اخبار روز| اخبار اقتصادی| یارانه خودرو

پرداخت یارانه خودرو به مادران آغاز شد.

کدخبر : 3092
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

رئیس جمهور قانون حمایت از مادران دارای دو فرزند و تخصیص خودرو بدون قرعه کشی به این افراد را ابلاغ کرد. قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید طی نامه شماره ۹۳۹۸۲ مورخ ۱۴۰۰/۰۸/۲۴ توسط رییس جمهور ابلاغ شد.

خودرو برای مادران

یارانه خودرو برای مادران

یارانه خودرو مبالغ میلیونی است که به واسطه فاصله قیمتی خودرو از کارخانه تا بازار آزاد به عده‌ای می‌رسد. مبلغ این یارانه تا بیش از 100 میلیون تومان هم رسیده است.

رئیس کمیسیون مشترک طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» از برنامه ریزی برای پرداخت یارانه خودرو به مادران خبر داد.

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی زنانی که فرزند دوم به دنیا بیاورند می‌توانند بدون قرعه‌کشی، نسبت به دریافت خودروی ایرانی از کارخانه‌های خودروسازی اقدام کنند.

این نکته در حالی در قانون حمایت خانواده و جوانی جمعیت لحاظ شده و به تصویب رسیده است که وزیر صنعت، معدن و تجارت وعده افزایش تیراژ تولید خودرو و حذف فرآیند قرعه‌کشی را داده است. سیدرضا فاطمی امین سه هفه قبل اعلام کرد: برنامه داریم در سال آینده بحث قرعه‌کشی خودرو را حذف کنیم.

وی افزود: امسال با صد هزار دستگاه افزایش، تولید خودرو به میزان یک میلیون دستگاه خودرو خواهد رسید ضمن اینکه سال آینده یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می‌شود به این ترتیب بحث قرعه کشی خودرو نیز حذف خواهد شد ضمن اینکه خودروسازان مشکلات عدیده‌ای دارند که ما باید برای حل آن کمک کنیم.

نماینده کرج، فردیس و اشتهارد با اشاره به تایید این طرح در شورای نگهبان اعلام کرده است: فروش بدون نوبت و بدون قرعه‌کشی خودروی ایرانی به قیمت کارخانه پس از تولد فرزند دوم به بعد به مادران در این قانون پیش‌بینی شده است.

واژه «به بعد» نشانه این است که مادرانی که دو فرزند دارند نیز پس از تولید فرزند سوم و فرزندان دیگر مشمول این مصوبه قرار خواهند گرفت.

رئیس کمیسیون مشترک طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» نیز در این باره گفته است: در طرح مذکور برای تولد فرزند دوم تسهیلات ویژه‌تری در نظر گرفته‌ایم و یکی از تسهیلات آن است مادرانی که فرزند دوم آنان متولد می‌شود، بدون نوبت و قرعه‌کشی خودروی ایرانی به آنان فروخته می‌شود و از آنجایی که تفاوت قیمت خودرو در کارخانه و بازار بسیار زیاد است، مبلغ قابل توجهی از این طریق به‌دست می‌آورند.

یارانه خودرو برای مادران

هنوز روشن نیست این اقدام چگونه صورت می‌گیرد و آیا خودروی خاصی برای تحویل به این مادران معرفی می‌شود یا مادران مجاز به انتخاب خودروی موردعلاقه خود هستند. نکته مهم اینجاست که فاصله قیمت خودرو در کارخانه تا بازار ر برخی موارد حتی به بیش از صد میلیون تومان نیز می‌رسد و به این ترتیب این نوعی یارانه است که از طریق کارخانه‌های خودروسازی که با زیان انباشته هنگفتی روبه‌رو هستند، توزیع خواهد شد.

نکته مهم دیگر در این فرآیند، تصمیمی است که بر اساس اعلام رئیس سازمان بورس به زودی برای تغییر مکانیزم قیمت‌گذاری خودرو اتخاذ می‌شود.

به گفته مجید عشقی قیمت کارخانه‌ای خودرو باید افزایش یابد. در صورت نزدیک شدن قیمت خودرو در کارخانه تا بازار، این امتیاز دیگر جذابیتی در بر نخواهد داشت.

افزایش تقاضا برای خرید خودرو، در پی موج تورمی سبب شد عرضه خودرو به شیوه قرعه کشی در دستور کار قرار گیرد.

با توجه به اعلام وزیر صمت برای حذف قرعه‌کشی از یک سو و افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو و حذف مکانیزم قیمت‎گذاری دستوری از سوی دیگر، معلوم نیست این امتیاز طبق چه مکانیزمی به مادرانی که فرزندان دوم به بعد خود را به دنیا می‌آورند تعلق می‌گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه