وام بدون ضامن | شرایط وام بدون ضامن

متقاضیان وام بدون ضامن بخوانند | وام قرض الحسنه ۱۰۰ میلیون تومانی کم بهره

بانک سپه به افرادی که دارای معرفی نامه بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران یا کمیته امداد امام خمینی باشند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه خود اشتغالی می‌پردازد.

متقاضیان وام بدون ضامن بخوانند | وام قرض الحسنه ۱۰۰ میلیون تومانی کم بهره
کدخبر : 6330
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

وام بدون ضامن وامی است که در چند هفته اخیر به یکی از مباحث روز تبدیل شده است.  در ابتدا رئییس جمهور موضوع وام بدون ضامن را در جلسه با فعالین اقتصادی عنوان کرد از مدیران عامل بانک‌ها خواسته بود تا پرداخت وام به آحاد جامعه تسهیل گردد؛ به این صورت که اعتبارسنجی متقاضیان وام‌های خرد جایگزین وثیقه‌های سنگین و چند ضامن برای دریافت تسهیلات بانکی شود.  وزیر اقتصاد هم پس از صحبت‌های رییس جمهوری اعلام کرد که از روز شنبه (نهم آبان ماه) طرح  وام بدون ضامن در بانک‌های دولتی اجرایی شود و وزارت اقتصاد بر اجرای آن نظارت خواهد کرد.برای دریافت وام بدون ضامن در مرحله اول، شاغلان، بازنشستگان و مستمری ‌بگیران دستگاه ‌های اجرایی و شاغلان و بازنشستگان نهادهای عمومی غیردولتی، مشمول دریافت تسهیلات بدون ضامن هستند. در ادامه به آخرین خبر از پرداخت وام بدون ضامن می پردازیم.

وام بدون ضامن

این وام خوداشتغالی نیازمند داشتن حساب قرض الحسنه است. یعنی متقاضی یا باید در یکی از شعب بانک سپه، سپرده قرض الحسنه داشته باشد یا آن را افتتاح کند. اما متقاضیان این وام باید ضامن رسمی و سند ملکی هم داشته باشند. اگر متقاضیان خواهان ۲۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه خود اشتغالی باشند، داشتن ضامن کافی است.

برای وام ۵۰ میلیون تومانی خوداشتغالی هم باید دو ضامن معتبر به بانک ارائه شود. اما افرادی که خواهان ۱۰۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه خوداشتغالی هستند، باید علاوه بر ارائه ضامن‌های معتبر، سند ملکی هم داشته باشند.

این وام قرض الحسنه است و سودی به آن تعلق نمی‌گیرد. تنها این تسهیلات کارمزد ۴ درصدی دارد. حداکثر مدت زمان بازپرداخت این وام ۸۴ ماه اعلام شده است.

طبق قوانین بانکی، متقاضیان نباید دارای بدهی معوق یا چک برگشتی در سیستم بانکی باشند. در صورتی که بازپرداخت تسهیلات به تعویق بیفتاد، نرخ وجه التزام ۱۲ درصد است. براساس اعلام بانک سپه، افراد خواهان این تسهیلات باید حداقل یک میلیون تومان موجودی در حساب سپرده خود داشته باشند. ضمنا این وام مسدودی سپرده ندارد و وام گیرندگان می‌توانند در طول بازپرداخت اقساط، از حساب خود استفاده کنند.

در صورتی که فردی معرفی نامه یکی از نهادهای مذکور را داشته باشد و بانک هم حداکثر مبلغ وام خود اشتغالی را با نرخ کارمزد مشخص شده و تعیین مدت زمان بازپرداخت ۸۴ ماهه به ایشان بپردازد، میزان اقساط این تسهیلات برای وی به صورت ماهیانه، یک میلیون و ۱۹۰ هزار و ۴۷۶ تومان خواهد بود.

وام بدون ضامن

دولت وعده داده که از طریق بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد به کارمندان خود وام بدون ضامن پرداخت می‌کند، مبلغ اقساط این وام بین ۲٫۶ تا ۳٫۶ میلیون تومان برآورد می‌شود.

دولت وعده پرداخت وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن را داده است. وزیر اقتصاد گفت که تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان با احتساب رتبه اعتباری مناسب، بدون ضامن پرداخت شود.

سقف وام پرداختی بدون ضامن ۱۰۰ میلیون تومان است، اما دولت نرخ سود این تسهیلات را مشخص نکرده که نشان می‌دهد این وام براساس مصوبات شورای پول و اعتبار پرداخت می‌شود.

آخرین نرخ سود تسهیلات مصوب در شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد است. معمولا وام‌های خرد بانکی به صورت سه تا پنج ساله پرداخت می‌شود.

با فرض این که یک کارمند دولتی ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کند با نرخ سود ۱۸ درصد، اگر قرار باشد این وام به صورت سه ساله(۳۶ ماهه) بازپرداخت کند، میزان هر قسط آن حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

اگر بازپرداخت این وام پنج ساله یعنی ۶۰ ماهه باشد، وام گیرنده باید ماهانه دو میلیون و ۵۵۰ هزار تومان قسط بدهد. به نظر نمی‌رسد بانک با پرداخت وام بدون ضامن با بازپرداخت بلندمدت موافقت کند.

احسان خاندوزی اعلام کرده که این وام از طریث بانک‌های زیر مجموعه وزارت اقتصاد پرداخت می‌شود و کامندان و مستمری‌بگیرانی که حقوقشان از طریق این بانک‌ها دریافت می‌کنند می‌توانند وام بگیرند.

این بانک‌ها شامل مسکن، سپه، رفاه کارگران، کشاورزی، ملی ایران، پست بانک، توسعه صادرات، صنعت و معدن، قرض الحسنه مهر ایران، صادرات، ملت و تجارت می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه