ثبت نام کلاس اولی ها آغاز شد | جزئیات ثبت نام مدرسه و سنجش سلامت !

از ۱۹ اردیبهت ثبت نام کلاس اولی‌ها آغاز می‌شود.

ثبت نام کلاس اولی ها آغاز شد | جزئیات ثبت نام مدرسه و سنجش سلامت !
کدخبر : 25572
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

از ۱۹ اردیبهت ثبت نام کلاس اولی‌ها آغاز می‌شود.

چگونه برای کلاس اولی‌ها نوبت "سنجش سلامت" بگیریم؟

به گفته معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، والدین کودکانی که شش سال آن‌ها تمام و کار سنجششان انجام شده، می‌توانند از ۱۹ اردیبهشت برای ثبت‌نام فرزندشان در کلاس اول اقدام کنند.

حمید طریفی‌حسینی با بیان اینکه ۱۹ اردیبهشت ماه ثبت‌نام کلاس اولی‌ها آغاز می‌شود گفت: سال گذشته از اواخر اردیبهشت ماه شرایط پیش ثبت‌نام دانش‌آموزان به صورت الکترونیک فراهم شد که تجربه موفقی بود، امسال با توجه به اولویت‌های وزارتخانه، جلو کشیدن تقویم‌های اجرایی در دستور کار است و از ۱۹ اردیبهشت ماه فعالیت‌های اجرایی ثبت‌نام‌ها آغاز می‌شود.

آغاز ثبت‌نام کلاس اولی‌ها از این روز

وی با بیان اینکه ستاد ثبت‌نام وزارت آموزش و پرورش ۱۹ اردیبهشت را برای ثبت‌نام کلاس اولی‌ها مشخص کرده است افزود: این امر به صورت الکترونیک قابل انجام است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: تاکنون سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی حدود یک میلیون نوآموز بدو ورود به دبستان انجام شده است و برای ثبت نام پایه اول این نوآموزان، والدین آنها می‌توانند از تاریخ اعلام شده به سامانه irhttps://my.medu.ir مراجعه کنند.

ثبت نام دانش آموزان اتباع

  منبع: افکار نیوز

 چیزی تا پایان سال تحصیلی جدید باقی مانده است شرایط خاص امسال که همچنان دو راهی و بلاتکلیفی‌هایی  را برای خانواده‌های دانش آموزان  مقاطع مختلف تحصیلی به ویژه نوآموزان  کلاس اولی  رقم زده است..

براساس اعلام معاون آموزش ابتدایی امسال یک میلیون و ۵۴۶ هزار نوآموز ۶ سال تمام داریم که باید در کلاس اول  دبستان ثبت نام شوند.

در این بسته خبری به مهم ترین شرایط و ضوابطی که نوآموزان کلاس اولی برای برداشتن نخستین گام‌های علمی خود در دوران تحصیل نیاز دارند،  اشاره کرده‌ایم.

کدام کودکان مشمول نام نویسی در دوره اول ابتدایی می‌شوند؟

براساس ضوابط موجود برای نام نویسی نوآموزان  کلاس اول، حداقل سن ثبت نام ۶ سال تمام است؛ یعنی متولدین قبل از اول مهر١٣٩۴می توانند برای پایه اول ابتدایی ثبت نام کنند، البته برای آن دشته از دانش آموزانی  هم که به هر دلیل بازمانده  از تحصیل درمقطع اول ابتدایی هستند،  حداکثر سن ورود به پایه اول، در مدارس شهری، ٩ سال تمام و در مناطق روستایی ١١ سال تمام است،  براین اساس یعنی متولدین بعد  از اول مهر ١٣٨٩در مناطق روستایی امکان تحصیل در کلاس  اول را دارند.

نام نویسی کلاس اولی ها از اوایل خرداد آغاز و تا حدود شهریور ادامه پیدا می‌کند البته که قریب به اتفاق اولیا برای نام نویسی درمدارس در این برهه زمانی دست به کار شده‌اند اما آن گروه از خانواده هایی که قصد ثبت نام فرزندانشان  در مدارس خاص همچون  مدارس شاهد را دارند، هنوز در تکمیل فرایند  ثبت نام میان پذیرش یا رد نام نویسی فرزندشان بلاتکلیف مانده اند، مشکل محدوده بندی مناطق برای ثبت نام مدرسه هم که تا حدی با مجازی شدن آموزش ها تعدیل شده بود، امسال  جایش را به پیش ثبت نام اینترنتی داد که گویا مانند دیگر سامانه‌های راه‌اندازی شده در ایام کرونا تا رسیدن به یک مجموعه کامل و کارا هنوز راه بسیاری در پیش دارد.

رتبه بندی معلمان

انجام سنجش سلامت؛ مجوز ورود برای ورود به کلاس اول

طرح سنجش سلامت نوآموزان نزدیک به سه دهه ای می شود که برای نوآموزان ورود به مدرسه مجوز ورودشان خواهد بود و بدون انجام این مرحله، نام نویسی میسر نمی شود. البته که ۴‌-۵ سالی است سنجش سلامت نوآموزان پیش دبستانی هم امکان پذیر شده است تا زمان مداخلات بهنگام  در مواجهه با مشکلات سلامت کودک کاهش یابد.

الزامات  ثبت نام کلاس اولی‌ها به این ترتیب خواهد بود که نزدیکترین مدرسه محل سکونت انتخاب و ثبت‌ نام موقت و دریافت نوبت برای سنجش سلامت انجام می‌شود سپس بنا بر نوبت گیری انجام شده،  نوآموز برای انجام  تست سنجش به مراکز معرفی شده مراجعه کرده و تحت آزمایش های شنوایی،  بینایی،  آمادگی تحصیلی،  سلامت جسمانی  و غربالگری تحصیلی  قرار می‌گیرد و امسال سنجش حرکات اصلاحی و شناسایی  بیماری های خاص  هم در این معاینات  سنجیده می‌شود.

چنانچه  نوآموز در تست سنجش سلامت که بنا بر تعرفه رسمی آموزش و پرورش امسال با هزینه ای معادل ۵٠ هزار تومان انجام می‌شود،  با مشکلاتی مواجه باشد به انجام آزمایش های تخصصی ارجاع  داده خواهد شد و اگر در این مرحله هم مشکلات سلامت او تایید شود، به مدارس دانش آموزان با نیازهای ویژه ارجاع داده می‌شود.

ثبت سفارش کتاب درسی به شرط نام نویسی در مدرسه

براساس برنامه‌ریزی که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به عنوان متولی توزیع کتاب و برنامه درسی دارد،  ثبت سفازش کتاب‌های درسی کلاس اولی‌ها، هفتمی‌ها و دهمی‌ها از ششم تیرماه آغاز شده است و تا شهریور ادامه دارد.

ثبت نام کتاب درسی می‌تواند از طریق مدرسه در قالب ثبت سفازش گروهی یا به طور انفرادی از سوی خانواده نوآموز  از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به نشانی irtextbook.ir انجام شود.

برای ورود به این سامانه کد ملی دانش‌آموز، نام کاربری و ۶ رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز، رمز عبور ورود به سامانه در نظر گرفته و قیمت مصوب یک مجموعه کامل کتاب درسی ٢٩ هزار و ۵٠٠ تومان اعلام شده است و مدارس هم درصورت ثبت سفارش گروهی  نباید مبلغی بیش از این قیمت را دریافت کنند.

حقوق معلمان

جبران خلأهای یادگیری و تهیه بسته آموزشی

شرایط خاص دو سال اخیر موجب شد تا دانش آموزان با کلاس‌های مجازی و با فراز و نشیب بسیار دوران تحصیل را سپری کنند و این اوضاع و احوال برای نوآموزان پیش‌دبستانی که اجباری هم در گذران این دوره ندارند، برای قریب به اتفاق نوآموزان نادیده گرفته شد یا آنکه کم و بیش مجازی پیش رفت و بنا بر اقتضائات سن و سال راندمان  چندانی برایشان نداشت.

در این مورد حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی اعلام کرد که بخشنامه‌ای برای آمادگی تحصیلی نوآموزان کلاس اولی از خرداد به ادارات کل استان‌ها از سوی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد و بر اساس این بخشنامه دوره‌های آموزشی در خرداد و تیر برای نوآموزان بنا بر وضعیت شیوع کرونا به صورت حضوری و غیرحضوری برگزار می‌شود.

او تاکید کرد که اگر خانواده‌ها به هر دلیلی امکان نام نویسی  برای این دوره ها  را نداشتند می توانند از طریق سامانه سیدا  نانونویسی داشته باشند و این دوره ها را تا شهریور دنبال کنند.

برنامه‌ریزی ها در روند ثبت نام کلاس اولی ها در ظاهر فرآیندی طبقه بندی شده و روتین محسوب می‌شود اما آنچه خانواده ها در عمل تجربه می‌کنند به ویژه در این ایام کرونا متفاوت با برنامه‌ریزی‌های بدون کم و کاست نام برده است و بروکراسی های اداری، نبود زیرساخت مناسب کارهای مرتبط با سامانه‌ ها و برنامه‌ریزی های کم دقت در روند انجام ثبت نام نوآموزان عمده مشکلاتی است که اولیای کلاس اولی ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه