رییس ستاد هماهنگی طرح بازتوزیع یارانه‌ بنزین گفت: متاسفانه در حدود ۵۰ درصد از مردم از یارانه اختصاص یافته به بنزین محروم اند.

کدخبر : 5395
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 

طرح جدید دولت با یارانه جدید بنزین به پربحث ترین خبر در محافل اقتصادی. و کارشناسی تبدیل شده است. طرح یارانه جدید بنزین اولین بار از طرف سخنگوی دولت اعلام شد که اجرای پایلوت یارانه جدید بنزین در کیش و قشم در آینده نزدیک انجام می شود. اقتصاددانان بسیاری به بررسی طرح یارانه جدید بنزین پرداختند و اکثرا معتقدند که با این طرح قیمت بنزین به شدت افزایش می یابد. در ادامه آخرین خبر از یارانه جدید بنزین را می خوانیم.

تلاش برای توزیع عادلانه یارانه بنزین در کشوربه علی ملکی با اشاره به اجرای طرح باز توزیع یارانه‌ای بنزین در کیش، گفت: تاکید اصلی طرح بر روی توزیع عادلانه یارانه بنزین است.

وی گفت: یارانه زیادی به بنزین در کشور اختصاص داده می‌شود و متاسفانه در حدود ۵۰ درصد از مردم فاقد خودرو از این یارانه بی بهره هستند.

علی ملکی گفت: متاسفانه شاهد هستیم در کشور یارانه بنزین به شکل معکوس اختصاص یافته است و هر شخصی که خودروی بیشتری دارد بنزین بیشتری هم مصرف می‌کند و همین باعث شد یارانه بنزین به جای خودرو به کدملی افراد تخصیص داده شود.

رییس ستاد هماهنگی طرح بازتوزیع یارانه‌ بنزین، گفت: افراد فاقد خودرو در جزیره کیش به شکل آزمایشی به کارت بانکی آن‌ها واریز شده است و میزان اختصاص داده شده به هر نفر از خانوار تخصیص یافته است.

وی گفت: خانواده‌ها می‌توانند در صورت نیاز نداشتن به بنزین با مراجعه به سامانه طراحی شده برای اجرای طرح درخواست فروش را اعلام کنند.

علی ملکی گفت: براساس برنامه ریزی این طرح در جزیره کیش اجرا می‌شود و پس از ارسال نتایج طرح و بررسی در جزیره قشم نیز اجرا می‌شود.

رییس ستاد هماهنگی طرح بازتوزیع یارانه‌ بنزین، گفت: بعد از اجرای آزمایشی این طرح، ستاد هماهنگی هییت دولت می‌تواند در خصوص اجرای آن تصمیم گیری کند و پس از تصویب در مجلس قابلیت اجرا در کشور پیدا خواهد کرد.

یارانه جدید بنزین

«طرح بازتوزیع یارانه بنزین» از (اول اسفندماه) در جزیره کیش آغاز شد و همه شهروندان دارای کارت کیشوندی اعم از مالکان خودرو و افراد بدون خودرو، واجد دریافت سهمیه بنزین ۲۰ لیتری شدند.

بر اساس اعلام کمیته اطلاع رسانی «طرح بازتوزیع یارانه بنزین» این طرح یکی از پیشنهادات عدالت‌گرایانه به منظور بهره مندی همه افراد جامعه از یارانه حامل های انرژی و تغییر مبنای یارانه بنزین از هر خودرو به هر فرد (چه صاحب خودرو چه فاقد خودرو) بود. این موضوع در ستاد اقتصادی دولت مطرح و مصوب شد برای روشن شدن ابعاد طرح، به صورت موقت و آزمایشی در برخی نقاط کشور اجرا شود.

بر اساس این گزارش همانطور که از قبل تاکید شده بود در این طرح مشابه گذشته قیمت بنزین یارانه‌ای ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد 3 هزار تومان است و افراد فاقد خودرو که مصرف بنزین ندارند می توانند سهیمه بنزین یارانه ای خود را به دیگران انتقال داده یا به فروش برسانند.

این اطلاعیه می افزاید : سهمیه خودروهای عمومی کماکان مانند قبل به کارت سوخت آنها تعلق می‌گیرد .

کمیته اطلاع رسانی این طرح در اطلاعیه خود تصریح کرده که با توجه به موفقیت تست فنی این طرح در بهمن ماه از امروز، یعنی اول اسفند  اعطای ۲۰ لیتر سهمیه به هر فرد در جزیره کیش به صورت آزمایشی آغاز شده که خبر خوبی برای خانوارهای فاقد خودرو و بهره‌مندی آن‌ها از یارانه انرژی محسوب می‌شود.

بر این اساس شهروندان جزیره کیش می‌توانند با همان کارت‌های بانکی در پمپ بنزین‌ها و با همان قیمت پیشین سوخت گیری کنند.

بر اساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت، در طول مدت اجرای آزمایشی این طرح ساکنان جزیره کیش همچنان می‌توانند از سهمیه‌های پیشین در کارت‌های سوخت خود نیز استفاده کنند.

این گزارش می‌افزاید : در پایان اسفندماه نتایج اولیه این طرح به استحضار ستاد اقتصادی دولت خواهد رسید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه