یارانه نقدی | واریز یارانه نقدی

حاجی بابایی درباره اینکه آیا در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قرار است یارانه مستقیم به مردم پرداخت شود، گفت: سمت و سوی مجلس به سوی کالابرگ است. البته این موضوع هنوز جمع بندی نشده است.

کدخبر : 4305
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

یارانه نقدی اعطای کمک مالی دولت به قشر خاصی از مردم است که بیستم هر ماه واریز می شود. پرداخت یارانه نقدی جهت افزایش رفاه عمومی در دولت دهم کلید خورد. میزان یارانه‌ نقدی 45 هزار و پانصد تومان است. پس از روی کار آمدن دولت رئیسی در رابطه با یارانه نقدی حرف و حدیث های زیادی بوده است ،زیرا رئییسی وعده افزایش یارانه را داده است. در ادامه به آخرین خبر از واریز یارانه نقدی می پردازیم.

یارانه نقدی

 

 

حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1401 درباره اینکه آیا در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قرار است یارانه مستقیم به مردم پرداخت شود، گفت: سمت و سوی مجلس به سوی کالابرگ است. البته این موضوع هنوز جمع بندی نشده است.

 «حمیدرضا حاجی بابایی» درباره حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه 1401 گفت: موضوع ارز دولتی در بودجه موضوعی بسیار مهمی است و برای این موضوع بسیار مهم باید دولت و مجلس به جمع بندی مشترک و دقیقی برسند و تا زمانی که راهکار محکم و متقن ارائه نشود نمی‌توان تصمیم نهایی را در این باره گرفت. چرا که خطر قرمز ما معیشت مردم است.

رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ افزود: بررسی راهکارهایی که مورد تایید مجلس باشد و دولت هم آن را قبول کند، همچنان در جلسات ادامه دارد تا به توافق مشترک برسیم و دولت در حال ارائه گزارش در جلسات است و هنوز راهکار قطعی ارائه نشده است.

وی ادامه داد: اینکه در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چه دهک‌هایی و  چگونه حمایت می‌شوند و چه یارانه‌ای دریافت می‌کنند، در این نشست‌ها در حال بررسی است. چرا که باید تعریفی از دهک‌های مختلف مردم در نظر گرفت که به آنها یارانه پرداخت شود.

نماینده مردم همدان در مجلس تاکید کرد: تا زمانی که به راهکار متقنی نرسیم که معیشت مردم آسیب نبیند، نمی‌توان راهکارهای در نظر گرفته شده را تایید کرد و باید این راهکارها از استحکام فکری لازم برخوردار باشند تا در این صورت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیم گرفت.

یارانه نقدی

آیا یارانه مستقیم به مردم پرداخت می شود؟

حاجی بابایی درباره اینکه آیا در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قرار است یارانه مستقیم به مردم پرداخت شود، گفت: سمت و سوی مجلس به سوی کالابرگ است. البته این موضوع هنوز جمع بندی نشده است.

وی درباره پیشنهاد دولت برای جایگزین کردن حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تصریح کرد: اشکال بودجه در این است که جزییات اجرای برنامه توسط دولت بیان نشده و بیشتر کلیات را اعلام کرده است و دراین زمینه با رییس جمهور و وزرای دولت جلساتی برگزار شده و همچنان این جلسات ادامه دارد.

رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ درباره اینکه اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، یارانه به چه افرادی و چه کالاهایی تعلق می‌گیرد؟ عنوان کرد: موضوع جلسات بر سر همین است که حدود ۷ تا ۸ پیشنهاد در حال بررسی است که آیا این کار انجام شود یا خیر؟ و اگر انجام شد به چه افرادی یارانه بدهیم؟ یا اینکه در این زمینه چه تفاوت‌هایی قائل شویم. همچنین اگر قرار شد کالا برگ تعلق بگیرد برای چه کالاهایی باید در نظر گرفته شود.

رییس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنده به عنوان مسوول در کمیسیون تلفیق تا زمانی که فکرم در این باره به جمع بندی و آرامش نرسد، اقدامی انجام نخواهم داد.

۲۱ آذرماه بود که لایحه بودجه ۱۴۰۱ از سوی رئیس‌جمهوری تقدیم مجلس شد. این نخستین سند سالانه دخل و خرج عمومی کشور است که در دولت ابراهیم رئیسی تنظیم و تقدیم مجلس شده تا بعد از طی مراحل قانونی در کمیسیون تلفیق، صحن مجلس و تایید نهایی، ملاک عمل مدیران کشور در سال آینده باشد.

رئیس‌جمهوری هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس، بر لزوم اصلاح ساختار بودجه تاکید کرد و گفت: «اشکال جدی که قبلا همه را رنج می‌داد، این بود که اقتصاد را به تصمیم بیگانگان گره زده بودند اما این دولت قصد دارد از ظرفیت‌های کشور به ویژه نیروی انسانی متخصص و ذخایر ارزشمندی که در کشور وجود دارد استفاده کرده و مشکلات را حل کند این لایحه بودجه، نگاه ملی می‌طلبد و نباید به بودجه، نگاه بخشی و استانی شود و باید تمام نهادها از جمله نمایندگان مجلس نگاه ملی داشته باشند تا آن رشد اقتصادی ۸ درصدی تحقق یابد و این تلاش همگان را می‌طلبد».

سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد: کلیات بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس بررسی شد و براساس آیین‌نامه داخلی جدید کلیات آن رای آورد و تصویب شد. در گذشته این چنین نبود زیرا کلیات اول در صحن مورد بررسی قرار می‌گرفت و در صورت تایید به تلفیق برمی گشت که بعد از آن وارد جزییات می‌شدند. لایحه بودجه ۱۴۰۱ ویژگی هایی دارد که برنامه محوری را در رویکرد خودش دارد و دستگاه‌های مختلف با برنامه، کارهای خود را پیش ببرند. دستگاه ها براساس برنامه تعین‌شده خود بودجه دریافت می‌کنند. در بودجه ۱۴۰۱ بخش برنامه‌محوری، تقویت شده است و مجلس هم با این کار موافق است.

وی افزود: همچنین شاخص‌های کلان اقتصاد کشور باید در بودجه مورد توجه قرار بگیرد. باید مشخص شود که چه مقدار از شاخص‌ها، مثبت و چه مقدار آن منفی است. متاسفانه شاخص‌ها در بودجه ۱۴۰۰ کاهنده بود و نمودارهای نشان می‌دهد که آمار به صورت نزولی بوده است. اما در این بودجه تلاش شده است که مسیر افزایش شاخص‌ها کلید بخورد. یکی دیگر از رویکردهای بودجه، ضد تورم بودن آن است و ریشه تورم عبارت است افزایش نقدینگی در جامعه، هرچه نقدینگی در جامعه بیشتر باشد به دنبال آن تورم را شاهد هستیم. دولت تلاش کرده است در بودجه ۱۴۰۱ حجم عظیم نقدینگی را پایین بیاورد و کنترل کند.

یارانه نقدی

حذف یارانه غیر مستقیم از برخی کالاها

میر تاج الدینی در مورد اینکه پیش‌بینی شما در مورد رای نمایندگان به کلیات بودجه چیست اظهار کرد:  در این بودجه چند موضوع چالش‌برانگیز وجود دارد؛ از جمله ساماندهی یارانه ها. دولت در لایحه بودجه یارانه غیر مستقیم را از کالاهای اساسی حذف و آشکار می‌کند. یعنی کالاها با ارز ترجیحی محاسبه نمی‌شود. یارانه را در جداول مشخص در بودجه مشخص کرده است. ارانه کالاهایی که مشمول ارز ترجیحی بودند همانند نهاده‌های دامی و... را حذف کردند و یارانه آن را روی کالاها حساب کردند و مابه التفاوت را مستقیم به مردم می‌دهند. در این مورد نیز گفت‌وگویی هایی انجام شده است که آیا این یارانه را نقدی پرداخت کنند یا به شکل کالایی. نمایندگان بیشتر طرفدار یارانه کالایی هستند.

نایب رئیس دوم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات اظهار کرد: اگر دولت تلاش کند تا نمایندگان را قانع کند که مسیر درستی را در پیش گرفته است، مجلس به لایحه رای خواهد داد اما نگرانی نمایندگان در مجلس این است که دولت کاری را شروع کند و نتواند آن را کنترل کند و مردم از این تغییر روش آسیب ببینند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه