آخرین وعده غذایی را چه زمانی بخوریم؟ | با رعایت این نکات زندگی سالم تری داشته باشید

«شام» که اغلب به عنوان آخرین وعده غذایی در نظر گرفته می‌شود، اهمیت ویژه‌ای در زمینه تغذیه دارد. با این حال، آیا به این فکر کرده‌اید که زمان شام خوردن می‌تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد؟ در توصیف این مقاله به بررسی این موضوع و ابعاد آن پرداخته می‌شود.

آخرین وعده غذایی را چه زمانی بخوریم؟ | با رعایت این نکات زندگی سالم تری داشته باشید
کدخبر : 24483
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

الهه جعفرزاده: ساعت صرف وعده شام بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید، اهمیت دارد. شام خوردن قبل از تاریکی کامل هوا با ریتم طبیعی شبانه‌روزی بدن هماهنگ‌تر است و از همین رو فرایند هضم، مدیریت وزن، کنترل قند خون، کیفیت خواب و سلامت روان را بهبود می بخشد. با اتخاذ این عادت، سلامت و تندرستی کلی را افزایش می‌دهید. می‌توانید دفعه بعد برای خوردن شام، غروب خورشید را به عنوان یک یادآور برای تغذیه بدن و ذهن خود در هماهنگی با طبیعت در نظر بگیرید.

مهم‌ترین مزایای زودتر شام خوردن عبارتند از:

۱. هضم بهتر

وعده غذایی

یکی از دلایل اصلی برای خوردن شام قبل از غروب آفتاب، تقویت هضم است. دستگاه گوارش از یک ریتم طبیعی پیروی می‌کند که تحت تأثیر ساعت داخلی بدن ما است و به آن ریتم شبانه‌روزی می‌گویند. غذا خوردن مطابق این ریتم فواید بی‌شماری برای جسم ما دارد. از آنجا که دستگاه گوارش در ساعات پایانی روز کارایی کمتری پیدا می‌کند، شام خوردن دیرهنگام و یا نزدیک به زمان خواب می‌تواند منجر به سوء‌هاضمه و اختلال در خواب شود. وقتی قبل از غروب آفتاب غذا می‌خورید، بدن فرصت کافی برای پردازش و هضم غذا قبل از رفتن به رختخواب دارد. این عادت باعث هضم راحت‌تر و جذب بهتر مواد مغذی می‌شود.

۲. مدیریت وزن

حفظ وزن سالم برای بسیاری از افراد یک چالش است و زمانِ درست شام خوردن می‌تواند نقش مهمی در دستیابی به این هدف داشته باشد. هنگامی که شما در اواخر شب غذا می‌خورید، بدن ممکن است زمان کافی برای سوزاندن کالری مصرفی نداشته باشد. همین اتفاق می‌تواند به مرور زمان منجر به افزایش وزن شود. علاوه بر این، غذا خوردن در ساعات پایانی شب می‌تواند علاوه بر ایجاد اختلال در روند خواب، بر متابولیسم تاثیر بگذارد و احتمال اضافه وزن را افزایش دهد.

۳. کنترل قند خون

وعده غذایی

حفظ سطح قند خون در محدوده ثابت برای سلامت کلی بسیار مهم است و ساعت شام خوردن می‌تواند به طور قابل توجهی بر این مسئله تأثیر بگذارد. خوردن شام قبل از غروب آفتاب به بدن اجازه می‌دهد تا کربوهیدرات‌ها و قندها را به طور موثرتری پردازش کند. این به این دلیل است که حساسیت به انسولین در اوایل روز بیشتر است و با نزدیک شدن به شب کاهش می‌یابد. خوردن دیرهنگام وعده‌ آخر شب می‌تواند منجر به افزایش سطح قند خون شود و خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

۴. بهبود کیفیت خواب

وعده غذایی

خوردن یک وعده غذایی سنگین در اواخر شب می‌تواند الگوی خواب را مختل کند و منجر به مشکلات گوارشی و حتی کابوس شود. وقتی شام را قبل از غروب آفتاب می‌خورید، بدن زمان بیشتری برای هضم غذا دارد و احتمال اختلالات خواب کاهش می‌یابد.

۵. بهبود خلق و خو و سلامت روان

وعده غذایی

غذا خوردن در ساعات پایانی شب با نوسانات خلقی، تحریک‌پذیری و افزایش سطح استرس همراه است. این موضوع تا حدی به دلیل اختلال در ریتم طبیعی بدن است. خوردن آخرین عده وغذایی قبل از غروب آفتاب می‌تواند به تثبیت خلق و خو و کاهش خطر اختلالات عاطفی کمک کند.

اگر مدام احساس گرسنگی می‌کنید، این هفت ماده غذایی را بخورید

برخی مواد غذایی به سبب دیر هضم بودن و دارا بودن مواد مغذی بر اشتها تأثیر می‌گذارند و کمک می‌کنند که برای زمان طولانی‌تری سیر بمانید و حس گرسنگی را به حداقل برسانید.الهه جعفرزاده: برخی مواد غذایی حاوی مقدار زیادی آب هستند که این موضوع در افزایش حجم آنها (بدون افزایش کالری) در معده نقش دارد. این غذاها می‌توانند معده را پر کنند و دیواره‌های آن را بکشند؛ این اتفاق می‌تواند سیگنال‌هایی به مغز ارسال کند و بگوید شما سیر هستید. این مواد غذایی با حجم زیاد و کالری کمی که نسبت به وزن خود دارند، تأثیر زیادی در ایجاد حس سیری و سرکوب گرسنگی دارند.پروتئین سیرکننده‌ترین درشت مغذی است که می‌تواند حس گرسنگی را کاهش دهد. به دلیل اینکه هضم پروتئین بیشتر طول می‌کشد، این ماده قادر است بیشتر از کربوهیدرات یا چربی‌ها احساس سیری را در شما ایجاد و حفظ کند. این درشت‌مغذی بر سطح هورمون‌هایی که اشتها را تنظیم می‌کنند، تأثیر می‌گذارد.فیبر هم نوعی کربوهیدرات است که به طور کامل توسط بدن هضم نمی‌شود؛ می‌تواند حجم غذا را افزایش دهد و تخلیه معده را کندتر کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند بدن برای مدت بیشتری احساس سیری داشته باشد. فیبر هم‌چنین با تنظیم سطح قند خون، از افزایش و کاهش ناگهانی قند، که یکی از عوامل گرسنگی است، جلوگیری می‌کند.با در نظر گرفتن این موضوع، مواد غذایی زیر را در برنامه غذایی خود بگنجانید تا حس گرسنگی را در طول روز به حداقل برسانید.

۱) بلغور جو دوسر

جو دوسر

بلغور جو دوسر، به عنوان یک غلات کامل، سرشار از فیبر است. فیبر می‌تواند هضم و جذب کربوهیدرات‌ها را کاهش دهد و از این طریق، سطح قند خون را ثابت نگه دارد و از افزایش و افت ناگهانی قند که می‌تواند باعث گرسنگی شود، جلوگیری کند.

۲) ماهی

وعده غذایی

ماهی‌هایی همچون قزل آلا و ماهی تن علاوه بر پروتئین، حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستنند که برای سلامت قلب و مغز مفیدند. پروتئین و امگا ۳ هر دو در ایجاد حس سیری طولانی نقش چشمگیری دارند.

۳) آجیل

آجیل

آجیل‌ها سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین و فیبر هستند که همگی جزو مواد مغذی سیرکننده به شمار می‌آیند. آجیل با ایجاد حس سیری، افزایش انرژی و هم‌چنین مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌هایی که در خود دارد، به حفظ سلامت شما کمک می‌کند.

۴) سیب

وعده غذایی

سیب سرشار از فیبر است و خوردن آن به شما احساس شادابی و سیری می‌دهد. افرادی که در برنامه غذایی روزانه خود حداقل یک عدد سیب می‌خورند، زودتر و بیشتر احساس سیری می‌کنند.

۵) دانه‌ها

دانه چیا

دانه‌هایی همچون دانه چیا و بذر کتان، منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ و فیبر هستند؛ دو ماده مغذی که احساس سیری طولانی‌مدتی را برای شما به ارمغان می‌آورند. یک قاشق غذاخوری بذر کتان نیز حاوی ۲ گرم فیبر و ۲ گرم چربی سالم است. این دانه‌ها را می‌توان به بیشتر غذاها اضافه کرد.

۶) تمشک

تمشک یکی از میوه‌های حاوی فیبر است که در هر پیمانه ۸ گرم فیبر دارد. مصرف یک مشت تمشک برای اینکه حس گرسنگی را در طول روز سرکوب کنید، کافی است.

۷) آووکادو

کلم بروکلی

آووکادو حاوی چربی‌های سالم (حدود ۶ گرم چربی غیراشباع در هر وعده) است و حدود هشتاد درصد آن را فیبر و آب تشکیل می‌دهند. تراکم بالای فیبر و چربی‌های سالم در این میوه، علت ایجاد حس سیری طولانی‌مدت در انسان است./خبرآنلاین

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه