موز | پوست موز

باورتان می شود پوست موز اینقدر خاصیت داشته باشد؟ | پوست موز را بعد از این دور نریزید

همه ما از خاصیت میوه‌ها و سبزیجات برای جسم و جان آگاه هستیم. اما آیا می‌دانستید پوست میوه‌ها و سبزیجات حتی از گوشت آن‌ها سالم ترند. پوست موز نیز دارای خاصیت بسیار برای سلامت بدن و پوست است.

باورتان می شود پوست موز اینقدر خاصیت داشته باشد؟ | پوست موز را بعد از این دور نریزید
کدخبر : 25408
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد: مشخص شده که پوست موز سرشار از پلی فنول‌ها، کاروتنوئیدها و سایر آنتی اکسیدان‌ها است که از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد سرطان زا محافظت می‌کند. مصرف بیشتر پوست موز می تواند سطح آنتی اکسیدان را افزایش داده و احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

افسردگی را کاهش می‌دهد: ویتامین B۶ و محتوای بالای تریپتوفان موز می‌تواند به بهبود برخی از علائم افسردگی و سایر اختلالات خلقی کمک کند.

کلسترول را کاهش می‌دهد: پوست موز دارای فیبرهای محلول و نامحلول است که باعث کاهش کلسترول و جلوگیری از چسبیدن کلسترول به دیواره رگ ها می‌شود. این خاصیت پوست موز به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی کمک می‌کند.

برای چشمان خوب است: پوست موز برای چشم مفید است و احتمال ابتلا به آب مروارید را کاهش می‌دهد. گفته می‌شود قرار دادن آن روی چشم به کاهش پف کردگی کمک می‌کند. همچنین، لایه برداری با موز به روشن شدن حلقه‌های تیره زیر چشم و کاهش ظاهر خطوط ریز کمک می‌کند.

موز

یبوست را برطرف می‌کند: موز سرشار از فیبر است و به حرکات منظم روده کمک می‌کند. فیبر به رشد باکتری‌های خوب در روده کمک کرده که باعث تقویت هضم می‌شود و روده را سالم نگه می دارد.

دندان‌ها را درخشان می‌کند: به گفته متخصصان، مالیدن پوست موز به دندان‌ها یک دقیقه در روز به مدت یک هفته می‌تواند به درخشندگی دندان کمک کند. موز سرشار از پتاسیم و منیزیم است و در صورت تماس با دندان مواد معدنی آن جذب مینا شده و دندان‌ها را سفید می‌کند.

جوش‌ها را درمان می‌کند: اگر از جوش‌های روی صورت‌تان خسته شده‌اید و این جوش‌ها شما را اذیت می‌کنند، به سادگی شروع به مالیدن پوست موز روی صورت خود کنید و در عرض یک هفته تفاوت را مشاهده کنید. پوست موزبه کاهش التهاب در پوست کمک می‌کنند و همچنین سرشار از فنولیک است که مملو مواد ضد میکروبی برای درمان جوش و آکنه است.

درد را کاهش می‌دهد: بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، پوست موز سرشار از ترکیبات فعال زیستی مانند کاروتنوئیدها و پلی فنول‌ها است. پوست موز همچنین سرشار از خواص ضد التهابی است و به کاهش درد بدن کمک می‌کند.

از پوست در برابر اشعه فرا بنفش محافظت می‌کند: پوست موز سرشار از ترکیبات زیست فعال مانند فنولیک‌ها، فلاونوئیدها، تانن‌ها، کاروتنوئیدها و آلکالوئیدها است که به جلوگیری از رادیکال‌های آزاد و همچنین محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش کمک می‌کند.

منبع:همشهری آنلاین

یک موز متوسط چیزی حدود ۱۰۵ کالری دارد که تقریبا ۹۵٪ آن از کربوهیدرات‌ها به وجود آمده است. کربوهیدرات‌های موز شامل سقز، گلوکز و فروکتوز می‌باشد. همچنین موز مقدار کمی چربی و پروتئین دارد. موز دارای آنتی‌کسیدان‌های فراوان نیز است.

موز

یک موز متوسط تنها ۱۰۵ کالری دارد، اما منبع غنی از فیبر است. مصرف فیبر برای حفظ سلامت روده‌ها و عملکرد صحیح سیستم گوارش امری ضروری به شمار می‌آید. همچنین خوردن مواد غذایی حاوی فیبر باعث کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان، بیماری‌های قلبی، بیماری دیورتیکولار و … می‌شود.

از سوی دیگر مواد غذایی حاوی فیبر باعث به وجود آمدن احساس سیری در افراد می‌شود بنابراین ارتباط مستقیم با کاهش وزن دارد. در یک مطالعه که ۲۵۲ زن در آن شرکت داشتند، نتیجه جالب توجهی به دست آمد. وزن آن‌ها در طی ۲۰ ماه به ازای مصرف ۱ گرم فیبر بیشتر، ۲۵.۰ کیلوگرم کمتر از سایرین بوده است.

یک عدد موز حدود ۴ گرم فیبر دارد و نیاز روزانه زنان به فیبر ۲۵ گرم و در مردان ۳۸ گرم می‌باشد.

بیشتر کربوهیدرات‌های موجود در مواد غذایی از جنس نشاسته هستند، اما برخی از این کربوهیدرات‌ها در فرآیند گوارش هضم نمی‌شوند. گاهی بخشی از این نشاسته‌های کربوهیدرات بدون کوچک‌ترین تغییری از سیستم گوارش می‌گذرند. به عبارتی دیگر هضم نمی‌شوند یا در برابر هضم مقاوم هستند.

خواص فوق‌العاده موز برای سلامتی

موزدر میوه موز نیز، نوع کربوهیدرات آن بستگی دارد به اینکه آن موز چقدر رسیده باشد. موزهای سبز و نرسیده حاوی مقادیر زیادی نشاسته و مقاوم در برابر هضم هستند. در حالیکه موزهای زرد و رسیده، حاوی قند می‌باشند.

نشاسته‌های مقاوم، زنجیرهای طولانی از گلوکز می‌باشند که در برابر فرآیند هضم، مقاوم هستند. نشاسته مقاوم همچنین مانند فیبر محلول عمل می‌کند و دارای مزایای بالقوه سالمی در بدن انسان مانند کاهش وزن، کاهش قند خون، جذب قند کمتر از مواد غذایی، چربی‌سوزی و … می‌باشد.

آیا خوردن موز باعث چاقی می‌شود؟

موزموزها میوه‌های سالم، سرشار از فیبر و دارای کالری کمی هستند. اکثر موزها دارای شاخص گلیسمی (سرعت تبدیل کربوهیدرات به گلوکز) متوسط رو به پایینی هستند که خوردن آن‌ها به طور معمول نباید باعث افزایش قند خون، به خصوص در مقایسه با سایر مواد غذایی با کربوهیدرات بالا، شوند.

اما در پاسخ به سوال بالا باید گفت که مطالعه دقیقی از تاثیر موز برای افزایش وزن انجام نشده، اما با توجه به خواص متعددی که این میوه دارد، می‌توان آن را میوه‌ای همراه با رژیم غذایی لاغری به شمار آورد و مصرف آن در حین دنبال کردن رژیم غذایی خاصی، مغایرتی با رژیم لاغری ندارد.

فواید موز برای سلامتی

کمک به بهبود هضم و گوارش

فیبر موجود در موز به بهبود روند هضم، کمک فراوانی می‌کند. فیبرهای محلول و نامحلول موجود در موز نقش مهمی در سلامتی دارند. فیبر محلول به بدن کمک می‌کند تا سطح قند خون را کنترل کند و از شر مواد چرب مانند کلسترول خلاص شود.

موز

فیبر نامحلول مدفوع را نرم و اجابت مزاج منظم را آسان‌تر می‌کند. این موضوع به سلامت روده کمک کرده و باعث حفاظت در برابر باکتری‌های مضر ‌می‌شود.

نشاسته مقاوم، نوعی فیبر موجود در موز نارس است که یک پری بیوتیک‌ می‌باشد. پری بیوتیک‌ها از مرحله هضم فرار می‌کنند و به روده بزرگ شما می‌رسند و در آن‌جا تبدیل به غذای باکتری‌های مفید روده شما (پروبیوتیک‌ها) می‌شوند.

علاوه بر این، پکتین یا همان فیبری که هم در موز رسیده و هم در موز نارس وجود دارد، به جلوگیری از یبوست و نرم شدن مدفوع کمک می‌کند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که پکتین  به محافظت در برابر سرطان روده بزرگ کمک می‌کند.

خواص موز برای پوست

یک عدد موز متوسط حدود ۱۳ درصد از نیاز روزانه شما به منگنز را تامین می‌کند. منگنز به بدن شما کمک می‌کند تا کلاژن بسازد و از پوست و سایر سلول‌های شما در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

خواص موز برای سلامت قلب

یک موز متوسط حدود ۳۲۰ تا ۴۰۰ میلی گرم پتاسیم دارد. این مقدار حدود ۱۰ درصد از نیاز روزانه شما به پتاسیم را تامین می‌کند. پتاسیم به سلامت قلب و فشار خون کمک می‌کند. علاوه بر این، موز سدیم کمی دارد. ترکیب سدیم پایین و پتاسیم بالا به کنترل فشار خون بالا کمک فراوانی می‌کند.

موز، منبع انرژی

موز حاوی سه قند طبیعی ساکارز، فروکتوز و گلوکز است که به شما انرژی فراوانی می‌دهد. به این ترتیب، موز، به ویژه برای کودکان و ورزشکاران، برای وعده صبحانه یا به عنوان میان وعده ظهر یا قبل و بعد از ورزش ایده‌آل است./خبرآنلاین

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه