رتبه بندی معلمان | رتبه بندی فرهنگیان

در آئین تودیع و معارفه مدیر آموزش و پرورش آستارا در کانون امام (ره) این شهرستان اظهار داشت: دغدغه و نگرانی معلمان عزیز را در خصوص رتبه بندی این قشر شریف درک می کنیم و هر کاری که برای احقاق حقوق تک تک معلمان لازم باشد انجام می دهیم.

کدخبر : 7383
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​طرح رتبه بندی معلمان دغدغه‌ای دیگر در حوزه آموزش و پرورش است که پس از گذشت حدود ۱۰ سال از تصویب آن اکنون تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.طرح رتبه بندی معلمان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است.طرح رتبه بندی معلمان یکی از طرح های پر سرو صدای این روزها در مجلس است . زیرا با انجام طرح رتبه بندی معلمان حقوق معلمان افزایش چشمگیری خواهد داشت.در ادامه به آخرین اخبار از طرح رتبه بندی معلمان می پردازیم.

رتبه بندی معلمان

وی ادامه داد: امیدواریم بخشی از اجحافی که طی سالیان گذشته در حق معلمان عزیز ایجاد شده است را بتوانیم جبران کنیم و معلمان عزیز را به حق و حقوق خود برسانیم.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی افزود: هر معلمی که در خیابان و تجمع دچار سختی و ناراحتی می شود، ما نیز به تبع آن دچار سختی و ناراحتی می شویم و تلاش می کنیم هر چه سریع تر این مسئله رتبه بندی معلمان را حل کنیم.

وی در خصوص تغییر مدیریت در آموزش و پرورش آستارا نیز تصریح کرد: تغییر مسئولیتها امری عادی و طبیعی است و امیدواریم این شهرستان به تناسب سابقه و شهرت فرهنگی خود، با اتکا به مربیان و معلمان دلسوز، همچنان در عرصه تعلیم و تربیت بدرخشد.

حجت الاسلام محمد جواد باقری ارومی امام جمعه آستارا هم در این برنامه به تغییر و تحول در آفرینش و فصل ها و طبیعت اشاره کرد و نقش آموزش و پرورش و معلمان را در تربیت و تعلیم فرزندان جامعه ستود.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع اداره کل آموزش و پرورش گیلان نیز در این آئین به تلاش بی وقفه معلمان و مربیان در ۲ سال دوره شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: فرهنگیان این استان در این دوره در حوزه آموزش، تربیت نیروی انسانی و تامین محتواهای فضای مجازی خوش درخشیدند.

علی حسین زاده متقاعد کردن اولیا و دانش آموزان برای حضور دوباره در مدارس را تجربه گرانبهایی دانست که معلمان بعد از دوره شیوع کرونا به دست آوردند و اظهار امیدواری کرد که آموزش های حضوری با قوت و کیفیت خود ادامه داشته باشد.

در پایان این آئین از حدود ۶ سال مدیریت سید سجاد موسوی در آموزش و پرورش آستارا قدردانی و بیژن خالقوردی پور به عنوان مدیر این اداره معرفی شد.

اهدای شاخه های گل و هدایای دیگر از ناحیه معلمان و فرهنگیان و اهدای بشقاب نگاره خوشنویسی توسط استاد صمدزاده رییس انجمن خوشنویسی آستارا به موسوی مدیر قبلی آموزش و پرورش از بخش های قابل ذکر این برنامه بود.

حدود ۱۸ هزار دانش آموز در بیش از ۱۶۰ مدرسه دولتی و غیردولتی آستارا به تحصیل علم مشغول هستند.

رتبه بندی معلمان

صادق ستاری‌فرد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش درباره بررسی وضعیت آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان در هیأت دولت، اظهار کرد: مباحث کارشناسی در حال انجام است.

وی ادامه داد: در اولین جلسه، سازمان اداری و استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و معاون حقوقی ریاست‌جمهوری و 2 نفر از نمایندگان مجلس حضور داشتند و مباحث بحث شد و نقاط قوت و ضعف آیین‌نامه مطرح شد و بیشتر کلیات آیین‌نامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ستاری‌فرد افزود: جلسات استمرار دارد و در بازه زمانی کوتاه نهایی شود تا اصلاح نظام پرداخت مبتنی بر شایستگی‌ها، رضایت‌مندی شغلی معلمان و ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی محقق شود.

بودجه در نظر گرفته شده برای حوزه آموزش و پرورش از ۹ درصد به ۱۴ درصد افزایش یافته است و مجلس در مورد آیین رتبه بندی معلمان بصورت جدی پیگیری خواهد کرد تا تمامی پرداخت ها به موقع انجام شود.

رئیس کمیسیون آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی در مراسم دیدار جمعی از معلمان و فرهنگیان با رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جایگاه رفیع معلم نزد خداوند، گفت: مجلس یازدهم پس از آغاز کار، موضوع بسیار مهم رتبه بندی معلمان را در دستور کار خود قرار داده و قانونی تصویب کرد که طبق گفته رئیس مجلس شورای اسلامی پیشانی خدمت مجلس انقلابی به فرهنگیان است، مجلس پس از یک سال تلاش، در ۸۰ نقطه بر لایحه دولت در خصوص رتبه بندی معلمان تغییراتی ایجاد کرد.

وی افزود: ما تلاش کردیم معلمان از بدو ورود به آموزش و پرورش رتبه بندی شوند در حالی که در لایحه دولت، معلمان تازه ورود بعد از دو سال رتبه بندی می‌شدند. دولت تنها برای ۵۳۰ هزار نفر رتبه بندی در نظر گرفته بود و تنها معلمانی را شامل می‌شد که سرکلاس هستند اما مجلس شورای اسلامی کارکنان آموزش و پرورش را نیز مشمول قانون دانسته و تعداد افرادی را که ذیل این قانون رتبه بندی شده و شامل افزایش حقوق می‌شوند را به ۸۳۰ هزار نفر افزایش داد.

منادی سفیدان تاکید کرد: دولت در نظر داشت طرح رتبه بندی را طی سه سال اجرایی کند که مجلس برای اجرای آن در سال اول تکلیف ایجاد کرد. در لایحه دولت مقرر بود حقوق معلمان تنها ۲۵ درصد متوسط کل حقوق کارکنان افزایش پیدا کند که در مجلس حذف شد. همچنین در لایحه دولت معلمان هر ۶ سال رتبه می‌گرفتند که آن را به ۵ سال کاهش دادیم و برای معلمان شاغل در روستاها، مناطق محروم و عشایری دریافت رتبه را ۴ سال و برای افراد نخبه ۳ سال در نظر گرفتیم. در لایحه دولت معلمان با ۲۶ سال سابقه ، استاد معلم می‌شدند که به ۲۱ سال کاهش دادیم و دانشیار معلم که به ۲۱سال سابقه نیاز داشت به ۱۶ سال کاهش پیدا کرد؛ لذا معلمان را با خود معلمان مقایسه کردیم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، طرح رتبه‌بندی معلمان علی‌رغم تمامی مخالفت‌ها با حمایت ها رئیس مجلس به تصویب رسید، افزود: زمانی که مدرسه نظام جدید تشکیل شد، معلمان از حیث جایگاه رها بوده و مشخص نبود که در چه رتبه ای هستند. لذا ما برای رتبه و جایگاه آنها نام تعریف کردیم و آنها از آموزشیار معلم تا استادیار معلم رتبه بندی کردیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امروز معلم‌ها صاحب نظام پرداختی مستقل شده و یک لایه ارتقا پیدا کردند؛ هنگام تدوین لایحه رتبه بندی، دولت ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته بود که در مجلس این مبلغ به ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و خوشبختانه رئیس جمهور نیز با این کار موافق است. هم اکنون آیین نامه اجرایی آن نیز در حال تدوین و تصویب در دولت بوده و به زودی ابلاغ می‌شود.

منادی سفیدان اضافه کرد: مجلس با جدیت بر اجرای قانون رتبه بندی معلمان نظارت خواهد کرد که رتبه غیر واقعی صادر نشده و پرداخت ها به موقع انجام شود همچنین طرح مذکور از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اجرایی خواهد شد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر و قدردانی از شورای نگهبان برای همراهی در تایید قانون رتبه بندی معلمان ، عنوان کرد: افتخار داریم که بهترین قانون که کامل، جامع و مانع است را تصویب کردیم. اینکه یک کمیسیون بتواند ۵۰ هزار میلیارد تومان برای صنف معلم آورده داشته باشد کار بزرگی بوده که ریشه آن در اخلاصی است که رئیس مجلس و سایر نمایندگان برای انجام این کار داشتند.

وی با بیان اینکه ۱۵ میلیون دانش اموز داریم و امیداریم با اجرای رتبه بندی معلمان کیفیت آموزش ها نیز افزایش پیدا کند افزود: ما در قانون رتبه بندی معلمان تنزل را هم پیش بینی کردیم و معلمی که نتواند رتبه بگیرد تنزل خواهد داشت. امیدواریم همه در ارتقا باشند و فرزندان جامعه را همانند خودشان انسان های فرهیخته تربیت کرده و تحویل جامعه دهند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: در قانون بودجه ۱۴۰۱ اعتبارات بسیار خوبی برای وزارت آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است در گذشته حدود ۹ درصد اعتبارات از کل بودجه عمومی برای حوزه آموزش بود که امسال به ۱۴ درصد رسیدیم و  برنامه بعدی ما افزایش آن به ۱۵ درصد است. اما از وزیر می‌خواهیم سایر رفاهیات را هم برای معلمان محیا کند. نظام مهندسی و نظام پزشکی در کشور داریم اما نظام معلمی نداریم از این رو از وزیر می‌خواهم کاری کند که کار معلمان در دست خود معلمان باشد، مجلس نیز تمام قد حامی معلمان است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه