آتش بس غزه | اخبار آتش بس غزه

آتش بس غزه 95 درصد به زودی محقق می شود | حماس نیرو های خود را خارج کرد

منابع خبری اعلام کردند که هیات حماس پس از دریافت طرح پیشنهادی جدید مبادله اسرا قاهره را ترک کرده و با پاسخ کتبی به پیشنهاد آتش بس غزه باز می‌گردد.

آتش بس غزه 95 درصد به زودی محقق می شود | حماس نیرو های خود را خارج کرد
کدخبر : 25433
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

منابع فلسطینی گزارش دادند که هیات حماس پس از دریافت طرح پیشنهادی جدید مبادله اسرا و مذاکره با میانجی‌های مصری و قطری و دریافت توضیحات آنها، قاهره را برای رایزنی‌های بیشتر ترک کرده است.

بر اساس این گزارش، هیات حماس قاهره را ترک کرده و با پاسخ کتبی به پیشنهاد آتش بس غزه باز می‌گردد. این در حالی است که احسان عطایا عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به پیشنهاد مبادله اسرا که از سوی رژیم صهیونیستی ارائه شده است، گفت که این پیشنهاد با مفاد و ابهامات فعلی آن منجر به توافق نمی‌شود.

وی با بیان اینکه پیشنهاد اخیر دارای خلأهای اصلی و تلاش‌های خبیثانه‌ای است، افزود: این پیشنهاد سه و نیم صفحه‌ای جزئیات سه مرحله‌ای است. این عضو ارشد جهاد اسلامی، گفت: مفاد برگه پیشنهادی جدید بیش از ۹۰ درصد نسبت به پیشنهاد قبلی تغییر نکرده است، بنابراین من دستیابی به توافق را رد می‌کنم.

 جنبش حماس پیش‌نویس پیشنهادی رژیم صهیوینستی برای انجام مذاکرات آتش‌بس غزه که قرار است در پاریس برگزار شود را دریافت کرده است./ دنیای اقتصاد

آتش بس غزه

 آتش‌بس غزه به صورت دائمی در مقابل آزادی اسرای صهیونیست

یک وبگاه آمریکایی نوشت که پیشنهاد اخیر رژیم صهیونیستی برقراری آتش‌بس غزه به صورت دائمی در مقابل قرارداد تبادل اسرا است.

به گزارش ایسنا، وبگاه آمریکایی «آکسیوس» گزارش داد ۲ مسؤول رژیم صهیونیستی فاش کردند پیشنهاد اخیر این رژیم برای امضای قراردادی با حماس شامل آمادگی برای بررسی بازگرداندن آرامش پایدار به غزه پس از آزادی اولین سری از اسیران صهیونیست به دلایل انسانی است.

موضوع توقف دائمی جنگ در کنار دیگر بندها از جمله مهمترین موانع در راه دستیابی به توافقی میان حماس و رژیم صهیونیستی در دوره‌های قبلی مذاکرات بوده است.

هیئتی از مسؤولان سرویس اطلاعات مصر روز جمعه وارد اراضی اشغالی شده و با نمایندگان شین‌بت، ارتش رژیم صهیونیستی و موساد درباره قرارداد تبادل اسرا و عملیات نظامی احتمالی این رژیم در رفح، مذاکراتی را انجام دادند و در نهایت این مذاکرات به ارائه پیشنهاد جدیدی از سوی رژیم صهیونیستی منجر شد.

حماس روز شنبه اعلام کرد که پیشنهاد رژیم صهیونیستی را دریافت کرده و پس از اتمام بررسی، پاسخ خود را اعلام خواهد کرد.

آکسیوس پیشنهاد جدید به صورت مشترک توسط هیئت سرویس اطلاعات مصر و گروه مذاکراتی رژیم صهیونیستی و با در نظر گرفتن موضع‌گیری‌هایی که تاکنون از سوی حماس مطرح شده و آنچه تل‌آویو و قاهره باور دارند، حماس احتمالاً در قرارداد با آنها موافقت می‌کند، تنظیم شده است.

این ۲ مسؤول در ادامه اعلام کردند پیشنهاد جدید شامل پاسخ مثبت به چند خواسته حماس از جمله آمادگی برای بازگشت کامل آوارگان فلسطینی به خانه‌هایشان در شمال غزه و عقب‌نشینی ارتش رژیم صهیونیستی از گذرگاهی است که نوار غزه را به ۲ بخش تقسیم کرده و مانع از رفت و آمد آزادانه شده است.

آتش بس غزه

همچنین به گفته این ۲ منبع صهیونیست، پیشنهاد جدید شامل اعلام آمادگی برای بررسی آتش‌بس دائمی به عنوان بخشی از اجرای مرحله دوم قرارداد پس از آزادی اسیران صهیونیست به دلایل انسانی است.

یک مسؤول رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با آکسیوس گفت: امیدواریم آنچه پیشنهاد دادیم برای ورود حماس به مذاکراتی جدی کافی باشد و حماس متوجه شود که ما در رسیدن به توافق جدی هستیم، «آنها باید بفهمند که در صورت اجرای مرحله اول امکان پیشروی به مراحل بعدی و رسیدن به پایان جنگ وجود دارد.»

این منبع صهیونیست در ادامه مدعی شد: «اسرائیل بر این باور است که حماس تهدید به عملیات اسرائیل در رفح را واقعی می‌داند و این احتمالاً به ۲ طرف برای رسیدن به توافق کمک می‌کند، حماس پیشتر پیشنهاد قبلی اسرائیل را رد کرده و بر خواسته‌های خود از جمله برقراری آتش‌بس غزه به صورت دائمی، عقب‌نشینی کامل ارتش اشغالگر از تمام نوار غزه، بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان، گسترش و افزایش امدادرسانی‌ها و آغاز بازسازی نوار غزه تاکید کرد، همچنین حماس آمادگی خود را برای امضا قراردادی جدی و واقعی برای تبادل اسرا میان ۲ طرف اعلام کرد.

پیشنهاد قبلی رژیم صهیونیستی شامل آزادسازی ۴۰ صهیونیست بازداشت شده در مقابل آتش‌بس به مدت ۶ هفته و آزادی حدود ۹۰۰ اسیر فلسطینی بود.

چند مسؤول رژیم صهیونیستی به آکسیوس گفتند: کابینه جنگ برای اولین بار در این هفته به تیم مذاکره کننده اجازه داد که آزادی کمتر از ۴۰ اسیر را بررسی کند و تعداد روزهای برقراری آتش‌بس را منوط به تعداد بازداشتی‌هایی دانست که آزاد خواهند شد به این شکل که هر یک روز یک فرد بازداشت‌شده آزاد شود.

این منابع افزودند آنها امیدوارند که این مساله موجب آغاز مذاکراتی گسترده درباره جزئیات به ویژه تعداد اسیران صهیونیست شود که طی مرحله انسانی و مرحله انتقالی و نیز تعداد اسرای فلسطینی که در مقابل آنها آزاد خواهند شد./ ایسنا

آتش بس غزه

در حالی که مذاکرات آتش بس غزه و تبادل اسرا که اخیرا در قاهره برگزار شد در سایه کارشکنی‌های طرف صهیونیستی و فریبکاری‌های آمریکا هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده است، یکی از رهبران مقاومت فلسطین در گفتگو با المیادین اعلام کرد که جنبش حماس همچنان در حال بررسی پیشنهاد رژیم اشغالگر در مذاکرات است اما نباید انتظار داشت که حماس این پیشنهاد را بپذیرد؛ مگر اینکه تغییرات اساسی در آن ایجاد شود.

این رهبر مقاومت فلسطین تصریح کرد که پیشنهاد ارائه شده توسط رژیم صهیونیستی در مذاکرات بیانگر تحول اساسی در موضع این رژیم نبوده و پاسخ روشنی به شروط اصلی حماس درباره عقب‌نشینی کامل نیروهای اشغالگر از غزه و برقراری آتش‌بس جامع نمی‌دهد.

از طرف دیگر «هانی الدالی» کارشناس امور مقاومت فلسطین درباره بندهای جدید پیشنهاد رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات آتش بس اعلام کرد که این بندها شامل آزادی 20 تا 40 اسیر غیرنظامی و یا 4 تا 5 اسیر نظامی زن یا سالخورده اسرائیلی در ازای آزادی شماری از اسرای فلسطینی محکوم به حبس ابد در زندان های رژیم اشغالگر است.

وی تصریح کرد که پیشنهاداتی که اشغالگران مطرح کرده‌اند شروط یک معامله جزئی است نه یک معامله کامل.

هانی الدالی درباره تهدیدات رژیم صهیونیستی برای حمله به رفح نیز گفت که اسرائیل معتقد است رفح آخرین کارتی است که با آن می‌تواند مقاومت فلسطین را در مذاکرات تحت فشار قرار دهد به ویژه در زمینه پرونده اسرا.

آتش بس غزه

این کارشناس عرب زبان تاکید کرد که اگر رژیم صهیونیستی قصد انجام عملیات نظامی خود را در رفح داشته باشد سناریویی که قبلا در خان یونس و دیگر مناطق غزه برای نظامیان ارتش صهیونیستی به وجود آمد در رفح هم تکرار خواهد شد و ارتش اسرائیل با یک شکست دیگر از این منطقه خارج می‌شود.

دیروز «خلیل الحیه» معاون رئیس حماس در نوار غزه در بیانیه‌ای درباره مذاکرات مربوط به آتش‌بس و تبادل اسرا که با حواشی زیادی طی هفته‌های گذشته همراه بوده است و صهیونیست‌ها مانع از به نتیجه رسیدن آن شده بودند، اعلام کرد که حماس پاسخ رسمی رژیم صهیونیستی را به موضع این جنبش درباره مذاکرات که در 13 آوریل به میانجی‌های قطری و مصری تحویل شده بود دریافت کرد.

الحیه بدون اینکه به جزئیات بیشتر اشاره کند تأکید کرد: جنبش حماس پاسخ رژیم صهیونیستی را بررسی می‌کند و بعد از اتمام بررسی‌ها موضع خود را اعلام خواهد کرد./ اقتصاد نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه