سردار مجید از انهدام ۱۵ باند مجرمانه در حوزه تلگرام و اینستاگرام خبر داد و گفت: ۳۵ نفر در این رابطه دستگیر شدند.

کدخبر : 3759
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

سردار وحید مجید رئیس پلیس فتا انتظامی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: طی دو هفته اخیر برابر اقدامات فنی صورت گرفته در راستای پرونده‌های تشکیل شده و رصد و پایش فضای سایبری توسط کارشناسان پلیس فتا استان‌ها ۱۵ فقره باند در زمینه کلاهبرداری رایانه‌ای در بستر شبکه‌های اجتماعی خارجی به ویژه اینستاگرام و تلگرام شناسایی و متلاشی شدند.

وی افزود: با بدست آوردن ادله دیجیتالی و مستندات موجود ۳۵ نفر در این رابطه دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شدند.

رئیس پلیس فتا انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: ارزش مالی پرونده‌های ارتکابی توسط باند‌های متلاشی شده مذکور که در بستر شبکه‌های اجتماعی خارجی و سایت‌های آگهی محور مرتکب جرایم متعدد می‌شدند حدود ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بر آورد شده است.

سردار مجید با اشاره به اینکه امکان سوءاستفاده مجرمان و افراد سودجو در بستر اینستاگرام و تلگرام بسیار محتمل است؛ جعل درگاه‌های بانکی، فروش کالا‌های غیر مجاز، فروش و عدم تحویل کالا، فروش کالا و تحویل کالای بی‌کیفیت را از جمله برخی از جرایم بوقوع پیوسته در این حوزه برشمرد.

رئیس پلیس سایبری کشور از شهروندان خواست: هنگام مراجعه به سایت‌های واسطه به هیچ عنوان تحت تاثیر تبلیغات دروغین افراد سودجو قرار نگرفته و حتما از صحت و سقم آگهی مندرج در سایت اطلاع پیدا کرده و بعد، اقدام به خرید کنند و از پرداخت هرگونه وجهی تحت عنوان بیعانه یا هزینه نگهداشت محصول خودداری کنند و تا زمانی که جنس موردنظر خود را دریافت نکرده‌اند؛ از پرداخت وجه کالا خودداری نمایند.

این مقام ارشد سایبری به عموم مردم توصیه کرد: برای خرید اینترنتی امن از فروشگاه‌هایی که آن‌ها را می‌شناسید و یا دارای نماد اعتماد الکترونیک از وزارت بازرگانی هستند خرید کنید و سعی کنید در هنگام خرید آنلاین، با روش‌هایی نظیر گرفتن who is از دامنه سایت اینترنتی فروشگاه یا جستجو در انجمن‌هایی که اعضای آنها، تجربیات خرید آنلاین خود را برای اطلاع سایر اعضا می‌نویسند، از مدیر و گردانندگان فروشگاه، احراز هویت نمایید.

وی در ادامه افزود: سیستم پرداخت الکترونیکی همه بانک‌ها از روش‌های مطمئن رمزنگاری استفاده می‌کنند؛ در هنگام پرداخت وجه دقت کنید که در نوار آدرس کنار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانک، عبارت https:// و دامنه shaparak.ir/ درج شده باشد.

رییس پلیس فتا انتظامی کشور ضمن تاکید بر اینکه مجرمان با مهندسی اجتماعی، کاربران را ترغیب به انجام خواسته خود می‌کنند به افراد توصیه کرد که مراقب تبلیغات اغواکننده باشند و بدانند که هیچ ارزانی بی علت نیست.

سردار مجید اظهار داشت: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش‌های مردمی بوده و کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویداد‌های سایبری را از این سایت دریافت کنند و شماره تماس شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان در حوزه فضای سایبر است

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه