افزایش شمار قربانیان سیل در خراسان رضوی! | 7 کشته و چند تن نیز مفقود شدند!

سرپرست مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: شمار جانباختگان سیل در خراسان رضوی در دیروز، چهارشنبه در این استان به هفت نفر افزایش یافته است.

افزایش شمار قربانیان سیل در خراسان رضوی! | 7 کشته و چند تن نیز مفقود شدند!
کدخبر : 25908
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

سیدرضا عباسی نیشابوری افزود: از این تعداد پنج نفر مربوط به مشهد و ۲ نفر نیز از روستاهای فریمان هستند.

در پی سیل امروز در مشهد و خراسان رضوی، معاون اول رئیس‌جمهور در تماس تلفنی با استاندار این استان آخرین وضعیت این حادثه را بررسی و بر بسیج همه جانبه امکانات و دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان برای کمک به آسیب دیدگان تاکید کرد.

وی گفت: تلاش برای امدادرسانی و مشخص شدن وضعیت مفقودان همچنان ادامه دارد.

سیل در خراسان رضوی

فرماندار مشهد نیز اظهار داشت: علاوه بر پنج فوتی سیل دیروز در مشهد یک نفر نیز در روستای "سرغایه" مشهد نیز مفقود است.

محسن داوری افزود: ۱۵۰ خانواده سیل زده در مشهد اسکان یافته اند و حدود ۳۰۰ نفر نیز به صورت انفرادی در مناطق شهری و روستایی به ویژه در روستای سلطان آباد بخش احمدآباد اسکان داده شده اند.

وی، وضعیت روستاهای بخش مرکزی را مناسب ارزیابی کرد و گفت: سیلاب مشکلات و خساراتی در جاده میامی و در روستای "چنارک" بخش رضویه ایجاد کرده و هم اکنون خدمت رسانی به این منطقه ادامه دارد.

بر اساس اعلام هواشناسی خراسان رضوی از روز سه‌شنبه سامانه بارشی پرقدرتی کنونی در استان فعال گردید، این سامانه تا اوایل هفته آینده بارشهای رگباری همراه با رعد و برق و صاعقه، بارش تگرگ توام با وزش باد شدید و آبگرفتگی، رواناب و سیلاب را در پی دارد.

سیل در خراسان رضوی

هواشناسی خراسان رضوی همچنین نسبت به بارش تگرگ، کاهش نسبی دما و امکان اختلال در سیستم حمل و نقل استان در این فاصله زمانی هشدار داده است.

طبق اعلام هواشناسی؛ طی روز گذشته، بیشترین میزان بارش از شهرستان‌ طرقبه‌شاندیز به‌میزان ۵.۱ میلی‌متر و قوچان به‌میزان ۴.۴ میلی‌متر بوده است. میزان بارش در شهر مشهد ۱.۲ میلی‌متر بوده که این بارندگی تا اوایل هفته آینده به‌تناوب در این کلانشهر ادامه دارد.

بارش باران شدید در حرم رضوی

و اما امروز در حدود ساعت ۱۴ و ۳۰ بعد از ظهر باران سیل آسا همراه با رعد و برق در شهر مشهد علاوه بر آبگرفتگی در سطح شهر موجب تاریکی هوا شد. نکته جالب توجه راه افتادن سیل در فاصله ۲ ساعت از شروع بارندگی ها بود.

در این میان ابرهای سیاه آسمان شهر را فراگرفت و نشان از بارش رگباری شدیدی می داد:

 سیل امروز مشهد

این بارش در فاصله ۲ ساعت باعث بالا آمدن آب در سطوح شهری شد و معبرها را تبدیل به رودخانه کرد.

طبق مشاهدات عینی از سطح شهر مشهد، سیلاب عصر امروز در مشهد،‌ خودروهای بسیاری با خود برد و جریان سیلاب در برخی خیابان‌ها و مناطق به حدی بود که سبب وحشت مردم شد و سراسیمه خود را از خطر سیل دور می‌کردند.

بسیاری خیابان و معابر و خصوصا زیرگذرها را سیل فراگرفت و نیروهای امدادی مجبور شدند برای کمک رسانی به مصدومان از قایق استفاده کنند.

متاسفانه دو نفر یک خانم و آقا در یکی از زیرگذرها در خودرویشان غرق شدند و پیکر آنها از زیر آب بیرون آورده شد. جانباختگان یک خانم و آقا با حدود سنی ۵۰ سال هستند که پیکرشان توسط غواصان آتش‌نشانی از درون خودرو غرق شده در سیلاب پل انقلاب مشهد خارج شد.

 سیل امروز مشهد

آماده‌باش آتش‌نشانی مشهد

 حمیدرضا کافی‌نیا مدیر عامل سازمان آتش نشانی مشهد با بیان اینکه ‌با شروع بارندگی از ساعتی قبل، تماس شهروندان با سامانه برای عملیات مرتبط با باران آغاز شد، اضافه کرد: قطعی برق و محبوسی شهروندان در آسانسور بیشترین فراوانی حوادث امروز را تاکنون به خود اختصاص داده است.

کافی نیا ادامه داد: سقوط درخت و آب افتادگی منازل و معابر نیز از دیگر مواردی است که تا کنون به سازمان اعلام شده و آتش نشانان در حال عملیات هستند، اما آمار حوادث مرتبط با باران هنوز جمع بندی نشده است.

تقاطع‌های دارای زیرگذر در مشهد مسدود شد

سرهنگ هادی امیدوار رئیس پلیس راهور خراسان رضوی در ارتباط با بارش های عصر امروز اظهار داشت: ‌در پی بارندگی شدید امروز تقاطع های دارای زیرگذر از جمله «جهاد، جمهوری و استقلال» مشهد دچار آب افتادگی شده و اکنون مسدود هستند.

 سیل امروز مشهد

وی با بیان اینکه ترافیک سنگین نیز در نقاط مختلف شهر مشهد بر اثر بارندگی وجود دارد، از شهروندان خواست تا از ترددهای غیرضروری خودداری کنند.

مردم از تردد غیرضروری در مشهد پرهیز کنند

در پی بارش شدید باران و سیل در خیابان‌های شهر مشهد استانداری خراسان رضوی اطلاعیه ای صادر کرد در همین راستا، عباسی سرپرست، اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ مردم از تردد غیرضروری در سطح شهر مشهد و شهرستان‌های درگیر بارندگی و آب‌گرفتگی اجتناب کنند.

وی افزود: همچنین مردم از رفتن به مناطق حاشیه‌ای رودخانه‌ها، نقاط پایین دست، مسیل‌ها، بوستان‌های شهرهای دارای بارش باران و آب‌گرفتگی در سطح شهر مشهد و شهرهای دارای بارندگی خودداری کنند.

آبگرفتگی در زیرپل انقلاب مشهد

در پی بارش شدید باران یک ساعته در مشهد و آبگرفتگی بسیاری از زیرگذرها و پل‌ها، پل انقلاب مشهد به عنوان یکی از زیرگذرهای اصلی مملو از آب و سیلاب شد.

ستاد بحران با توجه به اینکه احتمال می‌داد شاید در میان آب‌های زیر پل خودرویی گیر کرده باشد ‌محوطه را تحت کنترل قرار داد ‌تا آتش‌نشانی و سایر تیم‌های امدادی با وسایل مخصوص زیر آب رفته و ‌عملیات جستجو ‌ را انجام دهند. سیل امروز مشهد

 

 

همچنین در برخی شهرستان و روستاهای خراسان رضوی نیز بارش تگرگ و باران سیل آسا گزارش شد.

ساعتی پیش تصویری از مقایسه اندازه تگرگ باریده شده امروز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت در جاغرق طرقبه با گوجه سبز در فضای مجازی منتشر شده است.

همچنین بارش شدید باران باعث سیلاب شدید در روستای شوریجه سفلی در شهرستان سرخس و ورود آب به منزل یکی از اهالی این روستا شده است. که در ادامه می بینید:

وضعیت فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد عادی است

اداره‌کل فرودگاه‌های استان خراسان‌رضوی از مسافران‌ خواست‌ پیش از عزیمت‌ به فرودگاه مشهد با اطلاعات‌ پرواز تماس حاصل کنند.

همچنین با توجه به بارش شدید باران، آب‌گرفتگی معابر و انسداد مسیرهای منتهی به فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهدمقدس، از زائران و مسافران درخواست شد حتی‌الامکان جهت عزیمت به‌سمت فرودگاه از قطارشهری استفاده کنند.

براساس هماهنگی‌های انجام شده در حال حاضر سرفاصله قطارشهری به‌سمت فرودگاه به ۱۰ دقیقه کاهش پیدا کرده است.

 سیل امروز مشهد

مسافران پیش از عزیمت به‌ فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد می‌توانند با شماره‌های ۱۹۹ یا تلفن مستقیم ۰۵۱۳۳۴۰۰۰۱۹ الی ۲۳ با اطلاعات پرواز فرودگاه تماس حاصل کنند.

گفتنی است؛ وضعیت فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد عادی بوده و بارش شدید باران هیچ خللی در انجام پروازها به وجود نیاورده است.

طبق تازه ترین اطلاعات از دقایقی پیش از زمان تنظیم این گزارش بارش مجدد باران و تگرگ در بخش‌هایی از مشهد شروع شده است./همشهری

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه