عیدی بازنشستگان | واریز عیدی بازنشستگان

علی دهقان کیا در خصوص پرداخت عیدی به بازنشستگان و مستمری بگیران گفت: قرار است جلسه‌ای در این خصوص برگزار و اعتبار مورد نیاز برای پرداخت مستمری‌ها و زمان دقیق واریز مشخص شود.

کدخبر : 5384
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

موضوع عیدی بازنشستگان یکی از مباحثی است که در ماه های پایانی سال به چالش بزرگ دولت تبدیل شده است. عیدی بازنشستگان برخلاف دیگر قشر های کاری جامعه متناسب با حقوق پرداخت نمی شود . و هر ساله تغییر کم میزان عیدی بازنشستگان موجب نارضایتی در جامعه می شود. رییس کانون بازنشستگان کارگری تهران نیز گفته عیدی بازنشستگان مانند بازنشستگان کشوری پرداخت خواهد شد. در ادامه به آخرین جزییات از عیدی بازنشستگان می پردازیم.

عیدی بازنشستگان

رییس کانون عالی بازنشستگان تهران گفت: مبلغ عیدی که برای بازنشستگان در نظر گرفته شده بسیار ناچیز است و با توجه به شرایط بد اقتصادی ،پاسخگوی هیچ یک از نیازهای آنها نیست.

علی دهقان کیا گفت: سال گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به عنوان عیدی برای بازنشستگان در نظر گرفته شد که امسال این رقم بسیار کم افزایش یافته و به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است که البته ۴۰۰ هزار تومان به ازای همسر و ۱۵۰ هزار تومان نیز برای هر فرزند تحت تکفل به این مبلغ اضافه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال سه میلیون و ۵۰۰ هزار بازنشسته تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند، گفت: به اغلب بازنشستگان همان یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اختصاص پیدا می‌کند، چرا که بسیاری از آنها بازمانده، مستمری بگیر و تنها هستند.

رییس کانون عالی بازنشستگان تهران تصریح کرد: سال گذشته علاوه بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز برای همسان سازی به بازنشستگان پرداخت شد و امسال نیز با توجه به وضعیت معیشتی مردم قصد داریم رایزنی‌های لازم را برای اختصاص حداقل همان میزان سال قبل انجام دهیم که امیدواریم به نتیجه برسد.

دهقان کیا اظهار داشت: مبلغ عیدی که امسال در نظر گرفته شده پاسخگوی هیچیک از نیازهای بازنشستگان و خانواده آنها نیست به طوری که این افراد آرزو می‌کنند شدت کرونا بیشتر شود تا در عید هیچ رفت و آمدی انجام نشود و آنها خجالت زده فرزندان و خانواده خود نشوند.

وی گفت: از دولت انتظار داشتیم برای بازنشستگان متفاوت و بیشتر از کارمندان مبلغ عیدی در نظر گرفته شود، چرا که حقوق آنها بسیار ناچیز است اما متأسفانه اینگونه نشد.

عیدی بازنشستگان

رییسی سازمان برنامه و بودجه و دستگاه‌های اجرایی را ملزم کرد عیدی بازنشستگان را سریعا پرداخت کنند.

در این جلسه مسئولان سازمان برنامه و بودجه گزارشی از تغییراتی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بودجه سال آینده ایجاد کرده‌اند ارائه دادند.

رییس جمهور تاکید کرد که بودجه با نگاهی واقع بینانه به درآمدها و منابع کشور دیده شود و مسئولان سیاست های دولت را در چارچوب بررسی لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی پیگیری کنند.

رییسی گفت: ایجاد ثبات در کلیه متغیرهای کلان اقتصادی مورد توجه قرار گیرد و همه سیاست‌های دولت در بودجه سال ۱۴۰۱ به گونه‌ای باشد تا علاوه بر ثبات، سبب رونق سرمایه گذاری، تولید، کار آفرینی و اشتغال شود.

در ادامه این جلسه گزارشی از وضعیت بازار و روند قیمت‌ها ارائه شد و رییس جمهور، وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی را ملزم کرد مراقبت های لازم را برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای مصرفی و اقلام خوراکی در ماه پایانی امسال به عمل آورند و اجازه هیچ گونه افزایش قیمت کالاها را ندهند.

همچنین در این جلسه موضوع تامین و پرداخت عیدی بازنشستگان مورد توجه قرار گرفت و رییسی سازمان برنامه و بودجه و دستگاه‌های اجرایی را ملزم کرد حقوق و عیدی کارکنان و بازنشستگان را سریعا پرداخت کنند.

اساسا، مبنای مبلغ عیدی بازنشستگان، مصوبه هیئت دولت، است اما برای امسال از بابت همسر و فرزندان تحت تکفل بازنشستگان مبلغی به آن اضافه می‌شوند که سازمان تامین اجتماعی باید منابع آن را فراهم کند. 

این در حالی است که مبالغ مستمری و مزایای ناشی از آن برای بازنشستگان متفاوت است و به همین دلیل پرداخت آن از روز ۲۰ام هر ماه آغاز می‌شود و تا انتهای ماه ادامه دارد. 

مبلغ عیدی پایان سال ۱۴۰۰ بازنشستگان ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که به این میزان ۴۰۰ هزار تومان حق همسر و از بابت هر فرزند تحت تکفل ۱۵۰ هزار تومان اضافه می‌شود.

قرار بود مبلغ پایه عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی و کارمندان دولت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان باشد و به این مبلغ  ۵۵۰ هزار تومان به‌عنوان حق عائله‌مندی و فرزند واریز شود تا عیدی افراد متاهل و دارای فرزند به بالای دو میلیون تومان برسد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه