چه کسانی می‌توانند رنگ چشم‌شان را عوض کنند؟ | کمیاب‌ترین رنگ چشم در جهان چه رنگی است؟

با توجه به پرریسک بودن عمل تغییر رنگ چشم، اگر افراد مشکل قرنیه ندارند و این عمل برای آن‌ها جنبه درمانی ندارد، اقدام به این کار نکنند.

چه کسانی می‌توانند رنگ چشم‌شان را عوض کنند؟ | کمیاب‌ترین رنگ چشم در جهان چه رنگی است؟
کدخبر : 24696
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 مهم‌ترین نعمتی که هر انسان دارد سلامتی است و چه بهتر که اقداماتی در راستای به دست آوردن سلامتی بیشتر انجام دهیم نه کارهایی که این مهم را دچار مخاطره می‌کنند.امروز بازار اعمال زیبایی در جنبه‌های مختلف داغ شده و این در شرایطی است که برخی از این اعمال می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را برای متقاضیان به دنبال داشته باشد؛ «تغییر رنگ چشم» از جمله اعمال زیبایی پرمخاطره است که با تبلیغات وسیعی هم در فضای مجازی همراه است؛ این در حالی است که متخصصان تاکید دارند غیر از افرادی که عنبیه آنها به طور کامل ایجاد نشده و این عمل برای‌شان جنبه درمانی دارد، به هیچ وجه برای سایرین توصیه نمی‌شود.

رنگ چشم

هستند افرادی که برای تجربه رنگ چشمی متفاوت، در شرایط مختلف از لنزهای رنگی استفاده می‌کنند که تا حدودی هم نگهداری و استفاده از آن شرایط خاصی دارد و نگهداری لنز در چشم هم از حساسیت بالایی برخوردار است. از طرف دیگر هم امروزه بازار اعمال زیبایی در جنبه‌های مختلف داغ شده و این در شرایطی است که برخی از این اعمال می‌تواند خطراتی را برای متقاضیان به دنبال داشته باشد که از جمله آن‌ها اعمال مربوط به تغییر رنگ چشم است.هرچند همواره تاکید می‌شود هر عمل زیبایی ممکن است مخاطراتی را نیز برای متقاضی در پی داشته باشد اما تبلیغات بی‌حد و مرز در فضای مجازی در مجاب کردن افراد برای تغییر چهره و ظاهر، بی‌تاثیر نیست؛ تبلیغات اغراق آمیز تغییر رنگ چشم هم از جمله این اغواگری‌ها و سوءاستفاده از ذائقه و اعتماد مخاطب است.هرچند به گفته متخصصین، این جراحی برای افرادی که عنبیه چشم آن‌ها به هر دلیلی رنگ ندارد و تابش نور برایشان اذیت‌کننده است، جنبه درمانی دارد، اما تاکید می‌شود که با توجه به عوارض آن، افرادی که صرفا هدف زیبایی‌جویی دارند، بهتر است برای حفظ سلامت خود به سمت این اعمال نروند.

عوارض خطرناک جراحی زیبایی تغییر رنگ چشم

رنگ چشم

دکتر هرمز شمس – متخصص چشم پزشکی و استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با هشدار نسبت به تبلیغات شبکه‌های مجازی درباره تغییر رنگ چشم بویژه از سوی غیرمتخصصان، گفت: نکته مهم و قابل توجه آن است که این عمل به‌صورت قرار دادن لنز ثابت روی قرنیه چشم انجام می‌شود که به هیچ وجه عملی ساده و بی‌خطر نیست و از طرفی هم به دلیل برخورد این لنزها با عنبیه می‌تواند موجب آب مروارید و تورم در چشم شود.

خطر کوری با قرار گرفتن لایه اضافی روی عنبیه چشم

وی درباره عوارض عمل تغییر رنگ چشم به ایسنا افزود: این لنزها یک لایه اضافی است که به چشم‌ها وارد می‌شود و با عنبیه چشم که یک لایه شفاف است و سلول‌های آن آندوتلیال و بسیار حساس هستند، برخورد دارد و می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد و دیگر هم تولید نشوند. در این صورت این خطر وجود دارد که این لنزها موجب کدورت قرنیه چشم و کوری شوند و در چنین شرایطی تنها راه چاره پیوند قرنیه است.

رنگ چشم

این استاد دانشگاه ادامه داد: این عمل‌ها همچنین به زاویه و درون چشم که بین عنبیه و قرنیه است، فشار وارد می‌کند و می‌تواند موجب آب سیاه شود. همچنین این عمل می‌تواند به دلیل تماس با عدسی چشم موجب بروز آب مروارید شود؛ به طور کلی این عمل اگر جنبه درمانی نداشته باشد و به غیر از افرادی که عنبیه آن‌ها به طور کامل ایجاد نشده، به هیچ وجه برای سایرین توصیه نمی‌شود.

تغییر رنگ چشم، چه زمانی جنبه درمانی دارد؟

این متخصص چشم پزشکی و استاد دانشگاه تهران درباره جنبه‌های درمانی اعمال مرتبط با تغییر رنگ چشم به ایسنا گفت: برخی از افراد عنبیه چشم بسیار شفافی دارند که بازتاب نور آن‌ها را اذیت کرده و بینایی‌شان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین می‌توان برای بهبود شرایط آن‌ها یک عنبیه مصنوعی رنگی فراهم کرد تا اذیت نشوند و در این صورت این عمل جنبه درمانی دارد اما این جراحی برای یک فرد سالم ریسک بالایی دارد و این در حالیست که برخی افراد متاثر از تبلیغاتی که در شبکه‌های مجازی انجام می‌شود، به انجام این عمل اصرار دارند.

تاثیر رنگ چشم بر توانایی خواندن

وی در پایان مجددا توصیه کرد: با توجه به پرریسک بودن این عمل، اگر افراد مشکل قرنیه ندارند و این عمل برای آن‌ها جنبه درمانی ندارد، اقدام به این کار نکنند. مهم‌ترین نعمتی که هر انسان دارد سلامتی است و چه بهتر که اقداماتی در راستای به دست آوردن سلامتی بیشتر انجام دهیم نه کارهایی که این مهم را دچار مخاطره می‌کنند.

رنگ چشم

از سبز گرفته تا قرمز، چند رقیب مدعی نادرترین رنگ چشم در جهان هستند.چشم انسان رنگ‌های متنوعی دارد و برخی از این رنگ‌ها کمیاب‌تر از بقیه هستند. برخلاف تصور عموم، همیشه نمی‌توان رنگ چشم نوزاد را بر اساس رنگ چشم والدینش پیش‌بینی کرد. یک فرآیند پیچیده در شکل‌گیری رنگ چشم‌هایی که به ارث می‌بریم وجود دارد و این فرایند می‌تواند با نتایج بسیار غیرعادی توام باشد.مردمک وسط چشم ما معمولاً سیاه است، اما حلقه‌ی رنگی اطراف آن که عنبیه نام دارد یک‌رنگ نیست و می‌تواند هر رنگی داشته باشد. رایج‌ترین رنگ عنبیه قهوه‌ای است، به این معنا که رنگ چشم بیشتر افراد روی زمین قهوه‌ای است، اما نادرترین رنگ چشم کدام است؟

 

کمیاب‌ترین رنگ چشم در جهان چه رنگی است؟

«سبز» به عنوان نادرترین رنگ چشم در جهان گزارش شده است. بر اساس یک نظرسنجی از سوی آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا در سال ۲۰۱۴، فقط ۹ درصد مردم دارای چشمان سبز هستند، در حالی که ۴۵ درصد چشم‌های قهوه‌ای، ۱۸ درصد چشم‌های فندقی و ۲۷ درصد چشم‌های آبی دارند. با این حال، ۱ درصد از افراد نظرسنجی گفتند رنگ چشم آن‌ها هیچ‌یک از رنگ‌های قهوه‌ای، آبی، فندقی یا سبز نیست.نادرتر از چشم سبزرنگ، بیماری آلبینیسم (Albinism) است. از هر ۲۰۰۰۰ نفر ۱ نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند و در اثر ابتلا به این بیماری، رنگ چشم فرد قرمز یا صورتی می‌شود. در این موارد، عنبیه شفاف است، اما رگ‌های خونی داخل چشم به آن‌ها ظاهر صورتی یا قرمز می‌دهند.

آیا ممکن است فردی چشم‌هایی با رنگ‌های متفاوت داشته باشد؟

رنگ چشم

بیماری نادر دیگری به نام هتروکرومی (Heterochromia) هم وجود دارد که به موجب آن، چشم فرد دو رنگ مختلف دارد. برای مثال، ممکن است یک چشم قهوه‌ای و چشم دیگر آبی باشد. این عارضه ممکن است سبب ظاهر شدن دو رنگ در یک چشم شود به این صورت که بخشی از عنبیه یک رنگ و باقی رنگ دیگری دارد.اکثر افراد به طور مادرزاد به هتروکرومی مبتلا می‌شوند و چشم آن‌ها هیچ مشکل دیگری ندارد. با این حال، بیماری‌های دیگر می‌توانند باعث هتروکرومی شوند، از جمله سندرم هورنر و پیبالدیسم.

 

چه چیزی رنگ چشم شما را تعیین می‌کند؟

رنگ چشم شما متاثر از فعل و انفعالات بین ژن‌های مختلفی است که به ارث می‌برید و گاهی‌اوقات متاثر از یک جهش است. ژنتیک رنگ چشم علم پیچیده‌ای فراتر از رنگ چشم والدین یک کودک است. به عنوان مثال، دو پدر و مادر با چشمان آبی ممکن است صاحب فرزندی با چشمان قهوه‌ای شوند.بیشتر اوقات، افراد تا آخر عمر رنگ چشم یکسانی دارند. چشمان یک نوزاد چشم‌آبی ممکن است در سال اول یا حتی چند سال اول تیره‌تر باشد، اما پس از آن ثابت می‌ماند.با این حال، شرایط مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود رنگ چشم فرد تغییر کند. به عنوان مثال، آب مروارید می‌تواند چشم‌ها را کدر می‌کند. تغییر رنگ چشم ممکن است در اثر آسیب هم رخ دهد./عصرترکیه

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه