یارانه جدید | ثبت نام یارانه جدید | واریز یارانه جدید

حجت الله عبدالملکی روز شنبه در جریان سفر به استان اردبیل و در حاشیه جلسه شورای اداری این استان به خبرنگاران گفت: پرداخت یارانه به همه متقاضیانی که در فهرست دریافت قرار نگرفته و در سامانه اعلام شده اعتراض خود را ثبت کرده اند، در دستور کار دولت قرار گرفته است.

کدخبر : 7684
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بالاخره پس ازمدتها انتظار  وعده یارانه جدید رئیسی عملی شد و به حساب سرپرستان واریز شد. تاکنون هیچ مسئولی در رابطه با پرداخت یارانه جدید موضوعی را مطرح نکرده است اما بر اساس صحبت کارشناسان   یارانه جدید هنوز قابل برداشت نیست.  یارانه جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالا پرداخت خواهد شد.در ادامه به آخرین اخبار از یارانه جدید می پردازیم.

یارانه جدید

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: همه افراد مستحق جای مانده در هر گروه و دهکی که باشند، یارانه دریافت خواهند کرد.

وی بیان کرد: برای دو گروه یارانه واریز نشده که دسته اول کسانی هستند که یارانه نمی‌گرفتند و این افراد می توانند برای دریافت یارانه در سامانه اعلام شده ثبت نام کنند و سایت سازمان هدفمندی یارانه‌ها ثبت نام را شروع کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: گروه دوم کسانی هستند که در گذشته یارانه دریافت می‌کردند ولی در این دوره از پرداخت یارانه به عنوان دهک دهم شناسایی شدند و یارانه آنها واریز نشد و این افراد در صورت اعتراض و ثبت درخواست در سامانه‌های اعلام شده و تایید استحقاق، یارانه دریافت خواهند کرد.

وی پرداخت یارانه برای هر دو گروه را منوط به ثبت تقاضای بازنگری عنوان کرد و ادامه داد: تقاضای هموطنان در سامانه‌های مربوطه در حال بررسی است و این بررسی زمان‌‎بر و حدود یک ماه زمان می‌برد.

عبدالملکی تاکید کرد: بنا به دستور رئیس جمهور، یارانه یک ماه همه کسانی که اعتراض خود را ثبت کرده‌اند، به حساب این افراد واریز شده و پس از بررسی و تایید استحقاق، یارانه را دریافت خواهد کرد.

وی در ادامه از آغاز احداث یکهزار واحد مسکن کارگری در استان اردبیل پس از تخصیص زمین از سوی مسئولان استان خبر داد و گفت: پس از اختصاص زمین مورد نیاز، عملیات ساخت این واحدها بلافاصله آغاز خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از تصویب اختصاص ۲۰۰ بسته جهیزیه به مددجویان بهزیستی استان اردبیل به ارزش ۱۰۰ میلیارد ریال و نیز اختصاص ۱۷۰۰ سهمیه پرداخت مستمری مددجویان بهزیستی این استان خبر داد.

ثبت نام جداگانه مجردانی که تاکنون یارانه نمی‌گرفتند، امکان پذیر است.

 مجردهایی که تاکنون یارانه دریافت نمی‌کردند یا یارانه آن‌ها قطع شده، می‌توانند با مراجعه به سایت sso.my.gov.ir نسبت به ثبت نام یارانه به صورت مستقل اقدام کنند.

مجردهایی که پیش از این یارانه دریافت می‌کردند، نمی‌توانند یارانه خود را از سرپرست خانوار جدا کنند.

طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، ثبت‌نام از متقاضیان دریافت یارانه شامل افراد جدید و جامانده در راستای تکلیف مقرر در جزء ۱ بند ص تبصره ۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و در راستای مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها از سوی این سازمان آغاز شده است.

در حالی که از روز سه‌شنبه ثبت‌نام متقاضیان یارانه آغاز شده است که افراد برای ثبت‌نام و فرآیند مربوط به مراجعه به دفاتر پلیس به‌علاوه ۱۰ با ابهاماتی مواجه شده‌اند.

در حقیقت در این فرآیند بخشی از خانوارها حذف شدند اما با توجه به معیارهای در نظر گرفته‌شده و افزایش قابل توجه قیمت‌ها، در زمان حاضر خانوارهای حذف‌شده و یا افرادی که تا پیش از این یارانه دریافت نمی‌کردند متقاضی یارانه شدند، از این جهت وزارت رفاه سایتی را برای ثبت اعتراضات اعلام کرد.

اما قرار شد سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای ثبت‌نام افراد جدید که متقاضی دریافت یارانه‌ها هستند سایت دیگری را اعلام کنند. طی روزهای اخیر این سازمان سایت my.gov.ir را به‌عنوان سایت ثبت‌نام معرفی کرده است، همچنین وزیر اقتصاد تأکید کرده بود که رسیدگی به اعتراضات نیز تا یک ماه ادامه خواهد یافت.

سیده طیبه حسینی سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نیز در خصوص ابهامات موجود گفت: با توجه به تکلیف قانونی که به‌عهده سازمان هدفمندسازی قرار گرفته  است، ثبت‌نام از کلیه متقاضیان دریافت یارانه شامل افرادی که از ابتدای طرح هدفمندسازی یارانه دریافت نکردند یا اینکه به‌هر‌علتی مشمول دریافت یارانه شناخته نشدند و حذف شدند، می‌توانند به سامانه اعلام‌شده مراجعه کنند و ثبت‌نام خود را انجام دهند.

وی افزود: طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ثبت‌نام متقاضیانی که کد ملی آنها زوج است انجام شده و روزهای پنجشنبه و جمعه نیز ثبت‌نام افرادی که آخرین رقم کد ملی آنها فرد است انجام می‌شود. کلیه افرادی نیز که طی این چهار روز امکان ثبت‌نام برای آنها فراهم نمی‌شود در روزهای شنبه و یکشنبه می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت‌نام خود را انجام دهند.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ادامه داد: پس از انجام ثبت‌نام کلیه اطلاعات به وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی ارجاع داده می‌شود و براساس پایگاه اطلاعاتی موجود در این وزارتخانه و شاخص‌هایی که تعیین شده است اطلاعات بررسی خواهد شد و در نهایت دهک درآمدی افراد مشخص خواهد شد. پس از ابلاغ وزارتخانه مذکور سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، یارانه افراد را پرداخت خواهد کرد.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد شیوه جدا کردن یارانه افرادی که تشکیل خانواده داده‌اند، گفت: کلیه افرادی که از خانواده خود جدا شده‌اند باید به پلیس به‌علاوه ۱۰ مراجعه کنند و با در دست داشتن مدارک لازم، تغییرات خانوار خود را ثبت می‌کنند و پس از آن می‌توانند برای ثبت‌نام در بازه زمانی دیگری که اعلام خواهد شد، اقدام کنند.

افراد مجرد نیز می‌توانند وارد سامانه شوند و خود را به‌عنوان فرد مجرد ثبت کنند. ویژگی‌هایی نیز که در مورد آنها بررسی می‌شود صرفاً مربوط به خودشان است، در نتیجه ممکن است فردی تحت پوشش یارانه باشد اما خانواده او به‌دلیل معیارهای موجود یارانه دریافت نکنند، ضمن اینکه این افراد نیازی به مراجعه به پلیس به‌علاوه ۱۰ نخواهند داشت.

حسینی در مورد افرادی که با فوت همسرشان یارانه آنها نیز قطع شده است، گفت: این افراد نیز باید به پلیس به‌علاوه ۱۰ مراجعه و تغییرات خانوار خود را ثبت کنند. این افراد نیز باید در زمان دیگری که اعلام خواهد شد در سامانه ثبت‌نام کنند.

وی اضافه کرد: در صورتی که سیم‌کارت به نام افراد نباشد امکان ثبت‌نام را نیز نخواهند داشت چرا که در زمان حاضر براساس کد ملی و اطلاعات هویتی فرد کد برای شماره همراه آنها ارسال می‌شود.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در مورد افرادی که در گذشته از دریافت یارانه انصراف داده بودند، گفت: از ابتدای طرح یارانه معیشتی دولت سازمان هدفمندسازی یارانه‌‌ها را مکلف کرد که اقدام به ثبت‌نام کنند و پس از آن ثبت‌نامی صورت نگرفته است.

وی در خصوص افرادی که یارانه مربوط به فرزندان آنها واریز نشده است، گفت: ممکن است در اطلاعات مربوط به این خانوارها اطلاعات مربوط به کفالت فرزندان ثبت نشده باشد از این جهت این افراد باید با مراجعه به پلیس به‌علاوه ۱۰ اطلاعات خانوار خود را تصحیح کنند.

حسینی تأکید کرد: در زمان حاضر سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در بازه ثبت‌نام قرار دارد و نمی‌توان به‌طور قطعی اعلام کرد که نتایج بررسی‌ها چه‌زمانی مشخص خواهد شد. از زمانی که فرد از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مشمول دریافت یارانه شناخته شود، یارانه آنها از ابتدای طرح محاسبه و به حساب آنها واریز خواهد شد.

وی در مورد خانوارهایی که اخیراً فرزند جدیدی به خانواده آنها اضافه شده است، گفت: این افراد نیازی به ثبت‌نام جدید ندارند و اطلاعات مربوط به‌صورت سیستمی از ثبت احوال به وزارت رفاه منتقل خواهد شد.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در مورد اختلالات موجود در سامانه ثبت‌نام نیز گفت: سعی شده است زیرساخت مناسبی برای سامانه ثبت‌نام یارانه‌ها فراهم شود اما با توجه به ثبت‌نام‌های دیگری که انجام می‌شود ممکن است حجم زیادی از کاربران قصد ورود به سامانه را داشته باشند به همین دلیل برخی افراد ممکن است به‌هنگام ورود به سامانه با اختلالاتی مواجه شوند.

وی ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که در خصوص اختلالات احتمالی انجام شده بود، بازه ثبت‌نام طولانی در نظر گرفته شد و زمان ثبت‌نام دیگری نیز مجدداً اعلام خواهد شد تا افراد بدون نگرانی بتوانند اقدامات مورد نظر خود را انجام دهند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه