سود سهام عدالت | واریز سود سهام عدالت

سود سهام عدالت سال ۹۹ طبق اعلام مسئولان متولی، تا پیش از سال نو واریز می شود.

کدخبر : 5714
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طبق آخرین خبر ها به نظر می رسد سود سهام عدالت همه سهامداران واریز شود. سود سهام عدالت هر سال در دو مرتبه به حساب سهامداران پرداخت می شود. باقی مانده، حواشی واریز سود سهام عدالت سال ۹۸ همچنان ادامه دارد و سهامداران را از اینکه این پول به حسابشان واریز نشود نگران کرده است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، در حال پیگیری موضوع عدم پرداخت سود سهام عدالت توسط برخی شرکت ها است. در ادامه آخرین خبر ها را از واریز سود سهام عدالت می خوانیم.

چند سالی است که ماه های پایانی سال، موعدی برای پرداخت سود سهام عدالت چندین میلیون دارنده سهام عدالت است. البته این پرداخت سود از سال گذشته با آزادسازی سهام عدالت با تغییراتی هم مواجه شده است.

 احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست شورایعالی استان گلستان خبر واریز سود سهام عدالت از ۲۱ اسفند را به مردم داد. 

سهام عدالتی که علاوه بر تاریخ های مختلف واریز، رقم های متفاوتی بسته به میزان سهامداری افراد نیز بیان شده است.

فرهانیان مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: مبلغ سود بستگی به شرکت‌های سرمایه پذیر دارد پرتفوی سهام عدالت بسیار متفاوت است و برخی ها درصد‌ی از سهام خود را به فروش رسانده اندو بر اساس پرتفوی موجود سود دریافت می‌کنند.

همچنان گمانه زنی ها بر سر روند واریز مانند سال های قبل(دو مرحله ای) وجود دارد که اصلی ترین دلیل این نوع واریز به پرداخت سهم سود شرکت های سهام عدالت به سپرده گذاری مرکزی است؛ موضوعی که آقای مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از آن سخن می گوید.

به گفته او برخی از شرکت ها در واریز سهم خود در سود سهام عدالت تاخیر دارند که ما از طریق قانون وارد گفتمان با این شرکت ها برای جمع آوری وجود شده ایم.  مخابرات نیز از جمله این شرکت هاست که هنوز سود خود را واریز نکرده است.

محمد باغستانی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: هم اکنون دو شرکت پتروشیمی جم و گل‌گهر با انجام افزایش سرمایه، سود سهامداران عدالت را به صورت سهام جدید پرداخت کردند. اما شرکت مخابرات همچنان سود سال گذشته را واریز نکرده که سازمان بورس در چارچوب قوانین و مقررات موجود اقدامات حقوقی خود را علیه این شرکت انجام داده است.

او می گوید: امیدواریم سود مجمع سال گذشته و امسال شرکت مخابرات توامان توسط شرکت مذکور واریز شود. اگر شرکت مخابرات اقدام به واریز سود سال مالی ۹۸ و ۹۹ کند، همه این سود به صورت یکجا به حساب سهامداران عدالت واریز خواهد شد.

کوروش آسایش تحلیلگر بازار سرمایه گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی تنها مسئول پرداخت و توزیع سود است سازمان بورس باید با پیگیری‌های خود از شرکت‌ها بخواهد سود خود را در زمان مناسب برای سپرده گذاری واریز کنند تا مشکل چند مرحله‌ای شدن پرداخت سهام عدالت تکرار نشود.مردم منتظر  دریافت سود خود تا قبل از سال نو و به صورت یک جا هستند.

حالا باید سهامداران منتظر باشند که شرکت‌ها سود خود را برای توزیع به سپرده گذاری مرکزی واریز کنند مسئله‌ای که نظارت، پیگیری و توجه همه جابنه سازمان بورس و شواری عالی بورس را می‌طلبد.

سود سهام عدالت

​محسن خدابخش ، در مورد اینکه آخرین وضعیت دریافت سود سهام عدالت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به کجا رسید، گفت:‌ بعد از خبر بدعهدی برخی شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت،‌ شرکت پتروشیمی خلیج‌فارس سود سهام عدالت را واریز کرد و شرکت مپنا هم امروز سود خود را واریز کرد.

عضو هیات مدیره سازمان بورس با بیان اینکه هنوز برخی از شرکت‌ها سود سهام عدالت را واریز نکرده‌اند، گفت:‌تمام تلاش ما این است که سود سهام عدالت را در 21 اسفند برای سهامداران واریز کنیم.

وی افزود: همچنین شرکت فولاد خوزستان هم سود سهام عدالت را واریز کرده است. در حال حاضر دو شرکت مخابرات ایران و سیمان دشتستان هیچ گونه سودی از عملکرد سال 99 برای سهام عدالت واریز نکرده‌اند.بقیه شرکت‌ها هم قول داده‌اند تا آخر هفته سود سهام عدالت خود را واریز کنند.

وی افزود: امسال به احتمال قوی پرداخت سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 99 یک مرحله‌ای خواهد بود، مگر اینکه مخابرات مانند سال گذشته سود خود را واریز نکند.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس در مورد پرونده قضایی علیه مخابرات گفت:‌در این زمینه پرونده قضایی علیه شرکت مخابرات هم از طرف سازمان بورس در هیأت داوری و هم از طرف سازمان خصوصی‌سازی در مرجع قضایی تشکیل شده که در حال رسیدگی است و باید سود مردم را که شامل حدود 50 میلیون سهامدار عدالت است، را به موقع واریز کنند.

خدابخش با تأکید بر اینکه سود سهام عدالت حق‌الناس است گفت: حتی تأخیر در پرداخت سود سهام مردم هم جایز نیست، اگر همه شرکت‌ها سود خود را به موقع داده بودند، ما امروز هم این سودها را برای سهامداران عدالت واریز می‌کردیم.

وی تأکید کرد: نیازی نیست سرمایه‌داران عدالت کاری انجام دهند هر کسی در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند، یا کسانی که قبلا در سامانه سازمان خصوصی‌سازی شماره شبا اعلام کرده بودند، سود آنها واریز می‌شود.

خدابخش گفت:امیدواریم همان گونه که شرکت‌ها قول داده‌اند تا آخر هفته جاری سود سهام عدالت را واریز کنند تا بعد از تجمیع به صورت یکجا به حساب 49 میلیون سهامدار عدالت واریز شود.

وی این را هم گفت: کل مبلغ سود سهام عدالت امسال 29 هزار میلیارد تومان است سال گذشته این رقم 9 هزار میلیارد تومان بود که در واقع سه برابر شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه