حقوق بازنشستگان | حقوق بازنشستگان 1401

بازنشستگان کارگری در انتظار افزایش مستمری‌ها هستند و این انتظار طولانی، آن‌ها را نگران کرده است.

کدخبر : 6929
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​​حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است.حقوق بازنشستگان برای سال 1401 ، با افزایش 10 درصدی 5 میلیون تومان تعیین شده است. بازنشستگان جدیدا خواستار رسیدگی بشتر به مسئله افزایش حقوق در لایحه بودجه هستند و برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر دست به اعتراض های متعددی زده اند.حال با افزایش حقوق بحث دریافت مالیات از حقوق بازنشستگان بر سر زبان ها افتاده است.در ادامه آخرین خبر از حقوق بازنشستگان را میخوانید.

حقوق بازنشستگان

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: انتظار داریم تا آخر هفته جاری، تکلیف افزایش مستمری بازنشستگان کارگری مشخص شود.

بازنشستگان کارگری در انتظار افزایش مستمری‌ها هستند و این انتظار طولانی، آن‌ها را نگران کرده است. حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این رابطه می‌گوید: در حال پیگیری مساله هستیم؛ حسب تعهدی که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی داده، باید در اردیبهشت احکام جدید بازنشستگان صادر و افزایش حقوق اعمال شود. امروز ششم اردیبهشت هست اما متاسفانه دود سفیدی از دودکش دفتر مدیرعامل مشاهده نمی‌کنیم که بتوانیم امیدوار باشیم.

وی با بیان اینکه «این تاخیر نگرانی بسیار به وجود آورده» ادامه می‌دهد: سوال ما این است که چرا سازمان تعلل می‌کند و احکام جدید صادر نمی‌شود؛ مدیرعامل اسبق سازمان در دو سال مدیریت خود، یک روال عرفی درست را بنیان گذاشت که در همان ماه فروردین افزایش حقوق صورت می‌گرفت و احکام جدید صادر می‌شد. امسال این روند برخورد با موضوع افزایش حقوق بازنشستگان، عرف درست سابق را به هم می‌ریزد و همه چیز را برمی‌گرداند به قبل آن، به زمانی که ماه‌ها طول می‌کشید تا احکام سال جدید صادر شود و بازنشستگان تکلیف‌شان را بدانند.

صادقی تاکید می‌کند: مدیرعامل سازمان قول داده در اردیبهشت افزایش اعمال شده و متناسب‌سازی اجرا می‌شود؛ بنابراین باید به سرعت احکام را براساس بودجه ۱۴۰۱ تامین اجتماعی که متعهد به اجرای افزایش حقوق و متناسب‌سازی است، صادر کنند و بیش از این تکلیف قانون را معطل نگذارند.

در هفته‌های اخیر، نگرانی بازنشستگان کارگری بالا گرفته است؛ صادقی دلایل این نگرانی را برمی‌شمارد: نگران هستیم تامین اجتماعی نگاه توام با ترس به دولت داشته باشد و دولت تحکم کند و از سازمان بخواهد که سیاست‌های فرمایشی را دنبال کند؛ این در حالیست که ما در تامین اجتماعی قانون مجزا داریم و دولت تامین کننده منابع تامین اجتماعی نیست؛ اینکه خودمان را به دولت قلاب کنیم اشتباه است؛ اگر سازمان منویات دولت و سازمان برنامه و بودجه را دنبال کند، کار غیرقانونی صورت داده و به بیراهه رفته است.

به گفته وی، وظیفه‌ی اصلی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی این است که رضایتمندی بیش از نیمی از جمعیت کشور را از جیب خودشان فراهم کند نه اینکه مطیعِ دستورات و اوامرِ دولت و سازمان برنامه و بودجه باشد.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با تاکید بر اینکه «تا روز کارگر تکلیف را مشخص کنند» می‌افزاید: اینکه یک نگاه به جلو و یک نگاه به عقب داشته باشند مدیریت اشتباه است و نوعی فرار از زیر بار تعهد محسوب می‌شود. ما از مدیرعامل سازمان، هیات مدیره و هیات امنای آن و شخص وزیر کار درخواست داریم هرچه سریع‌تر تا پایان هفته جاری، تکلیف این موضوع را مشخص کنند؛ وگرنه روز جهانی کارگر، بازنشستگان نسبت به مشخص نشدن تکلیف خود اعتراض خواهند کرد؛ لااقل در زمینه موضوع شفاف‌سازی کنند؛ مدیرعامل بیاید و در یک مصاحبه صریح و شفاف بگوید که افزایش حقوق براساس مصوبات شورایعالی کار و متناسب‌سازی براساس بودجه مصوب سازمان اجرا خواهد شد. خواسته‌ی ما براساس قانون است و اگر قانون اجرا شود، دیگر زمینه‌ای برای نارضایتی به وجود نمی‌آید. 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه