با مصرف این مواد خوراکی خلط گلوی خود را درمان کنید

یکی از شایع‌ترین علت وجود خلط به‌خصوص در ناحیه حنجره و گلو، عفونت‌ها و مخاط‌هایی است که از حفره‌های سینوسی به سمت حلق جریان پیدا می‌کند. با مصرف این مواد خوراکی خلط گلوی خود را درمان کنید

با مصرف این مواد خوراکی خلط گلوی خود را درمان کنید
کدخبر : 24741
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

این نوع عفونت‌ها را نزله می‌نامند که معمولاً در ساعات ابتدایی صبح بیشتر است و هرچه به میانه روز پیش می‌رویم، از میزان آن کاسته می‌شود.درمان فوری خلط پشت حلق کار غیرممکنی نیست. خلط یا مخاط ماده‌ای طبیعی و لغزنده است که توسط بسیاری از بافت‌های غشایی در بدن تولید می‌شود و برای عملکرد بدن ضروری است و به عنوان یک لایه محافظ و مرطوب عمل می‌کند تا از خشک شدن اندام‌های حیاتی جلوگیری شود.مخاط نیز به عنوان دامی برای محرک‌ها مانند گرد و غبار، دود و یا باکتری‌ها عمل می‌کند. این گروه حاوی آنتی بادی و آنزیم‌هایی برای کشتن باکتری‌ها است تا به مبارزه با عفونت‌ها کمک کند. بدن مقدار زیادی خلط تولید می‌کند – حدود ۱ تا ۱.۵ لیتر در روز و ما متوجه همه خلط‌ها نمی‌شویم مگر اینکه تولید آن افزایش یابد یا کیفیت مخاط تغییر کرده باشد، که ممکن است با بیماری‌های مختلف و شرایط متفاوت رخ دهد.یکی از شایع‌ترین علت وجود خلط به خصوص در ناحیه حنجره و گلو، عفونت‌ها و مخاط‌هایی است که از حفره‌های سینوسی به سمت حلق جریان پیدا می‌کند. این نوع عفونت‌ها را نزله می‌نامند که معمولا در ساعات ابتدایی صبح بیشتر است و هرچه به میانه روز پیش می‌رویم از میزان آن کاسته می‌شود.

 خلط گلو

خلط می‌تواند منبعی برای ورود عفونت به بدن باشد و با افزایش حجم خلط احتمال ورود عفونت به گلو و ریه‌ها افزایش یافته و در بلند مدت سبب ابتلا به بیماری‌های قلبی و آسم و تنگی نفس شود که انباشته شدن خلط در معده سبب لزج شدن مخاط معده و نیز بدبو شدن دهان می‌شود که کهنه شدن خلط درمان سرماخوردگی را به تعویق می‌اندازد.برای درمان خلط پشت گلو راه‌های مختلفی در طب سنتی و نسخه‌هایی با هدف درمان خلط چسبناک گلو در طب مدرن وجود دارد که دمنوش برای خلط گلو یکی از آنهاست.

درمان‌های خوراکی خانگی برای رفع خلط:

۱. آب لیمو:

دو قاشق سوپ خوری آب لیمو و یک قاشق سوپ خوری عسل را به یک لیوان آب داغ اضافه کنید و حداقل سه بار در روز بنوشید تا با دفع خلط پشت گلو، مشکل را تسکین داده و تولید خلط را کاهش دهید. یک گزینه ساده دیگر بریدن یک لیمو است، کمی نمک و فلفل روی آن بریزید و سپس آن تکه لیمو را بخورید که این کار خلط را از گلوی شما بیرون می‌کند. این درمان را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

۲. زنجبیل برای رفع خلط گلو:

پاسخ سوال پرتکرار شما با موضوع برای خلط گلو چه دمنوشی خوبه، اینجاست. یک قاشق سوپ خوری از تکه‌های زنجبیل تازه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و برای چند دقیقه نگه دارید و سپس دو قاشق چای خوری عسل اضافه کنید.

این چای زنجبیل را چندین بار در طول روز بنوشید. متناوبا، زنجبیل خام را چند بار در روز بجوبد و یا به غذاهایتان اضافه کند.

۳. زردچوبه برای رفع خلط گلو:

زردجوبه

یک قاشق چای خوری زرد چوبه را به یک لیوان شیر داغ اضافه کنید و آن را یک بار در صبح و دوباره قبل از رفتن به رختخواب بنوشید که بهترین دمنوش برای خلط گلو است.یک قاشق چای خوری زرد چوبه را با یک لیوان آب اضافه کنید و دو یا سه بار در روز بنوشید و همچنین می‌توانید یک قاشق سوپ خوری زرد چوبه و مقداری نمک را به یک لیوان آب داغ اضافه کنید و برای چند بار در روز از آن استفاده و قرقره کنید.

۴. رفع خلط گلو با سوپ مرغ:

سوپ مرغ را حداقل دو یا سه بار در روز برای تمیز کردن و رفع خلط گلو بخورید. برای افزایش مزایا، زنجبیل و سیر را به سوپ اضافه کنید که سوپ خانگی اغلب موثرتر از سوپ کنسرو شده‌ای است، که مواد نگهدارنده دارد.

۵. فلفل قرمز برای رفع خلط گلو:

اگر دارو برای خلط گلو و درمان گیاهی خلط گلو را میخواهید توصیهمی کنیم یک چهارم قاشق چای خوری فلفل قرمز و زنجبیل رنده شده، یک قاشق سوپ خوری عسل و سرکه سیب و دو قاشق سوپ خوری آب را با هم ترکیب کنید و این مخلوط را دو یا سه بار در روز بنوشید تا به کاهش تولید خلط کمک کنید.

۶. عسل برای درمان خلط گلو:

مقداری پودر فلفل سفید و یا سیاه را به یک قاشق سوپ خوری عسل اضافه کنید که فلفل به درمان عفونت گلو کمک می‌کند، در حالی که عسل غشا مخاطی را تسکین خواهد داد و با این نسخه، اینکه چگونه خلط گلو را تخلیه کنیم برایتان ساده می‌شود.این مخلوط را دو بار در روز برای یک هفته مصرف کنید. همچنین برای درمان خانگی بلغم گلو می‌توانید یک قاشق سوپ خوری عسل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و این محلول را چندین بار در روز بنوشید که این گونه مزایای خوبی را از خواص دارویی عسل دریافت خواهید کرد و آب به کاهش خلط کمک می‌کند.

۷. پیاز برای درمان خلط گلو:

پیاز

یک عدد پیاز را درست بشورید و ریز ریز کنید و با دو قاشق سوپ خوری شکر بکوبید و نیم ساعت بگذارید تا بماند و این مخلوط یک بافت مایع ایجاد خواهد کرد و هر دو تا سه ساعت یک بار یک قاشق سوپ خوری از این داروی نیروبخش را بخورید. همچنین شما می‌توانید ظرف یک تا دو روز این داروی نیروبخش را در یخچال نگه داری کنید.

۸. هویج برای رفع خلط گلو:

برای درمان خلط چسبناک گلو آب چهار تا پنج هویج تازه را بگیرید و کمی آب به آن اضافه کنید تا رقیق شود و سپس دو یا سه قاشق چای خوری عسل اضافه کنید و آن را به خوبی مخلوط کنید و این عصاره را در طول روز بنوشید تا خلط را از گلو پاک کنید.

۹. استفاده از پودر نخود برای درمان خلط گلو:

یک قاشق چای خوری روغن را در یک ماهی تابه بریزید و دو قاشق سوپ خوری پودر نخود را بو دهید تا قهوه‌ای روشن شود و یک قاشق چای خوری عسل و پودر بادام را به همراه مقداری آب اضافه کنید و آن را به درستی هم بزنید و از روی حرارت بردارید و به عنوان خلط آور قوی خانگی دو بار در روز به مدت ۴ تا ۵ روز مصرف کنید.

۱۰. آب انگور برای رفع خلط گلو:

انگور ذاتا اکسپکتورانت است و در نتیجه به تسکین ریه‌ها کمک می‌کند و خلط را به جوش می‌آورد ودر درمان خلط سیاه گلو موثر خواهد بود. ۲ قاشق سوپ خوری آب و ۲ قاشق سوپ خوری عسل را به آن اضافه کنید و این معجون را سه بار در روز برای یک هفته مصرف کنید.

۱۱. چای لیمو برای رفع خلط گلو:

چای و لیموترش

اسید سیتریک موجود در لیمو و خواص ضد عفونی کننده عسل به شل شدن خلط کمک می‌کند و گلو را به عنوان دارو گیاهی برای خلط گلو تسکین می‌دهد. زمانی که چای سیاه تهیه کردید، یک قاشق آب لیمو تازه و عسل را به آن اضافه کنید.

۱۲. سیر و لیمو برای رفع خلط گلو:

خواص ضد التهابی سیر و اسید سیتریک موجود در لیمو خلط را پاک می‌کند. یک فنجان آب را بجوشانید و آن را از شعله بردارید و ۳ لیمو را در آن فشار دهید و حالا، دو حبه سیر له شده، نصف قاشق چای خوری پودر فلفل سیاه و کمی نمک به آن‌ها اضافه کنید و تمام مواد را به خوبی هم بزنید و بنوشید که این درمان تسکینی فوری برای رفع خلط است.

۱۳. فواید ریشه سنبلچه برای خلط گلو:

ریشه سنبلچه دارای خواص ضد عفونی کننده، دیافوریتیک و کاهش دهنده است که می‌تواند به طور موثر خلط را درمان کند. به عنوان دمنوش خلط آور یک چای گیاهی را با ریشه‌های آن آماده کنید و آن را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید و همچنین می‌توان از جوشانده آن برای قرقره کردن استفاده کرد.توجه کنید که زنان باردار و در انتظار بارداری باید از مصرف این مورد اجتناب کنند.

۱۴. برگ‌های هورهوند:

۱/۲ مقدار یک ظرف آب را از این برگ‌ها بردارید و داخل ظرف بزیرید و بجوشانید و سپس از روی حرارت بردارید و حالا مقداری از برگ‌های خشک هورهوند را به آن اضافه کنید و یک درپوش روی طرف قرار دهید و بعد از ۱۰ دقیقه، این محلول را صاف کنید و ۲ قاشق عسل را مخلوط کنید و آن را می‌توان به مدت ۲ تا ۳ ماه در یخچال نگه داشت.

۱۵. بیدگیاه:

بید گیاه حاوی لعاب بسیار بالایی و شامل آهن، منیزیم، فیبر، کلسیم، سلنیوم، پروتیین و ویتامین‌های A و B است. یک ضد باکتری عالی است، گلو درد را تسکین می‌دهد و به خلط کمک می‌کند که لغزنده و شل‌تر شود و بیرون راندن را آسان‌تر کند.۲ قاشق سوپ خوری ریشه خشک بیدگیاه را در دو فنجان آب به مدت ۵ دقیقه بجوشانید و این محلول را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید.

۱۶. روغن پونه کوهی برای رفع خلط گلو:

خواص ضد میکروبی و ضد التهابی روغن پونه کوهی می‌تواند عفونت‌های مختلفی را در دستگاه تنفسی درمان کند و به عنوان یک اکسپکتورانت طبیعی، به طور موثر خلط را کاهش می‌دهد. چند قطره روغن پونه کوهی را بخورید و یا آن را به غذای خود اضافه کنید و علاوه بر این، روغن پونه کوهی را می‌توان به راحتی مصر ف کرد و به راحتی در فروشگاه‌های دارویی موجود است.

۱۷. شیرین بیان برای گلو:

مقداری شیرین بیان را داخل یک لیوان آب بجوشایندو سپس این محلول را صاف کنید و به مدت سه بار در روز برای درمان خلط گلو و بینی بنوشید؛ این کار به طور موثر خلط سینه شما را کاهش می‌دهد و گلو درد را نیز تسکین می‌دهد.

۱۸. نارون لغزنده:

فیبر محلول در نارون لغزنده یک ماده ژله مانند است که وقتی در آب حل می‌شود به کاهش التهاب کمک می‌کند. دو فنجان آب را حرارت دهید و ۲ قاشق سوپ خوری پودر پوست نارون را در آن بریزید و برای کاهش خلط این ترکیب را دو بار در روز بنوشید.علاوه بر این، ۵ میلی لیتر از بافتش نیز می‌تواند سه بار در روز گرفته شود. ضماد تهیه شده از نارون نیز می‌تواند روی سینه به کار رود تا مخاط را کاهش دهد.

۱۹. جوشانده حلیله زرد و گل ختمی برای درمان خلط گلو:

برای درمان خلط، حلیله زرد و گل ختمی را آسیاب کنید که یکی از بهترین دارو‌های درمان خلط پشت حلق است. سپس یک و نیم قاشق غذاخوری از مخلوط آسیاب شده این دو گیاه را در داخل یک لیوان آب جوش بریزید و در آن را ببندید و بگذارید به مدت یک شب تا صبح بماند تا این دو گیاه ته نشین شده و تاثیر ضد خلطی خود را بر روی آب لیوان بگذارد و فردا صبح آن را میل کنید.

توصیه‌های ویژه‌ی متخصصان طب سنتی درباره خلط گلو

 خلط گلو

 • برای درمان طبیعی خلط دو نوع اقدام باید صورت گیرد که در مرحله اول باید اقدامات پرهیزی انجام دهید.
 • در اقدامات پرهیزی برای درمان خلط، افراد باید سحر خیز باشند و در ساعت ۵ تا ۸ صبح بیدار شوند، زیرا در این ساعات حجم خلط بدن افزایش می‌یابد، اما سحرخیزی در این ساعات سبب کاهش غلظت خلط بدن می‌شود.
 • افراد که خلط زیادی دارند باید هنگام شب از خوردن سردیجات مانند لبنیات همچون ماست، دوغ و شیر و نیز ترشیجات، ماهی، کاو، گوجه فرنگی خام، خیار پرهیز کنند، زیرا این مواد سرد میزان خلط‌های صبحگاهی را افزایش می‌دهد.
 • برای درمان خلط بدن از گیاهان دارویی مانند آویشن، پونه، گل ختمی، گل پنیرک که آنتی بیوتیک‌های طبیعی هستند به صورت دمنوش استفاده نمایید.
 • بخور آویشن و پونه، نعنا فلفلی، دمنوش و بخور اکالیپتوس، جوشانده مخلوط آویشن و پونه و پنیرک روزی سه مرتبه برای درمان خلط به خصوص خلط‌های صبحگاهی بسیار موثر است.
 • افرادی که نفخ معده و شکم ندارند و دچار سردرد هم نمی‌شوند، برای درمان خلط می‌توانند از پیاز خام استفاده کنند./عصرترکیه
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

 • پربازدید
 • پربحث ها
 • ۲۴ ساعت
 • هفته
 • ماه
 • ۲۴ ساعت
 • هفته
 • ماه
روی خط رسانه