دندان درد بعد از عصب کشی دندان تا چه حد نرمال است؟

اگر به این فکر می کنید که درد بعد از عصب کشی دندان چقدر طول می کشد یا اصلاً درد دارید یا خیر، تا انتها همراه ما باشید تا به همه سوالات شما پاسخ داده شود.

دندان درد بعد از عصب کشی دندان تا چه حد نرمال است؟
کدخبر : 25513
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

عصب کشی یک روش دندانپزشکی استاندارد است که در دسته دندانپزشکی عمومی قرار می گیرد. اگرچه تفاوت چندانی با پرکردن حفره دندان ندارد، اما عصب کشی به نوعی به یک درمان طولانی و دردناک شهرت پیدا کرده است. حقیقت این است که خود این روش به دلیل استفاده از بی حسی موضعی دردناک نیست و هر درد باقیمانده پس از عصب کشی به راحتی با داروهای مسکن بدون نسخه قابل کنترل است.

ناراحتی یا درد نباید بیش از ۳ روز طول بکشد

دندان دردخبر خوب این است که بسیاری از بیماران پس از درمان کانال ریشه یا عصب کشی احساس درد یا ناراحتی نمی کنند. حتی اگر پس از اتمام اثر بی حسی درد احساس کردید، باز هم این درد نباید بیش از ۳ روز طول بکشد. درد ناشی از عصب کشی معمولاً با داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا استامینوفن (تیلنول) قابل کنترل است.

در مورد درد شدید یا مداوم چه باید کرد؟

درد یا ناراحتی به دنبال عصب کشی اغلب به عنوان درد خفیف توصیف می شود و معمولی است. اگر احساس درد شدید دارید یا اگر ناراحتی شما بیش از ۳ روز طول کشید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. درد شدید و مداوم می تواند نشان دهنده عفونت بعد از عصب کشی باشد که ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشید.

مراحل انجام عصب کشی دندان

برای درک اینکه چرا ممکن است بعد از عصب کشی درد داشته باشید، دانستن مراحل درمان عصب کشی کمک کننده است.

دندان درد

مراحل عصبکشی دندان

ابتدا بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر اعمال می شود.

دندانپزشک از طریق سوراخ کوچکی در تاج دندان وارد دندان می شود. هدف رسیدن به کانال ریشه داخلی دندان یا پالپ است. پالپ متشکل از بافت، عروق خونی و اعصاب است که دندان را زنده نگه می‌دارد.

پالپ به طور کامل از داخل دندان خارج می شود. برای از بین بردن هر گونه باکتری، دندان شسته شده و ضد عفونی می شود.

داخل کانال دندان با مواد مخصوص به نام گوتاپرکا پر می شود تا از عفونت مجدد دندان جلوگیری شود.در مرحله آخر تاج دندان با مواد کامپوزیت مهر و موم شده یا با روکش، دندان پوشانده می شود. دندان و ریشه طبیعی در فک باقی می ماند.

چرا ممکن است بعد از کانال ریشه درد ایجاد شود؟

دندان دردهنگامی که روی دندان کاری انجام می شود، ممکن است دندان و ناحیه اطراف آن برای چند روز درد داشته باشد. کار های دندانپزشکی می تواند بافت لثه و ساختارهای نگهدارنده دندان را تحریک کند. در طول عمل اغلب به دندان فشار وارد می شود که پس از از بین رفتن بی حسی می تواند منجر به درد یا ناراحتی شود. همه اینها طبیعی است و جای نگرانی نیست، به شرطی که درد خفیف باشد و بعد از چند روز فروکش کند.

عصب کشی می تواند درد را کاهش یا از بین ببرد؟

گاهی اوقات به دلیل عفونی شدن دندان نیاز به عصب کشی است. یک دندان عفونی می تواند بسیار دردناک باشد و برای تسکین نیاز به درمان فوری داشته باشد. درمان عصب کشی شامل برداشتن اعصاب داخل دندان است، به این معنی که پس از آن دیگر نباید دردی در خود دندان احساس کنید. اگر دندانپزشک شما کانال ریشه را برای دندانی که عفونی نشده اما در معرض خطر است توصیه می کند، می توانید با انجام پیشگیرانه عصب کشی از درد جلوگیری کنید.

۵ دلیل متداول که باعث می شود بعد از روت کانال دچار دندان درد  شوید

دندان درداگرچه عصب کشی برای درمان درد بسیار موثر است، اما گاهی اوقات بیماران هنوز بعد از عصب کشی دندان درد را تجربه می‌کنند. در ادامه برخی از عوامل به وجود آمدن درد را بررسی می کنیم. 

۱- التهاب پس از عصب کشی

یکی از شایع‌ترین علل درد دندان پس از عصب کشی، التهاب است که می‌تواند ناشی از خود این کار باشد. همچنین عفونت می تواند باعث تورم رباط دندان شود. در این موارد، تورم در روزها و هفته های بعد از عصب کشی فروکش می کند و درد خود به خود برطرف می شود.

۲- درد دندان بعد از عصب کشی به دلیل عفونت

عصب کشی برای برداشتن پالپ عفونی از داخل دندان انجام می‌شود. بنابراین ممکن است بعد از عصب کشی هنوز مقداری باکتری وجود داشته باشد و این می‌تواند منجر به بافت عفونی و درد بیشتر شود. مانند تورم و التهاب که خود به خود از بین می رود، سیستم ایمنی بدن به کشتن باکتری‌های باقی مانده در کانال دندان می پردازد. اما اگر مشکل ادامه داشت، دندانپزشک شما ممکن است آنتی‌بیوتیک را توصیه کند.

۳- پرکردگی های خیلی بزرگ

پس از اینکه دندانپزشک پالپ را از داخل دندان خارج کرد، فضای خالی با مواد لاستیکی مانند پر می شود. با این حال، اگر از با مواد پرکننده که در بازسازی دندان استفاده می شود بیش از حد پر شود، دندان بالاتر می‌نشیند و هر زمانی که گاز می‌گیرید باعث درد می‌شود. این مشکل به خودی خود برطرف نمی شود، اما دندانپزشک شما می تواند با تنظیم و ساف کردن قسمت پر شده این مشکل را به راحتی برطرف کند.

۴- یک کانال ریشه ناقص

برخی از دندان‌ها، به‌ویژه دندان‌های آسیاب، می‌توانند چندین کانال داشته باشند و دندانپزشک یک یا چند مورد از این کانال‌ها را در طول عصب کشی نبیند. در این موارد حتی پس از عصب کشی همچنان درد را تجربه خواهید کرد. اگر دندانپزشک هر یک از اعصاب آسیب دیده داخل دندان را که باید برداشته شود، از دست داد، ممکن است در تماس دندان با گرما، سرما یا مواد اسیدی همچنان درد داشته باشید.

۵- آسیب به بافت اطراف دندان

در طول عصب کشی، اگر باکتری به طور تصادفی به بافت اطراف وارد شود یا مواد پرکننده بیش از حد استفاده شده و از نوک ریشه عبور کند و یا اگر سوهانی که برای تمیز کردن داخل دندان استفاده می‌شود از نوک ریشه خارج شود، آسیب بافتی رخ می‌دهد. در این موارد، با بهبود بافت آسیب دیده، درد از بین خواهد رفت.

بعد از روت کانال یا عصب کشی چه مقدار درد طبیعی است؟ 

دندان درددر حالی که درد شدید پس از عصب کشی رایج نیست، معمولاً کمی ناراحتی در ناحیه تحت درمان احساس می شود. برخی از افراد پس از کانال ریشه خود دچار درد فک نیز می‌شوند، زیرا در این روش باید دهان خود را برای مدت طولانی‌تری باز نگه دارند.اگر درد متوسطی دارید، تسکین درد با دارو های بدون نسخه موثر است. دندانپزشک شما ممکن است مسکن قوی تری برای شما تجویز کند که می توانید طبق دستور مصرف نمایید.

درد بعد از عصب کشی دندان

نحوه مراقبت از دندان و بقیه قسمت های دهان خود پس از عصب کشی می تواند در میزان ناراحتی شما نقش داشته باشد. معمولاً دندانپزشک پس از عصب کشی، روکش یا ترمیم را روی دندان آسیب دیده قرار می دهد. ممکن است در همان روز ترمیم را دریافت نکنید، بنابراین مراقب جویدن دندان درمان شده تا زمانی که روی آن روکش قرار داده می شود، باشید. مسواک زدن را با یک مسواک نرم انجام دهید. همچنین بهتر است قبل از شروع مجدد خوردن و آشامیدن صبر کنید تا داروی بی حسی که دندانپزشک در طول درمان کانال ریشه به شما داده است از بین برود. اگر غذا بخورید در حالی که دندان‌ها و لثه‌هایتان هنوز بی‌حس هستند، ممکن است به طور تصادفی داخل گونه‌ها یا زبان خود را گاز بگیرید.

چقدر درد بعد از عصب کشی درد زیاد به حساب می آید؟

دندان دردبعد از عصب کشی چگونه متوجه می شوید که درد زیادی دارید؟ چند راه برای تشخیص وجود دارد. اگر دردی که احساس می کنید آنقدر شدید است که نمی توانید زندگی عادی خود را ادامه دهید، حتما باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید. گاهی اوقات، عوارض بعد از عصب کشی ایجاد می شوند. 

اگر چندین روز پس از عصب کشی خود احساس درد شدید کردید بلافاصله با دندانپزشک یا متخصص ریشه خود تماس بگیرید. دندانپزشک می‌تواند دندان شما را معاینه کند و مراحل بعدی را به شما اطلاع دهد تا بهترین احساس را داشته باشید.

ممکن است برای تسکین درد و حفظ دندان نیاز به درمان مجدد ریشه داشته باشید. درمان مجدد در بیشتر موارد برای کاهش درد و ناراحتی کافی است، اما مواردی وجود دارد که بهترین گزینه، کشیدن دندان است. دندانپزشک شما می تواند به طور کامل مزایا و معایب هر گزینه را توضیح دهد و بگوید که کدام یک برای شما بهترین انتخاب است.

جمع بندی

خمیردندان عصب کشی روشی ایده آل برای رفع مشکلات ناشی از پالپ آسیب دیده یا عفونی است و این روش معمولاً برای از بین بردن درد دندان موثر است. با این حال، اگر درد دندان شما بعد از عصب کشی ادامه یابد، دندان درد در بیشتر موارد خود به خود برطرف می شود، اما اگر درد بیش از حد بود یا بیش از پنج روز ادامه داشت، در اسرع وقت با یک متخصص دندانپزشکی مشورت کنید.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس عصب کشی دندان را برای بیماران در هر سنی ارائه می دهد. اگر دندان درد شدیدی دارید که باید برطرف شود یا دندانپزشک شما حفره عمیقی پیدا می کند که دندان شما را در معرض خطر عفونت قرار می دهد، عاقلانه است که عصب کشی انجام دهید. عصب کشی که توسط دندانپزشکان مجرب کلینیک زاگرس انجام می شود بیشتر از اینکه باعث ایجاد درد شود، درد را تسکین یا از درد پیشگیری می کند./زاگرس

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه