خودروسازان بر اساس قانون جوانی جمعیت موظف شده‌اند که به برخی مادران بدون قرعه‌کشی خودرو بفروشند. دور جدید طرح ایران خودرو برای فروش خودرو بدون قرعه‌کشی به مادران این هفته در حال اجراست. اما اختلاف قیمت کارخانه و بازار در این طرح چقدر است؟

کدخبر : 6963
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

خودروسازان بر اساس قانون جوانی جمعیت موظف شده‌اند که به برخی مادران بدون قرعه‌کشی خودرو بفروشند. دور جدید طرح ایران خودرو برای فروش خودرو بدون قرعه‌کشی به مادران این هفته در حال اجراست. اما اختلاف قیمت کارخانه و بازار در این طرح چقدر است؟

 با وجود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی و زیان انباشته و کیفیت پایین محصولات، ایران خودرو و سایپا همچنان به طرح‌های فروش خود ادامه دهند. حالا هم آنها بر اساس قانون جوانی جمعیت، موظف به اجرای طرحی با عنوان خودرو بدون قرعه‌کشی برای مادران شده‌اند. این هفته نوبت به دور جدید آن،تحت عنوان «پیش فروش محصولات ایران خودرو (حداکثر ۱۲ ماهه، اردیبهشت ۱۴۰۱ – ویژه قانون حمایت از خانواد و جوانی جمعیت»، رسیده است.

ایران خودرو، این طرح را در راستای ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در تاریخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰ دانسته‌. مادرانی که فرزند دوم آنها از این تاریخ به بعد متولد شده است مشمول طرح‌های ایران خودرو و سایپا، هستند.

این شرکت تاکید کرده‌ است که اگر تعداد متقاضیان مشمول در این بخشنامه، بیش از ظرفیت شرایط فروش باشد، تخصیص محصول در قالب قرعه‌کشی صورت می‌پذیرد. در غیر این صورت، همه مادران مشمول که شرایط آنها به تایید سازمان‌های ذیربط برسند، امکان واریز وجه را دارند.

در بخشنامه خودرو بدون قرعه‌کشی برای مادران آمده است: اطلاعات طرح مذکور، به سازمان ثبت احوال ارسال می‌گردد، تا پس از شناسایی مادران حائز شرایط، امکان واریز وجه برای ایشان میسر شود.

این دور از طرح پیش فروش ایران خودرو (با موعد تحویل حداکثر ۱۲ ماهه)، از روز سه‌شنبه ۶ اردیبهشت آغاز شده است و فردا، هشتم به پایان می‌رسد.

در این مرحله از پیش فروش ایران خودرو، چهار محصول تارا دستی، تارا اتوماتیک، دنا پلاس توربو اتوماتیک و دناپلاس توربو دستی، عرضه شده است.

حال سوال اینجاست که قیمت‌ها در ثبت نام در طرح پیش فروش ایران خودرو چقدر با بازار تفاوت دارد؟

با نگاهی به این تفاوت قیمت، می‌توان برآورد کرد که اگر اتفاق ویژه‌ای در بازار خودرو رخ ندهد، در زمان تحویل خودروها، رانت قابل توجهی نصیب برندگان این طرح می‌شود.

تارا دستی

یکی از خودروهایی که نام آن، هنگام ثبت نام در پیش فروش ایران خودرو در فهرست قرار دارد، تارا دستی است.

مبلغ پیش‌پرداخت برای این خودرو ۱۲۸ میلیون تومان تعیین شده است.

قیمت کارخانه‌ای تارا دستی، ۲۹۳ میلیون و ۳۵ هزار تومان است و این خودرو در بازار، ۴۴۰ میلیون تومان قیمت دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه