وام بانکی | وام بدون ضامن | وام با سود کم

هفته گذشته نشست شورای هماهنگی موسسات عامل با محور حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری برگزار شد. طی این جلسه مدیران۴ موسسه عامل با پرداخت تسهیلات از محل منابع بازپرداختی وام اشتغال روستایی موافقت کردند.

کدخبر : 3953
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

حجت اله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در این نشست بند دوم صورت مجلس دهمین نشست کارگروه ملی را بررسی کرد. این بند درباره پرداخت تسهیلات، موضوع قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عشایری از محل منابع بازپرداخت است.

قانون اشتغال روستاییان و عشایر در سال ۱۳۹۶ به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و مورد تصویب هیئت وزیران قرار گرفت. منابع اعتباری برای این طرح از صندوق ملی تامین می‌شود و تقریبا ۱.۵ میلیارد دلار است. موسسات عامل پرداخت این تسهیلات بانک کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید اعلام شدند.

قیمت وام اعطایی برای این منظور ۶ درصد در نظر گرفته شد. البته نرخ این تسهیلات هم متغیر بوده و برای ساکنان مناطق مرزی ۴ درصد است. وام گیرندگان این طرح تسهیلاتی می‌توانند حداکثر طی ۹ سال اقساط را بپردازند.

کدام طرح های روستایی مشمول وام اشتغال شدند؟

طبق اطلاعات موجود ازشروع سال ۱۴۰۰ تا پایان مردادماه، تقریبا ۲ هزار و ۹۴۸ طرح تصویب شد. همچنین از شهریورماه تا زمان حاضر هزار و ۵۱۲ طرح دیگر هم مورد حمایت قرار گرفتند. ۸۷ درصد افرادی که از این طرح تسهیلاتی بهره بردند، دارای مدرک دیپلم بودند.

افراد با مقاطع تحصیلی بالاتر مثل کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دلیل نداشتن ضمانت یا مهارت کافی امکان بهره گیری از تسهیلات این طرح‌ را نداشتند. بر اساس آمار موجود، از لحاظ جنسیت هم ۶۶ درصد وام گیرندگان طرح اشتغال روستایی را مردان و ۳۴ درصد را هم زنان تشکیل دادند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه