بررسی قدرت سامانه های دفاعی ایران و ناکام ماندن اسرائیلی‌ها را در اصفهان

شاید جالب باشد که در این بین توضیحاتی درمورد مهم‌ترین سامانه‌های دفاعی ایران داده شود تا بهتر قدرت نظامی ایران را بشناسیم.

 بررسی قدرت سامانه های دفاعی ایران و ناکام ماندن اسرائیلی‌ها را در اصفهان
کدخبر : 25147
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

از فردای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون؛ همواره دولت‌ها و گروهک‌هایی بوده‌اند که نظام سیاسی ایران و امنیت جامعه را مورد تهدید نظامی خود قرار داده بودند و گمان حمله به این مرز و بوم را در سر می‌پروراندند. در این روزها هم رژیم صهیونیستی اسرائیل بارها جمهوری اسلامی را تهدید به حمله نظامی کرده بود و ادعا داشت که آتش جنگ را به خیابان‌های تهران خواهد کشاند. اما در عمل وقتی شب های قبل قصد انجام یک عملیات خرابکارانه در خاک ایران را داشتند با مانعِ پدافند و سامانه دفاعی ایران روبه‌رو شدند و نتوانستند به اهداف خود برسند.

ایرانی که در سال‌های دفاع مقدس از ساخت و تهیه سیم خاردار عاجز بود، امروز از یک قدرت دفاعی برخوردار است که توانایی رویارویی با هر خطری را دارد و اهداف خصمانه دشمن را با چالش مواجه می‌سازد.در این باره چند کلامی با محمد شلتوکی گپ و گفت داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

دلیل توجه به پدافند هوایی

پدافند دفاعی ایرانشلتوکی در ابتدا گفت: بیش از پانزده سال است که مسأله پدافند دفاعی در بین نیروهای مسلح ایران به یک اولویت تبدیل شده است و مسأله دفاع از سوی پدافند و سامانه‌های دفاعی در خط مقدم هجوم‌های دشمن قرار دارند. این اهمیت و اولویت پیدا کردن از آن جهت است که دشمن و طرف‌ مقابل ما پذیرفته است که اقدام نظامی علیه ما از طریق راه زمینی سخت و دشوار است و سعی کردند این تهدیدات را از سمت هوایی پیگیر شوند و ما هم به تبع در تقویت این بخش و ارتقای پدافند نظامی خود دست به کار شدیم.

کلکسیونی از پدافندهای هوایی

وی افزود: این سیاست که عمری قریب به 20 سال دارد موجب شد که ما در بحث فناوری و سامانه‌های دفاعی بالاخص در بخش هوافضا به دستاوردها و پیشرفت‌های قابل توجهی برسیم. شاید بتوان گفت ایران امروزه کلکسیونی از سامانه‌ها و پدافندهای دفاعی را در بُرد و ارتفاعات مختلفی در اختیار دارد.

چه سامانه‌ای اسرائیلی‌ها را در اصفهان ناکام گذاشت؟

این کارشناس حوزه دفاعی ادامه داد: بحث پدافند دفاعی از یک پیچیدگی جدی برخوردار است که نسبت به وضعیت زمینی (به طور مثال موشک بالستیک زمین به زمین) در شرایط سخت‌تر و مهم‌تری به سر می‌برد. امروزه به همت وزارت دفاع، سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران، ما از پدافندهای بُرد کوتاه، متوسط و بلندِ متنوعی برخورد دار هستیم. فناوری‌های پدافندی ایران در طول این سال‌ها در عرصه‌های کشف، شناسایی، رهگیری و درگیری پیشرفت قابل توجهی داشتند.

پدافند دفاعی ایرانشلتوکی در پایان گفت: درمورد اقدام اخیر اسرائیل در اصفهان باید گفت، یک لایه از سامانه دفاعی ما را سامانه‌های «ضدریز پرنده‌ها» تشکیل می‌دهند که با اخلال الکترونیک به تقابل با هجوم دشمن می‌پردازند. در ماجرای اخیر هم دقیقا همین سامانه بود که ریزپرنده‌های دشمن را از کار انداخته بود و مانع از آن شد که هدف آنان در انجام اعمال تروریستی محقق شود.

کارشناس حوزه امنیتی: پدافند دفاعی ایران در وضعیت مطلوبی است

کارشناس حوزه دفاعی گفت: لازم است که ما بنا به توانایی نظامی دشمنانمان قدرت دفاعی خود را افزایش داده و حتی یک گام از آنان بالاتر باشیم. امروزه ما در وضعیت مطلوبی از لحاظ توان دفاعی قرار داریم.

پدافند دفاعی ایراناز فردای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون؛ همواره دولت‌ها و گروهک‌هایی بوده‌اند که نظام سیاسی ایران و امنیت جامعه را مورد تهدید نظامی خود قرار داده بودند و گمان حمله به این مرز و بوم را در سر می‌پروراندند. در این روزها هم رژیم صهیونیستی اسرائیل بارها جمهوری اسلامی را تهدید به حمله نظامی کرده بود و ادعا داشت که آتش جنگ را به خیابان‌های تهران خواهد کشاند. اما در عمل وقتی دو شب قبل قصد انجام یک عملیات خرابکارانه در خاک ایران را داشتند با مانعِ پدافند و سامانه دفاعی ایران روبه‌رو شدند و نتوانستند به اهداف خود برسند.

ایرانی که در سال‌های دفاع مقدس از ساخت و تهیه سیم خاردار عاجز بود، امروز از یک قدرت دفاعی برخوردار است که توانایی رویارویی با هر خطری را دارد و اهداف خصمانه دشمن را با چالش مواجه می‌سازد. شاید جالب باشد که در این بین توضیحاتی درمورد مهم‌ترین سامانه‌های دفاعی ایران داده شود تا بهتر قدرت نظامی ایران را بشناسیم. در این باره چند کلامی با مهدی بختیاری گپ و گفت داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

دفاع؛ حرف اول را می‌زند

بختیاری در ابتدا گفت: پدافند و اساساً مسأله دفاع در جهان دغدغه اصلی و اولویت مهم هر کشور است که این اولویت طبیعتاً لوازم و ابزار خود را می‌طلبد. در بحث پدافند ما سه سطح کوتاه، متوسط و بلند را داریم که هر کدام از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار است.

پدافند دفاعی ایرانوی افزود: جمهوری اسلامی نیز در این سال‌ها باتوجه به فرمایش فرماندهی کل قوا مبنی بر اولویت داشتن پدافند، تمرکز و توجه ویژه‌ای را در موضوع پدافند و سامانه‌های دفاعی داشته است و توانسته موفقیت‌های قابل توجهی را در این بین کسب کند و این سامانه‌ها موفقیت خودشان هم در عرصه میدان نشان دادند. امروزه هم سپاه و هم ارتش از سامانه دفاعی برخودارند و در کنار این موضوع جهت ارتقای عملکرد قرارگاه مشترک پدافند هوایی توسط این دو تشکیل شده که کار را به شکل بهتر و قوی‌تر پیگیری می‌کند.

ما در وضعیت مطلوبی قرار داریم

او ادامه داد: از آنجایی که کشور ما اقلیم‌های مختلفی را در خود جای داده است، این موضوع مهم است که پدافندهای دفاعی بنا به شرایط جغرافیایی آن منطقه عمل کند. همین امر موجب شده که ایران در طول این سال‌ها بتواند طیف مختلف و گوناگونی از رادارها و سامانه‌های دفاعی را تولید کرده یا از کشورهای دیگر خریداری نماید. از این حیث باید گفت وضعیت پدافندی ایران در شرایط مثبتی قرار دارد.

بختیاری گفت: لازم است که ما بنا به توانایی نظامی دشمنانمان قدرت دفاعی خود را افزایش داده و حتی یک گام از آنان بالاتر باشیم. امروزه ما در وضعیت مطلوبی قرار داریم اما هیچ کشوری توان پدافندی خود را صددرصد کامل نمی‌داند چرا که هر زمان تهدیدات پیشرفت و می‌کنند و لازم ما نیز قدرت دفاعی خود را افزایش دهیم.

منبع:همشهری

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه