سهام عدالت | سود سهام عدالت

مبلغ سود سهام عدالت امسال چقدر است؟ | سود سهام عدالت در ماه اردیبهشت واریز می شود؟

اولین مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برای سال جدید در استان گیلان برگزار خواهد شد.

مبلغ سود سهام عدالت امسال چقدر است؟ | سود سهام عدالت در ماه اردیبهشت واریز می شود؟
کدخبر : 25119
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

واریز سهام عدالت به زودی انجام می شود. سهام عدالت مبلغ چندانی نیست. سهام عدالت برای سهامداران حائز اهمیت است. سهام عدالت بنا به ارزش معاملات مربوطه تعیین می شود. جزئیات جدید سود سهام عدالت را بخوانید. سرانجام، با فراهم شدن سامانه میراث، یعنی سامانه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث، تکلیف انتقال این سهام نیز مشخص شد.

هفتم آذر ماه سال گذشته بود که سرانجام پس از چندین سال بلاتکلیفی شکل برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تصویب و اعلام شد.

مجامعی که روند برگزاری آن از سال ۹۹ متوقف شده بود و در این خصوص رئیس سازمان بورس مجید عشقی گفت: در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ اشکالاتی در ساماندهی برگزاری مجامع شرکت‌ها اتفاق افتاد که باعث شد روند برگزاری مجامع این شرکت‌ها متوقف شود. از سال ۹۹ هیئت مدیره این شرکت‌ها تجدید نشده و همان هیئت مدیره که مدت ماموریت‌شان تمام شده در این شرکت‌ها حضور دارند. بعد از آن‌که مردم در سال ۹۹ روش مدیریت سهام عدالت خود را انتخاب کردند در انتخاب اعضای هیئت مدیره هیچ نقشی نداشته‌اند. سال ۱۴۰۰ تصمیماتی توسط شورای عالی بورس و وزارت اقتصاد اتخاذ شد که از برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی که اعضای هیئت مدیره آن‌ها توسط دولت تعیین می‌شود جلوگیری شد و به درستی جلوی این کار گرفته شد و مجامع این‌ها برگزار نشد.

سهام عدالت

در نهایت هم گره برگزاری مجامع سهام عدالت سال گذشته باز شد و اولین مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ برای استان خراسان شمالی برگزار و بنابر اعلام سازمان بورس با حضور ۵۲.۱ درصد از سهامداران همراه شد دومین مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت هم ۳ اسفندماه ۱۴۰۲ برگزار شد و در این مجمع نیز ۶۳.۲ درصد از سهامداران مشارکت داشتند.مجامع سهام عدالتی که مجید عشقی رئیس سازمان بورس در خصوص شکل برگزاری آن هم مطرح کرده بود: مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت هم حضوری و هم الکترونیکی و از طریق سامانه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی خواهد بود، اما رای‌گیری کاملا الکترونیکی است.

تا شهریور ۱۴۰۳ باید تمام مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برگزار شود

در ادامه هم حمید رضا دانش کاظمی عضو شورای عالی بورس به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: طبق مصوبه شورای عالی بورس تا ابتدای شهریور سال ۱۴۰۳ کل مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باید برگزار شود.

اما اهمیت مشارکت و حضور سهامداران در مجامع سهام عدالت چیست؟ موضوعی که مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: امیدواریم سهامداران مشارکت خوبی را در این انتخاب داشته باشند چرا که انتخاب آن‌ها سبب می‌شود هیات مدیره خوب و قوی انتخاب شود که این موضوع می‌تواند بر سودآوری سهام آن‌ها اثرگذار باشد.

سهام عدالت

مهدی حاجی‌وند افزود: هر چقدر هیات مدیره کاربلدتر و توانمندتر باشد قطعا شرکت بهتر مدیریت می‌شود و با عملکرد مطلوب‌تر سودآوری سهامدار هم افزایش پیدا می‌کند. در کل مشارکت در تصمیم گیری از جمله مواردی است که افراد با حضور در انتخابات سهام عدالت می‌توانند در آن نقش داشته باشند.

همانطور که پیش‌تر اعلام شد بر اساس مصوبه شورای عالی بورس باید مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تا ابتدای شهریور امسال برگزار شود بر این اساس باید چراغ برگزاری مجامع سهام عدالت یکی پس از دیگری روشن شود در همین راستا هم، ولی الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: شرکت سرمایه‌گذاری استانی گیلان سهامداران خود را برای ۱۶ فروردین جهت شرکت در مجمع دعوت کرده است بنا است استان خراسان جنوبی هم از سهامداران خود برای مجمع دعوت کند. نحوه برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تغییری نکرده و مشابه دو مجمع دیگر برگزار خواهد شد.

جعفری در پاسخ به این پرسش که مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌ها تا شهریور ۱۴۰۳ به پایان خواهد رسید؟ می‌گوید: حداکثر تلاش خود را انجام می‌دهیم و جلسات توجیهی را با استان‌ها برگزار کردیم جلسه توجیهی با حدود ۱۰ استان در سال ۱۴۰۲ داشتیم در نهایت حداکثر تلاش خود را انجام می‌دهیم که در چارچوب مصوبه شورای عالی بورس مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برگزار شود.

سهام عدالت

در نهایت گفتنی است، مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالتی، برای سهامدارانی است که روش غیر مستقیم را برگزیده‌اند و بر اساس آمار اعلامی از سوی سازمان بورس در حال حاضر بالغ بر ۵۰ میلیون نفر، سهامدار سهام عدالت هستند که حدود ۲۰ میلیون نفر به صورت مستقیم و ۳۰ میلیون نفر به صورت غیر مستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، سهام عدالت خود را مدیریت می‌کنند و حالا باید منتظر ماند و دید سرانجام برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در شهریورماه امسال به ایستگاه پایانی خود خواهد رسید؟/ اینتیتر

قرار بود سود سهام عدالت در دو مرحله واریز شود اما سوء نیت برخی شرکت ها باعث شد سود سال مالی 1401 در سه مرحله واریز شود. مجید عشقی رئیس سازمان بورس در این خصوص گفت: متاسفانه با وجود پیگیری های سازمان بورس، 8 شرکت سود سهام عدالت خود را به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز نکردند و این امر سازمان اقدامات قانونی لازم را برای وصول سود سهامداران تا بعد انجام خواهد داد.» مابقی سود از محل تامین مالی شرکت های سرمایه گذار به حساب سهامداران واریز شود.

پیش از این شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کرده بود: صنایع سیمان دشستان، گروه مپنا و انرژی فجر خلیج فارس هیچ مبلغی را برای مرحله اول و دوم سود سهام عدالت به حساب صمت واریز نکرده اند. صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و سوئیچ پارس نیز وجوه فاز دوم خود را پرداخت نکرده اند.

سهام عدالت

اکنون طبق اعلام رئیس سازمان بورس، سپرده گذاری مرحله سوم و تسویه سود سهام عدالت احتمالا در خردادماه خواهد بود. در همین رابطه مجید عشقی رئیس سازمان بورس شب گذشته در رسانه ملی گفت: یک سری اتفاقات رخ داد که باعث شد برخی شرکت ها تخلف کنند و نتوانند سود سهام عدالت را پرداخت کنند.

وی افزود: بیشتر این شرکت ها با کمبود نقدینگی مواجه هستند. ما همچنین توصیه کردیم که سود سهام باید پرداخت شود. امیدواریم تا خرداد ماه بتوانیم این سودها را جمع آوری کنیم و باقی مانده سهام عدالت را پرداخت کنیم.

اما آیا با شرکت هایی که سود سهام خود را پرداخت نکرده اند معامله ای صورت خواهد گرفت؟ در همین رابطه ولی الله جعفری مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پرداخت نکردن سود غیر منطبق بر جدول زمانی اعلام شده در کدال تخلف است. “

این مقام مسئول تصریح کرد: نکته دیگر اینکه اگر 8 ماه تعیین شده در قانون تجارت و بر اساس مصوبه سازمان بورس اوراق بهادار باشد، این 8 ماه به 4 ماه کاهش می یابد و برخی از شرکت ها اساسنامه خود را تغییر می دهند و همان زمان بندی نمی شود. مشاهده شد، این نیز یک مشکل است. موضوع قابل پیگیری است. در مجموع دو موضوع عدم رعایت جدول پرداخت سود منتشر شده در سامانه کدال و عدم رعایت جدول زمانی براساس اساسنامه ناشران قابل پیگیری است و سازمان بورس این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

سهام عدالت

اما به محض داغ شدن بحث پرداخت سهام عدالت عده ای سودجو از فرصت استفاده می کنند و در همین راستا مهدی حاجیوند، دستیار و مشاور ویژه رئیس سازمان بورس در امور حقوق صاحبان سهام. سهام، گفت: هرگاه مسائل مربوط به سهام عدالت مطرح می شود، ممکن است عده ای از این فرصت برای ارتکاب کلاهبرداری استفاده کنند که لازم است سهامداران عدالت به چند نکته توجه کنند. کلاهبرداران معمولاً چندین روش دارند. آنها یا برای مردم پیامک می فرستند و می گویند برای دریافت سود سهام با این شماره تماس بگیرید یا روی لینک ویژه کلیک کنید./ فردا نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه