با مطالعه این کتاب ها زندگی خود را دگرگون کنید! | معرفی برترین کتاب های روانشناسی

معرفی برترین کتاب های روانشناسی که زندگی شما را متحول می‌کنند

 با مطالعه این کتاب ها زندگی خود را دگرگون کنید! | معرفی برترین کتاب های روانشناسی
کدخبر : 25598
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بهترین کتاب ‌ها آن‌هایی هستند که رابطه شما با خود و جهانتان را تغییر می‌دهند. بهترین کتاب های روانشناسی می‌توانند باعث شناخت بهتر انسان از خودش بشوند و روان او را به وی، بشناسانند. هیچ انسانی نمی‌تواند فقط بر اساس تجربه‌های خود یا حرف‌های دیگران ویژگی‌های وجودی خود را به درستی درک کند.

او نیاز دارد بخواند، فکر کند و با سنجش خود و شرایطش راه تغییر را باز کند. در این مطلب قصد داریم ۱۰ مورد از بهترین کتاب‌های روانشناسی را به شما معرفی کنیم تا راه‌های مختلفی برای شناخت خودتان را به شما ارائه داده باشیم. با مجله بوکاپو همراه باشید.

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

صدها سال پیش بر سردر معبد دلفی در یونان جمله‌ای نقش بست که تا عصر حاضر، با ما انسان همراه شده است: «خودت را بشناس!». در جهان امروز هم خودشناسی و شخصیت شناسی به شرط رستگاری ما تبدیل شده و کتاب های گوناگونی در این زمینه منتشر شده است.

مجله بوکاپو در ادامه به ۵ مورد از بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت می‌پردازد تا سهمی کوچک در همراهی با شما در این راه داشته باشد.

۱. کتاب همه چیز به فنا رفته!

حداقل برای یک بار هم که شده، احساس بیهودگی، ناتوانی، خستگی و دلزدگی برای انجام هر کاری یقه ما را گرفته است! هجوم این احساسات، ما را در انتهای کوچه‌ای بن‌بست به این نتیجه می‌رسانند که بی‌عرضه، شکست‌خورده و تمام‌شده هستیم.

معرفی برترین کتاب های روانشناسی

در این بین گاهی احساس امید می‌کنیم و با همان امید هم می‌خواهیم از وضعیت خارج شویم، اما شکست می‌خوریم و باز سرخورده‌تر می‌شویم. اما چرا؟ این امیدواری به وقت به فنا رفتن همه چیز و سرخوردگی بعد از متلاشی‌شدن امید از کجا می‌آید؟

مارک منسن در کتاب همه چیز به فنا رفته به این سوال پاسخ می‌دهد و از نحوه ثبت امید در مغز عاطفی ما می‌گوید. او با نگاهی متفاوت معتقد است امید لزوما نجات‌بخش ما نیست بلکه می‌تواند با ایجاد انتظارات نادرست، باعث تصمیم‌گیری غلط ما شود.

امید حتی گاهی می‌تواند به جای ایجاد آرامش، اضطراب و تنش را در ما ایجاد کند. منسن برای شکستن اسطوره امیدواری، مخاطبش را با دلایل وجود امید آشنا می‌کند و از او می‌خواهد با تغییر باورها و شناخت‌های ذهنی‌ خود، احساساتش را به طرز واقع‌بینانه‌ای کنترل کند.

در نهایت اگر تشنه واقع‌بینی هستید و از امیدواری‌های واهی خسته شده‌اید و همزمان می‌خواهید شرایط را تغییر دهید، این کتاب از مجموعه بهترین کتاب های روانشناسی دنیا، در دسترس شماست. 

۲. کتاب سکوت

«اجتماعی باش!»، «کم حرف نباش!»، «تو بحثا شرکت کن!»؛ درونگرا ها همواره در جهانی که برونگرایی را ستایش می‌کند، با این‌طور جملات امر و نهی شده‌اند. اما سوزان کین در کتاب سکوت، راه‌اندازی یک «انقلاب خاموش» را علیه جهانی که برونگرایی را به اصل زندگی تبدیل کرده است، تدارک می‌بیند.

او خطاب به درونگراهای به حاشیه رانده شده می‌گوید: خاموشانِ جهان، متحد شوید!. اگر درونگرا هستید و احیاناً آن را یک ضعف می‌دانید، بهتر است این کتاب را بخوانید تا از قدرت درونگرایی و امکانات بی‌شماری که به شما می‌دهد، مطلع شوید.

این کتاب نه‌تنها پر از پیشنهاد و راه‌های تازه است بلکه بسیاری از مباحث درباره موضوع درونگرایی را تحلیل می‌کند. 

۳. کتاب ریز عادت ها

خیلی وقت‌ها هدفی مهم در سر داشته‌ایم و مطمئن بوده‌ایم که این بار با تمام دفعات قبل فرق دارد و هیچ چیز نمی‌تواند جلودار ما باشد. اما وقتی راه افتاده‌ایم، ناگهان عادت های ریز و درشت که در ابتدا مثل یک سنگریزه دیده می‌شدند، همچون یک سد بزرگ جلوی ما را گرفته‌اند!

معرفی برترین کتاب های روانشناسی

استفان گایز نویسنده کتاب ریز عادت ها، این درد را شناسایی کرده و البته راه‌‌حل‌هایی کاربردی در مورد تغییر عادت های اعصاب‌خرد‌کن غلط به ما ارائه داده است. راه‌حل‌های او واقع‌بینانه است، چون همه مراحل را پله‌پله توضیح داده و از ما می‌خواهد که آهسته و پیوسته عادت های غلطمان را تغییر دهیم

گایز البته راه‌کارهایی جایگزین در زمینه تثبیت عادت های خوب هم به ما ارائه می‌دهد. اگر از دست عادت هایتان کلافه شده‌اید و مدام کارهایتان را به آینده موکول می‌کنید، باید این کتاب را مطالعه کنید.

۴. کتاب هنر خوب زندگی کردن

خلق یک زندگی خوب، مثل آفرینش یک اثر هنری است و کسی که این اثر را به وجود می‌آورد، هنرمند زندگی خودش است. کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی، کتابی است درباره زیبا زیستن به‌واسطه ابزارهای ذهنی قدرتمندی که در شخصیت شما قرار دارند و می‌توانند دید شما را به زندگی عوض کنند.

این کتاب که در شمار بهترین کتاب های روانشناسی قرار دارد، از انعطاف‌پذیری، نحوه روابط با دیگران، نه گفتن و بسیاری از مباحثی حرف می‌زند که ما در زندگی روزمره با آنها درگیریم، اما راه ‌و ‌روش مشخصی درباره آن نداریم.

دوبلی، درباره این مسائل یک دید استراتژیک به ما می‌دهد و نحوۀ فعال‌سازی توانایی‌های نهفته در هر فرد را آشکار می‌کند.

۵. کتاب قوانین طبیعت انسان

شخصیت انسان با انواع سوگیری شناختی، انگیزه‌ها، میل‌ها و تصمیمات درگیر است. گاهی اوضاع آنقدر پیچیده می‌شود که از درک خودمان عاجز می‌شویم و نمی‌توانیم احساس خشم، حسادت و خودبزرگ‌بینی‌ را تحمل کنیم و این ما را کلافه می‌کند.

معرفی برترین کتاب های روانشناسی

کتاب قوانین طبیعت انسان اثر رابرت گرین، قصد دارد با توضیح تاثیر صفات بنیادی انسان بر رفتار و شخصیتش، به او راه کنترل و مدیریت این صفات را آموزش دهد. این کتاب از آن دسته‌ای است که می‌تواند باعث ایجاد شناخت دقیق‌تر ویژگی‌های بنیادین شما و در نهایت فهم بهتر موقعیت‌های سخت زندگی شود. 

بهترین کتاب های روانشناسی موفقیت

همه ما می‌خواهیم موفق باشیم و همیشه هم دیدن موفقیت دیگران، برایمان شوق پیروزی در زندگی را زنده نگه داشته است. اما موفقیت راه و رسم خودش را دارد و در این زمینه هم هزاران کتاب منتشر شده است. در ادامه بوکاپو ۵ مورد از بهترین کتاب های روانشناسی موفقیت که نمی‌توانید از خواندنشان بگذرید را به شما معرفی می‌کند.

۱. کتاب کلید را بزن!

فکر کنید سوار یک فیل شده‌اید، اما هیچ هدف و مسیر مشخصی پیش پای خودتان و فیل این قصه نگذاشته‌اید! با این وضع باید منتظر چه باشید؟ هیچ! فقط چرخیدن دور خودتان و گردش در مسیرهای بی‌هدف.

چیپ هیث و دن هیث در کتاب کلید را بزن! منطق را به فیل‌سوار و فیل را به احساسات تشبیه می‌کنند و از جنبه‌های احساسی، منطقی و محیطی به‌عنوان سه جنبه برای مدیریت تغییر حرف می‌زنند.

معرفی برترین کتاب های روانشناسی

این کتاب با مثال‌های خیلی واضح از زندگی روزمره در پی بررسی کشمکش میان احساسات و خواسته‌های منطقی ماست و دقیقا مختص کسانی است که می‌خواهند زندگی شخصی‌شان را متحول کنند.

در نهایت هم یکی از محوری‌ترین قسمت‌های کلید را بزن! پاسخ به این سوال است که «چگونه می‌توان با مصلحت‌اندیشی، اوضاع را به نفع خود و اطرافیان تغییر داد؟»

۲. کتاب طرز فکر

تصور، فهم و درکی که ما از خودمان داریم، همه از افکار ما درباره خودمان ساخته می‌شود. تمام کارهایی که انجام می‌دهیم، تصمیماتی که می‌گیریم و راه‌هایی که می‌رویم بر اساس افکاری است که ما را ساخته‌اند. از طرفی طرز فکر ما می‌تواند بر شخصیت، موقعیت و حتی بدنمان اثرگذار باشد و تغییر آن باعث عوض شدن زندگی خواهد شد.

معرفی برترین کتاب های روانشناسی

کارول دوک نویسنده و متخصص حوزه روانشناسی با نگارش کتاب طرز فکر در سال ۲۰۰۶، اهمیت شیوه تفکر در مورد خود، موقعیت‌ها و محتوای ذهن را به دقت بررسی کرده است. او به ما نشان می‌دهد که در دنیای امروز افرادی با طرز فکر منعطف و مبتنی بر رشد، نسبت به افرادی با طرز فکر نامنعطف یا ایستا، موفق‌تر هستند.

پس اگر احساس می‌کنید باور نادرستی از خودتان دارید، قدرت طرز فکر خود را دست‌کم گرفته‌اید یا می‌خواهید قدرت تصمیم گیری تان را افزایش دهید، این کتاب از مجموعه بهترین کتاب های روانشناسی انتخاب خوبی برای شماست. پیشنهاد می‌کنیم به‌هیچ‌وجه مطالعه خلاصه کتاب طرز فکر را فراموش نکنید.

۳. کتاب اسرار موفقیت پایدار

برای هر کدام از ما پیش آمده است که در یک برهه از زندگی، احساس موفقیت کرده‌ایم و یا از خود پرسیده‌ایم که «چرا آن موفقیت ادامه‌دار نشده است؟». کتاب اسرار موفقیت پایدار نوشته ری دالیو، دقیقا به همین سوال پاسخ می‌دهد.

ری دالیو، از اصول می‌گوید و الزام به آنها را، هم در موفقیت زندگی حرفه‌ای و هم شخصی موثر می‌داند. او که خودش یکی از ثروتمندترین کارآفرینان جهان است، در این کتاب راه‌کارهایی عملی و پایدار را برای موفقیت ارائه داده است. خلاصه کتاب اسرار موفقیت پایدار را در بوکاپو بخوانید و بشنوید.

۴. کتاب ابزار موفقیت بزرگان

چه چیزی باعث موفقیت آدم‌های بزرگ می‌شود؟ آدم‌های موفق برای رسیدن به اهدافشان چه کارهایی را انجام داده‌اند؟ ابزار آدم‌های موفق چه بوده است؟ خیلی از آدم‌ها این سوالات را بارها از خودشان یا از بهترین کتاب های روانشناسی دنیا پرسیده‌اند.

تیم فریس در کتاب ابزار موفقیت بزرگان اصول موفقیت سرشناس‌ترین افراد را بررسی کرده است تا به این سوالات جواب بدهد. نکته جذاب این کتاب، شکل مصاحبه‌ای آن است و در آن از ورزشکاران و سلبریتی‌ها تا سیاست‌مداران در مورد ابزارهای موفقیتشان حرف زده‌اند. کتاب فریس آنقدر پرمحتوا و کاربردی است که آنتونی رابینز هم خواندن آن را توصیه کرده است.

۵. کتاب کی؟

موفقیت نیازمند برنامه ریزی است و هر برنامه‌ای برای اجرای دقیق و به‌موقع به زمان‌بندی درست و مدیریت زمان نیاز دارد. اما آیا زمان‌بندی کار ساده‌ای است؟ قطعا نه! چون ما به یادگیری علم زمان بندی نیاز داریم.

معرفی برترین کتاب های روانشناسی

کتاب «کِی؟» اثر دنیل پینک علم و هنر زمان بندی را آموزش می‌دهد. او از طریق ارائه نتایج تحقیقات در علوم روانشناسی و بیولوژی با مثال‌های ملموس و جذاب، برای ما از اهمیت و کاربرد این علم می‌گوید. خواندن کتاب پینک به شما می‌آموزد که چگونه برای رسیدن به اهدافتان زمان بندی کنید.

این کتاب چنان مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت که در صدر سه لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های وال استریت ژورنال، واشنگتن پست و نیویورک تایمز جای خوش کرد. اگر به دنبال موفقیت و پیشرفت در زندگی هستید، خواندن این کتاب را به‌شدت توصیه می‌کنیم.

سخن آخر

در پایان باید بگوییم یک کتاب، زمانی می‌تواند اثرگذار باشد که آغوش فهم‌تان را به سمت آن باز نگه دارید. مهم است که خواننده حین مطالعه بهترین کتاب های روانشناسی، در هر خط به خودش بپردازد. منتظر پیشنهادهای شما در مورد بهترین کتاب های این حوزه هستیم. کدام یک از کتاب‌ها تاکنون زندگی‌تان را تغییر داده است؟ تجربه خودتان را با ما در میان بگذارید.

توصیه می‌کنیم اگر به این موضوعات علاقه‌مندید اما زمان، تمرکز یا حتی حوصله کافی برای مطالعه کتاب‌های قطور و تخصصی را ندارید، به بخش خلاصه کتاب های روانشناسی در وبسایت و اپلیکیشن بوکاپو مراجعه کنید. در این صورت می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان، از مهم‌ترین نکات این آثار ارزشمند آگاه شوید.

منبع: بوکاپو

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه