کاهش سفرهای نوروزی امسال به دلیل تورم! | مسافرت عید چقدر تمام شد؟

سفرهای نوروزی سال ۱۴۰۳ در مقایسه با سفرهای سال‌های قبل، هم به لحاظ کیفیت و هم کمیت از تورم تاثیری بیشتری گرفته‌اند.

کاهش سفرهای نوروزی امسال به دلیل تورم! | مسافرت عید چقدر تمام شد؟
کدخبر : 24736
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 

با توجه به روزهای بالای سفر، اغلب این سفرها زیر ۱۰ میلیون تومان بوده که نشان می‌دهد تورم و شرایط اقتصادی خانوارها چطور کیفیت و کمیت سفرهای شهروندان را نشانه گرفته و باعث کاهش در هر دو زمینه شده است.دنیای اقتصاد نتایج یک نظرسنجی را که خود درباره سفرهای نوروزی انجام داده منتشر کرده است. این نظرسنجی نشان می‌دهد در تعطیلات سال نو نه تنها از تعداد سفرهای نوروزی کاسته شده، ‌ بلکه کیفیت این مسافرت‌ها نیز با افت قابل‌توجهی مواجه شده است. در نظرسنجی خود ۱۰ پرسش را با خوانندگان خود مطرح کرد؛‌ که یکی از آنها به وضعیت خانوادگی آنها برمی‌گشت. بیش از ۷۰‌درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی متاهل و دارای محدوده سنی بین ۳۰ تا ۵۰ سال بوده و به شکل خانوادگی سفر کرده بودند. این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که ۹۱‌درصد شرکت‌کنندگان شیوه سفرشان به شکل شخصی بوده و تنها ۹‌درصد تصمیم گرفته بودند به جای سفر با خانواده یا دوستان با تور سفر کنند. به این ترتیب فارغ از متاهل‌ها، ‌ جمع بیشتری از مجردها نیز سفرهای خانوادگی و دوستانه شخصی را به گزینه تور ترجیح داده‌اند.

سفرنوروزی

یکی دیگر از نتایج جالب این نظرسنجی به محل اقامت و انگیزه این سفرها برمی‌گشت که بیشتر فراوانی به «خانه اقوام و آشنایان» با ۳۶.۵‌درصد مربوط بود. یکی از دلایل این انتخاب حذف هزینه‌های اقامت است. به این ترتیب گردشگران مقاصد سفرهای خود را محدود کرده و شهرهایی را در اولویت قرار می‌دهند که بتوانند هزینه‌های خود را با حذف مبلغ اقامت مدیریت کنند.به علاوه بر اساس این نظرسنجی سهم «بوم‌گردی‌ها» تنها ۶.۵‌درصد بود، ‌ در حالی که ۷‌درصد توریست‌ها سراغ گزینه چادر رفته بودند. به این ترتیب تورم باعث باخت بوم‌گردی‌ها نسبت به چادرخوابی در سفر شده و همین امر کیفیت سفر توریست‌ها را در نوروز ۱۴۰۳ کاهش داده است.

در تعطیلات نوروز امسال بارها از سوی برخی از ساکنان شمال یا جنوب عنوان شد که سواحل «جنوب» نسبت به شهرهای شمالی از اقبال بیشتری برخوردار بوده، با این حال ۲۶‌درصد از شرکت‌کنندگان این نظرسنجی شمال را انتخاب کرده بودند در حالی که سهم استان‌های جنوبی ۲۰‌درصد بود که هر چند به شهرهای شمالی نزدیک است، اما عددی بالاتر از آن نیست.از دیگر نتایج مورد توجه در این نظرسنجی به تعداد سفرهای نوروزی برمی‌گردد. با وجود اینکه بخش بزرگی از توریست‌های نوروزی تا ۱۷ فروردین به محل کار خود بازنگشتند و عملا ۲۰ روز تعطیلات داشتند، ‌اما ۷۰‌درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردند که تنها یک سفر در نوروز ۱۴۰۳ داشتند.

سفرنوروزی

داده‌های به دست آمده از پرسش بعدی درباره هزینه این سفرها کمک بیشتری می‌کند که تحلیلی از سفرهای نوروزی داشته باشیم. با اینکه نیمی از شرکت‌کنندگان عنوان کردند بیش از ۵ روز سفر بوده‌اند اما هزینه انجام شده آنها با توجه به‌درصد بالای سفرهای خانوادگی، ‌ برای بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان یا کمتر از ۵ میلیون تومان (با ۲۵‌درصد فراوانی) و بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان (برای ۲۸‌درصد فراوانی) بود. این موضوع نشان می‌دهد با توجه به‌درصد بالای سفرهای خانوادگی، ‌گروه بزرگی از توریست‌ها هزینه‌هایشان را در طول مدت سفر به انحای مختلف کاهش داده‌اند. این خانواده‌ها که بیش از ۵ روز در سفر بوده‌اند نهایتا تا ۱۰ میلیون تومان هزینه کرده‌اند که نسبت به هزینه‌های اقامت و... مبلغ بسیار پایینی است .

سفرخارجی

داده قابل‌توجه دیگر به انتخاب وسیله نقلیه برمی‌گشت. ۷۴‌درصد از شرکت‌کنندگان نظرسنجی با وسیله نقلیه شخصی سفر کرده‌اند. در حالی که سهم اتوبوس و قطار با هم به ۱۰‌درصد هم نمی‌رسد. سهم هواپیما از این دو گزینه بیشتر و اندکی بیش از ۱۶‌درصد است. در تعطیلات نوروز بسیاری تصمیم می‌گیرند که با توجه به روزهای بالای تعطیل سفر خارجی داشته باشند. با این حال امسال به واسطه تورم، ‌ بسیاری از گردشگران، کشورهای اطراف را در اولویت قرار دادند،ترکیه بیشترین فراوانی را با ۳۷‌درصد دارد و پس از آن نوبت به امارات می‌رسد که ۱۸.۵‌درصد را شامل می‌شود، ‌ دو کشوری که نزدیک به ایران بوده و هزینه‌ها در آن نسبت به سایر گزینه‌ها پایین‌تر است.

نگاهی به این آمار و ارقام نشان‌دهنده سه علامت «سفر فقیرانه» خانوارهاست. اولین علامت همچنان که در این گزارش هم به آن پرداخته شده سهم بالای خانه اقوام در سفرهای نوروزی است، دومین مورد به تعداد سفرها برمی‌گردد که برای ۷۰‌درصد تنها به یک سفر محدود شده و آخرین عامل درباره میزان هزینه سفر است. با توجه به روزهای بالای سفر اغلب این سفرها زیر ۱۰ میلیون تومان بوده که نشان می‌دهد تورم و شرایط اقتصادی خانوارها چطور کیفیت و کمیت سفرهای شهروندان را نشانه گرفته و باعث کاهش در هر دو زمینه شده است.

بیشترین سفرهای خارجی ایرانی‌ها به کدام کشورها بوده است؟

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با بیان اینکه سهم شرکت‌های داخلی از پروازها ۵۴ درصد و سهم شرکت‌های خارجی۴۶ درصد بوده، گفت: بیشترین پروازهای خارجی در این مدت به ترکیه، دبی و عراق بوده است.سعید چلندری در نشست خبری ارائه اقدامات و عملکرد وزارت راه و شهرسازی در حوزه سفرهای نوروزی ۱۴۰۳ با بیان اینکه در ایام نوروز در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) ۳۱ درصد افزایش مسافر و ۲۵ درصد افزایش پرواز داشتیم، گفت: نوروز امسال ۳۹۹۴ پرواز به اقصی نقاط دنیا داشتیم و ۶۲۵ هزار و ۷۲۵ نفر پرواز انجام شد، همچنین بار مسافری ۴۵ درصد رشد داشت.وی اظهار کرد: ۱۴ شرکت داخلی و ۳۴ خارجی در فرودگاه امام خمینی(ره) فعالیت داشتند. شرکت‌های داخلی با سهم ۵۴ درصدی ۲۱۷۴ پرواز انجام دادند و سهم شرکت‌های خارجی۴۶ درصد بوده که ۱۸۲۰ پرواز را انجام دادند. بیشترین پروازهای خارجی نیز به ترکیه، دبی و عراق بوده است.

سفرخارجی

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ادامه داد: ۹۳۹ پرواز با سهم ۲۶ درصدی پروازها و ۱۷۵ هزار مسافر با سهم ۲۹ درصدی تعداد مسافر به ترکیه بود، ۵۳۹ پرواز به دبی انجام شد که ۱۴ درصد پرواز و ۱۷ درصد مسافران را تشکیل داد، سفر به عراق هم با ۴۸۷ پرواز انجام شد که با ۱۳ درصد سهم پروازها و ۶۸ هزار و ۱۱ درصد سهم مسافری را به خود اختصاص داد.چلندری با بیان اینکه به‌ ۵۸ تا ۶۸ مسیر پرواز مستقیم انجام دادیم، گفت: تاخیرات پروازهای فرودگاه امام خمینی(ره) کمتر از ۲۰ دقیقه بود، علت هم تاخیر طولانی‌مدت چند پرواز شرکت‌های هواپیمایی به دلیل نقص فنی بود که البته خدمات لازم به مسافران انجام شد. همچنین پرواز کنسلی به‌هیچ عنوان نداشتیم و مسافر جامانده از پرواز هم نداشتیم./خبرآنلاین

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه