وام بدون ضامن | شرایط وام بدون ضامن

زمانی که برای خرید کالاها، مسکن، ازدواج، آغاز کسب و کار یا کارهای اینچنینی نیاز به بودجه بالایی داریم، یکی از راه‌های متداول پیش رو، وام گرفتن از بانک است. بانک‌ها وام‌های مختلفی را به منظورهای متنوعی به متقاضیان ارائه می‌کنند که هر کدام شرایط و مبالغ مختلفی دارد.

کدخبر : 6131
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

وام بدون ضامن وامی است که در چند هفته اخیر به یکی از مباحث روز تبدیل شده است.  در ابتدا رئییس جمهور موضوع وام بدون ضامن را در جلسه با فعالین اقتصادی عنوان کرد از مدیران عامل بانک‌ها خواسته بود تا پرداخت وام به آحاد جامعه تسهیل گردد؛ به این صورت که اعتبارسنجی متقاضیان وام‌های خرد جایگزین وثیقه‌های سنگین و چند ضامن برای دریافت تسهیلات بانکی شود.  وزیر اقتصاد هم پس از صحبت‌های رییس جمهوری اعلام کرد که از روز شنبه (نهم آبان ماه) طرح  وام بدون ضامن در بانک‌های دولتی اجرایی شود و وزارت اقتصاد بر اجرای آن نظارت خواهد کرد.برای دریافت وام بدون ضامن در مرحله اول، شاغلان، بازنشستگان و مستمری ‌بگیران دستگاه ‌های اجرایی و شاغلان و بازنشستگان نهادهای عمومی غیردولتی، مشمول دریافت تسهیلات بدون ضامن هستند. در ادامه به آخرین خبر از پرداخت وام بدون ضامن می پردازیم.

وام بدون ضامن

در این گزارش به ۹ مدل مختلف از وام‌های پرکاربرد اشاره می‌شود از جمله وام ازدواج،وام خرید مسکن،وام بدون ضامن و… که در ادامه به بررسی برخی از این وام‌ها که کاربرد بیشتری دارند، پرداخته می‌شود.

وام خرید مسکن

این وام مخصوص افرادی است که قصد خرید یا تعویض خانه خود را دارند. افراد می‌توانند وام مسکن را به صورت تخصصی از بانک مسکن تهیه کنند اما بانک‌های دیگر هم از این تسهیلات ارائه می‌دهند. بانک مسکن این وام را به دو صورت وام مسکن یکم و وام اوراق پرداخت می‌کند.

وام تعمیرات مسکن

این وام را برای تعمیر و یا تکمیل مسکن در دو نوع با سپرده و بی‌سپرده می‌پردازند. گرفتن این تسهیلات همزمان با وام خرید مسکن هم امکان‌پذیر است.

وام ازدواج

این وام نیز همان‌طور که از اسمش پیداست کمک هزینه‌ ازدواج برای جوانان است. امسال این وام در مجموع ۲۴۰میلیون تومان تا ۳۰۰میلیون تومان تعیین شده است. این تسهیلات برای زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ابتدای سال ۱۳۹۷ بوده، ۱۲۰میلیون تومان و با دوره بازپرداخت ۱۰ساله است اما تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای مردان زیر ۲۵سال و زنان زیر ۲۳سال، ۱۵۰میلیون تومان است.

وام خوداشتغالی

برخی از بانک‌ها برای راه‌اندازی کسب و کار وام می‌دهند. فردی که می‌خواهد از این تسهیلات استفاده کند باید بی‌کار باشد و از هیچ نهاد دیگری هم تسهیلات خوداشتغالی دریافت نکرده باشد. همچنین ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت نظام ‌وظیفه برای آقایان الزامی است و بیشتر بانک‌ها شرط سنی ۱۸ تا ۵۰ سال را در نظر می‌گیرند.

وام بدون ضامن

قرار است وام‌های زیر صد میلیون تومان بدون ضامن در مرحله اول، به شاغلان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران دستگاه‌های اجرایی و شاغلان و بازنشستگان نهادهای عمومی غیردولتی داده شود. کارمندان دولتی می‌توانند حقوق خود را ضامن وام و تسهیلات بانکی قرار بدهند و تا سقف صد میلیون تومان از شبکه بانکی وام بدون ضامن بگیرند.

وام دانشجویی

صندوق رفاه دانشجویان، هر سال تسهیلاتی را به نام وام دانشجویی به متقاضیان می‌دهد. این تسهیلات کارمزدهای پایینی دارند.

وام نقدی

وام نقدی، مجموعه وام‌هایی است که متناسب با موقعیت شغلی، کارکرد حساب سپرده یا حساب جاری، داشتن ضمانت مانند سند ملکی، جواز کسب و ضامن کارمند رسمی و … متقاضیان پیشنهاد می‌شود.

وام خرید خودرو

این وامی است که تنها برای خرید خودروهای ایرانی به کمک خریداران می‌آید و هر سال سقف مشخصی دارد.

وام خرید کالا

این وام برای کمک هزینه خرید لوازم خانگی ایرانی داده می‌شود. به طور مثال در حال حاضر مبلغ یکی از این مدل وام‌ها ۵۰میلیون تومان است.

وام بدون ضامن

دولت وعده داده که از طریق بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد به کارمندان خود وام بدون ضامن پرداخت می‌کند، مبلغ اقساط این وام بین ۲٫۶ تا ۳٫۶ میلیون تومان برآورد می‌شود.

دولت وعده پرداخت وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن را داده است. وزیر اقتصاد گفت که تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان با احتساب رتبه اعتباری مناسب، بدون ضامن پرداخت شود.

سقف وام پرداختی بدون ضامن ۱۰۰ میلیون تومان است، اما دولت نرخ سود این تسهیلات را مشخص نکرده که نشان می‌دهد این وام براساس مصوبات شورای پول و اعتبار پرداخت می‌شود.

آخرین نرخ سود تسهیلات مصوب در شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد است. معمولا وام‌های خرد بانکی به صورت سه تا پنج ساله پرداخت می‌شود.

با فرض این که یک کارمند دولتی ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کند با نرخ سود ۱۸ درصد، اگر قرار باشد این وام به صورت سه ساله(۳۶ ماهه) بازپرداخت کند، میزان هر قسط آن حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

اگر بازپرداخت این وام پنج ساله یعنی ۶۰ ماهه باشد، وام گیرنده باید ماهانه دو میلیون و ۵۵۰ هزار تومان قسط بدهد. به نظر نمی‌رسد بانک با پرداخت وام بدون ضامن با بازپرداخت بلندمدت موافقت کند.

احسان خاندوزی اعلام کرده که این وام از طریث بانک‌های زیر مجموعه وزارت اقتصاد پرداخت می‌شود و کامندان و مستمری‌بگیرانی که حقوقشان از طریق این بانک‌ها دریافت می‌کنند می‌توانند وام بگیرند.

این بانک‌ها شامل مسکن، سپه، رفاه کارگران، کشاورزی، ملی ایران، پست بانک، توسعه صادرات، صنعت و معدن، قرض الحسنه مهر ایران، صادرات، ملت و تجارت می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه