اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

ایجاد طوفان و ریزش سنگ در این استان ها | اخبار هواشناسی هشدار قرمز داد

اخبار هواشناسی: «توفان تندری برای استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، گیلان، غرب مازندران، زنجان، قزوین، البرز، قم، تهران، شمال شرق خوزستان و جنوب لرستان پیش‌بینی شده‌است.»

ایجاد طوفان و ریزش سنگ در این استان ها | اخبار هواشناسی هشدار قرمز داد
کدخبر : 25875
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

اخبار هواشناسی در فصل بهار امسال را اینجا بخوانید. اخبار هواشناسی هفته پیش هشدار نارنجی و حتی قرمز صادر کرده بود. اخبار هواشناسی این هفته خبرهای خوب دارد. اخبار هواشناسی امروز و آینده را همینجا می خوانید. پیش بینی اخبار هواشناسی در روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

به گزارش پیشنهاد ویژه، حسین ظفری با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی از تشدید فعالیت سامانه بارشی در روز‌های سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه در کشور گفت: بر این اساس برای سه‌شنبه در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل و ارتفاعات استان‌های البرز و تهران تحت تاثیر این سامانه قرار می‌گیرند. همچنین در روز‌های

چهارشنبه و پنجشنبه نیز شمال و شرق استان‌های خراسان رضوی و خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، شمال آذربایجان شرقی و اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد و نیمه شمالی فارس تحت تاثیر این سامانه خواهند بود.

معاون پیشگیری و کاهش خطرپذیری سازمان مدیریت بحران کشور درباره پیامد‌های ناشی از فعالیت این سامانه نیز گفت: اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال سقوط سنگ در نواحی کوهستانی و خسارت به صنعت کشاورزی در این شرایط دور از انتظار نیست.

اخبار هواشناسی

این عضو شورای عالی مدیریت بحران کشور به مسافران و ساکنان این نواحی توصیه کرد که از سفر‌های غیر ضروری پرهیز کنند. عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، کنترل دما و رطوبت در سالن‌های پرورشی و استفاده از محلول‌های ضد تنش در گیاهان باغی از دیگر توصیه‌هایی است که باید جدی گرفته شود.

ظفری همچنین نسبت به وزش باد شدید نیز هشدار داد و گفت: سازمان هواشناسی در روز سه‌شنبه برای استان‌های اصفهان، قم، مرکزی، یزد، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی، شرق کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان وزش باد شدید همراه با خیزش گرد و خاک را پیش بینی کرده است. همچنین برای چهارشنبه این وضعیت جوی را نیز برای استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و شمال فارس، پیش‌بینی کرده است.

وی ادامه داد: تحت تاثیر این سامانه نیز در مناطق مستعد، توفان گردوخاک و شن، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود. از این رو اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله، سقف‌های کاذب، سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها، دکل‌های برق و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال دور از انتظار نیست.

سخنگوی سازمان سازمان مدیریت بحران کشور در همین راستا نیز به مردم و مسافران توصیه کرد که از رفت وآمد‌های غیر ضروری به خصوص برای افراد سالمند و بیمار‌های تنفسی و قلبی پرهیز کنند و گفت: آمادگی دستگاه‌های امدادی به‌ویژه مراکز بهداشتی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد‌های جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، اجتناب در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی از دیگر مواردی است که باید جدی گرفته شود.

اخبار هواشناسی

ظفری با بیان اینکه سازمان مدیریت بحران کشور، دستگاه‌های امدادی، خدماتی و انتظامی را تمامی استان‌های تحت تاثیر این دو سامانه را به حالت آماده‌باش درآورده است، گفت:‌توصیه‌ها و هشدار‌های لازم در این خصوص به دستگاه‌های مذکور ارائه شده است./ تعادل

فریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی آخرین وضعیت جوی کشور را تشریح کرد و گفت: امروز سه‌شنبه برای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنونی، یزد، سمنان، تهران، البرز، قزوین، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان، اصفهان، شمال کرمان، نیمه شمالی فارس، بوشهر، شمال زنجان و کردستان افزایش ابر، رگبار، رعد، برق و وزش باد شدید موقتی در برخی نقاط گرد و غبار و برخی نواحی مستعد تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

گودرزی تاکید کرد: این شرایط در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برای استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، چهار محال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، کرمان، بوشهر، نیمه شمالی آذربایجان شرقی و غربی ادامه‌دار و تشدید خواهد شد.

وی افزود: تقریباً تا اوایل هفته آتی شدت این بارش‌ها ادامه دار خواهد بود؛ همچنین از امروز سه‌شنبه تا پنجشنبه تنگه هرمز دارای مواج است.

گودرزی از صدور هشدار نارنجی هواشناسی خبر داد و عنوان کرد: این هشدار نارنجی برای بارش‌های امشب کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، شمال آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و ارتفاعات استان‌های تهران و البرز بارش‌ها با شدت بیشتری موجب اختلال در سفرها، کاهش دید رانندگان، لغزندگی جاده‌ها و طغیان رودخانه‌ها پیش‌بینی می‌شود.

این مسؤول سازمان هواشناسی خاطرنشان کرد: همچنین فردا چهارشنبه شدت بارش‌ها به سمت شمال و شرق استان خراسان رضوی و خراسان شمالی و برای پنجشنبه نیمه شمالی خراسان رضوی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد و نیمه شمالی فارس ادامه‌دار خواهد بود.

وی عنوان کرد: از امروز سه‌شنبه تا پنجشنبه وزش بادهای شدید برای برخی از نقاط کشور پیش‌بینی می‌شود و امشب استان‌های اصفهان، قم، یزد، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی، شرق کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان وزش بادهای شدید همراه با خیزش گرد و خاک در سطح هشدار نارنجی هواشناسی رخ خواهد داد.

گودرزی در پایان تصریح کرد: فردا چهارشنبه کهگیلویه و بویراحمد و شمال فارس داری وضعیت جوی ذکر شده است. همچنین پنجشنبه شرق کرمان وزش باد شدید گرد و غبار و در مناطق مستعد طوفان گرد، خاک و شن هم دور از انتظار نیست.

منبع: اطلاعات انلاین

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه