رتبه بندی معلمان | رتبه بندی فرهنگیان

علیرضا منادی درباره زمان اجرای قانون رتبه بندی معلمان گفت: لایجه رتبه‌بندی معلمان در ۲۵ اسفند سال ۹۹ توسط دولت وقت تقدیم مجلس شد و کمیسیون آموزش مجلس حدودا یک سال روی آن کار کرد.

کدخبر : 7490
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​طرح رتبه بندی معلمان دغدغه‌ای دیگر در حوزه آموزش و پرورش است که پس از گذشت حدود ۱۰ سال از تصویب آن اکنون تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.طرح رتبه بندی معلمان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است.طرح رتبه بندی معلمان یکی از طرح های پر سرو صدای این روزها در مجلس است . زیرا با انجام طرح رتبه بندی معلمان حقوق معلمان افزایش چشمگیری خواهد داشت.در ادامه به آخرین اخبار از طرح رتبه بندی معلمان می پردازیم.

رتبه بندی معلمان

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احتمالا آیین نامه رتبه بندی معلمان در جلسه هفته جاری دولت ابلاغ می شود، گفت که میزان افزایش حقوق معلمان با اجرای رتبه بندی در سال جاری بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

علیرضا منادی  درباره زمان اجرای قانون رتبه بندی معلمان گفت: لایجه رتبه‌بندی معلمان در ۲۵ اسفند سال ۹۹ توسط دولت وقت تقدیم مجلس شد و کمیسیون آموزش مجلس حدودا یک سال روی آن کار کرد. در این لایحه تغییرات اساسی به نفع معلمان اعمال شد و نهایتا در اواخر سال ۱۴۰۰ به تایید شورای نگهبان رسید.

وی ادامه داد: طبق این قانون وزارت آموزش و پرورش یک ماه برای تدوین آیین نامه اجرایی زمان داشت که بر اساس آن آیین نامه رتبه بندی معلمان در ۲۳ فروردین سال جاری تقدیم هیات دولت شد و در آنجا هم به کمیسیون عمومی رفت. کمیسیون عمومی دولت هم آیین نامه را به دو معاونت برنامه و بودجه و استخدامی ارجاع داد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در بررسی آیین‌نامه رتبه بندی معلمان حدود ۲۶ تغییر اعمال شد ‌تا در نهایت یک آیین‌نامه روان و خوبی تدوین شد، افزود: امروز دومین جلسه کمیسیون دولت برگزار می‌شود و احتمالا موانع نهایی رفع شده و مصوبه کمیسیون به هیات دولت ارسال خواهد شد. بعد از آن هیات دولت آیین نامه را ابلاغ کرده و شاید در جلسه چهارشنبه دولت ابلاغ شود. سپس حدودا تا اواخر خرداد این رتبه‌هایی که هیات‌های ممیزه براساس سوابق معلمان که شامل ۸۳۰ هزار نفر می شود، اعلام خواهد شد.

منادی با تاکید بر اینکه «زمان اعمال رتبه‌بندی از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ آغاز می شود» گفت: اعتبار پیش بینی شده برای اجرای رتبه بندی در بودجه امسال، ۳۸ هزار میلیارد تومان است و بودجه برای اجرای رتبه بندی از شهریور سال گذشته به بعد وجود دارد.

وی همچنین درباره اینکه از چه زمانی افزایش حقوق معلمان اعمال می شود، توضیح داد: قرار بود افزایش حقوق ها همزمان با رتبه بندی باشد که اکنون افزایش ۱۰ درصدی مصوب بودجه برای کارکنان دولت برای معلمان هم اعمال شده و زمانی که رتبه‌بندی اجرایی شود، آن موضوع هم در حقوق اعمال خواهد شد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیح داد: برای اعمال رتبه بندی و تاثیر آن در افزایش حقوق ها سه شاخص حق شغل، فوق العاده شغل و حق شاغل از آیتم های کارگزینی استخراج کرده و محاسبه می کنند لذا میزان افزایش ها بر اساس رتبه بندی و ۱۰ درصد افزایش کارکنان دولت ‌از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

منادی در پایان گفت که در آیین نامه رتبه بندی معلمان درخواست های معلمان اعمال شده و معوقات هم از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ محاسبه و پرداخت خواهد شد.

رتبه بندی معلمان

وزیر آموزش و پرورش گفت: قول می‌دهیم مواردی که نیاز به حذف دارد، شناسایی و موارد کاربردی مانند: مهارت‌آموزی، تقویت هویت ملی، قانون و نظم پذیری در برنامه درسی لحاظ شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری معلمان را پیشران تمدن نوین اسلامی و شکوفایی اسلامی اعلام کردند و مصادیق را نیز اعلام کردند و تربیت نسل آینده را منوط به معلمان و نظام تعلیم و تربیت دانستند.

نوری با اشاره به اینکه در راهبردهای کلان اجرایی، مقام معظم رهبری به اجرای سند تحول آموزش و پرورش اشاره کردند، گفت: با گذشت ۱۰ سال از تصویب سند، ایشان از نحوه اجرای آن ابراز نارضایتی کردند، زیرا شاخصه‌های آن به شاخص های قابل سنجش تبدیل نشده است. ایشان در مورد تربیت معلم فرمودند که تامین نیروی انسانی در آموزش و پرورش و کیفیت تربیت معلم باید بهبود پیدا کند. مقام معظم رهبری تشکر ویژه‌ای از معلمان داشتند که در دوران کرونا به خوبی عمل کردند.

وی ادامه داد: ایشان در مورد تعداد بازنشستگان و ورود کم نیروی انسانی به آموزش و پرورش ابراز نگرانی کردند و برای رفع این دغدغه، در سال جاری ۳۴ هزار و ۸۱۳ نفر از طریق آزمون استخدامی وارد آموزش و پرورش خواهند شد و در توافق با وزارت علوم ۲۵ هزار نفر به سهمیه‌های دانشگاه فرهنگیان اضافه خواهد شد تا بخشی از کمبود معلم ترمیم شود. البته بخشی از این کمبودها، از ۱۰ سال پیش آغاز شده است که دانشگاه فرهنگیان با ۶۴ پردیس و ۳۰ واحد اقماری، فقط ۳۴۰۰ دانشجو پذیرش کرده است و ما برای سال تحصیلی جدید این ظرفیت را به ۵۰ هزار نفر می رسانیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه رهبر انقلاب در مورد کارهای کیفی که در دانشگاه فرهنگیان باید انجام شود، فرمایشاتی داشتند، اظهار کرد: نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه فرهنگیان باید افزایش یابد و در توافق با وزارت علوم مقرر شده است تا این کار انجام شود. ایشان در مورد مسائل معیشتی و حقوق معلمان و پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی هم توصیه‌هایی فرمودند که با همکاری دولت لحاظ خواهد شد.

نوری با اشاره به قانون رتبه‌بندی معلمان که در راستای اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری است، اظهار کرد: قانون رتبه‌بندی به افزایش کیفیت آموزش و پرورش منجر خواهد شد و رتبه‌بندی علاوه بر افزایش کیفیت به بهبود معیشت معلمان نیز کمک خواهد کرد که اکنون در مرحله بررسی آیین‌نامه اجرایی است.

وی درباره نحوه اجرای سند تحول، اظهار کرد: باید شاخص‌های کمی برای سند تحول داشته باشیم. سند تحول ۱۳۱ راهکار در ذیل ۲۳ هدف عملیاتی دارد که برای این راهکارها باید شاخص های کمی به دست بیاوریم و اکنون قرارگاهی برای اجرای سند تحول تاسیس کرده‌ایم، اما باید اجرای سند را در مدرسه مشاهده نماییم. برای اجرای سند تحول، باید گفتمان‌سازی شود که در این راستا تفاهم‌نامه‌ای با صدا و سیما امضا شده تا اجرای سند تحول به دغدغه‌ای در جامعه تبدیل شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه