یارانه ویژه | واریز یارانه ویژه

اختصاص یارانه ویژه برای نیمی از خانوارهای ایرانی می تواند باعث افزایش چشمگیر عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه ثروت های عمومی شود.

کدخبر : 3664
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

اختصاص یارانه ویژه برای نیمی از خانوارهای ایرانی به صورت تخصیص بنزین یارانه ای به اشخاص و نه صرفا افراد دارای خودرو می تواند باعث افزایش چشمگیر عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه ثروت های عمومی شود. زیرا نیمی از خانوارهای ایرانی فاقد خودرو شخصی هستند و سهمی در یارانه میلیاردها دلاری بنزین ندارند.

این نوع پرداخت یارانه بر مصرف که در ۴۰ سال گذشته بر اقتصاد کشور حاکم شده است دقیقا به ضد اهداف سیاست اصلی تبدیل شده و افرادی که خودروی بیشتری دارند بیشتر از آن منتفع می شوند، اما افراد بدون خودرو شخصی در آن سهمی ندارند که به نابرابری بیشتر می انجامد. 

یارانه ویژه

در صورت اجرای سیاست پرداخت یارانه بنزین به افراد و نه به مصرف، خانوارهای چهار نفره می توانند به ازای هر نفر از ۱۵ تا ۲۰ لیتر بنزین دریافت کرده و در صورت نداشتن خودرو شخصی آنرا به کسانی که مصرف بالاتری دارند بفروشند که به کاهش نابرابری می انجامد. و به هر خانوار ماهانه ۱۸۰ هزار تومان تا ۲۴۰ هزار تومان قدرت خرید اضافه خواهد کرد.

بهانه اینکه افزایش قیمت بنزین و یا دادن بنزین به هر نفر و نه هر خودرو باعث تورم می شود، از طرف ذی نفعان رانتی بی معنی است، زیرا تورم به قیمت یک کالا ارتباط ندارد و به عملکرد نظام بانکی و سیاست پولی کشور بستگی دارد و از سال ۱۳۹۸ تاکنون که افزایش قیمت بنزین نداشته ایم تورم از رکوردهای ۷۰ ساله نیز فراتر رفته است. هم اکنون قیمت بنزین در ایران از آب معدنی نیز ارزانتر است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه