلمان دارم که نوشتند بگویید دست از سر ما بردارند.  

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: تعداد زیادی کلاس چند پایه داریم، اما هنوز معلم ویژه کلاس چند پایه نداریم.  

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در این حوزه باید چندکار انجام دهیم گفت: نخست آنکه دانشگاه ما باید به معنای واقعی دانشگاه باشد. تعداد زیادی کلاس چندپایه داریم، اما هنوز معلم ویژه کلاس چندپایه نداریم. برای مشاوره هم تازه یک سال است که رشته ویژه مشاوره تأسیس شده و هنوز فارغ التحصیل رشته مشاوره نداریم. بعد می‌رویم مشاورانی میگیریم که در رشته تخصصی مرتبط درس نخوانده‌اند، باید به سمت جذب نیروی متخصص برویم.

نوری افزود: مشاوره، یک موضوع ظریف و تخصصی است. وقتی نظام آموزش و پرورش برای خودش نمی‌تواند تصمیم بگیرد و آموزش و پرورش را در تصمیمات درنظر نمی‌گیرد همین اوضاع رقم میخورد. البته در دوران قبلی نبودم، اما در این دولت مصر به بازگشایی بودیم و رئیس جمهور هم حمایت کرد و خداوند را شاکریم که وقتی ندارس را بازگشایی کردیم کرونا هم کم شد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان ما باید آموزش‌های تخصصی ببینند و نه آموزش‌های کلیشه‌ای گفت: باید دوره‌های آموزشی نوین برگزار و از ابزار‌های جدیدی استفاده شود. نماد طرح خوبی است، اما هنوز، هوشمند نیست. آموزش و پرورش جز با کمک مردمی اداره نمی‌شود، باید به مردم اجازه بدهیم کمک کنند، وقتی اجازه نمیدهیم انجمنی، گروه جهادی‌ای وارد مدارس شوند چه انتظاری داریم که آموزش و پرورش اداره شود.

وی اضافه کرد: لازم است از ظرفیت‌های بیرونی اشخاص حقیقی و حقوقی یا موسسات استفاده کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه