اخبار سلامت | انواع قارچ ها و بیماری ها

علت بوی بد دهان چیست؟ | چند روش خانگی و بی ضرر برای رفع بوی بد دهان!

یک دندانپزشک گفت: مردم برای حفظ سلامت دندان‌های خود تعداد مصارف کربوهیدرات را محدود کنند چراکه به ازای هربار مصرف آن محیط دهان اسیدی شده و دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرد.

علت بوی بد دهان چیست؟ | چند روش خانگی و بی ضرر برای رفع بوی بد دهان!
کدخبر : 24223
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

یک دندانپزشک گفت: مردم برای حفظ سلامت دندان‌های خود تعداد مصارف کربوهیدرات را محدود کنند چراکه به ازای هربار مصرف آن محیط دهان اسیدی شده و دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرد.

تلخی دهان

علت بوی بد دهان چیست؟

 محمدرضا باستان درباره مراقبت‌های لازم برای بهداشت دهان و دندان اظهار کرد: در ایام نوروز میزان مصرف شیرینی و شکلات افزایش یافته و ماه مبارک رمضان نیز شیرینی‌های مخصوص خود مانند زولبیا و بامیه را داشته و همزمان شدن مصرف این شیرینی‌جات می‌تواند روند پوسیدگی دندان‌ها را تسریع کند بنابراین نیاز است مردم برای حفظ سلامت دندان‌های خود تعداد مصارف کربوهیدرات را محدود کنند چراکه به ازای هربار مصرف آن محیط دهان اسیدی شده و دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرد.

وی با تأکید بر استفاده از دهان‌شویه فلوراید افزود: این دهان‌شویه‌ها جایگزینی برای مسواک یا نخ دندان نیستند و از طریق کمک به جذب فلوراید در ساختار دندان می‌تواند باعث مقاوم‌تر شدن دندان‌ها در برابر پوسیدگی شود و این دهان‌شویه‌ها با توجه به غلظت فلوراید در آن‌ها نحوه مصرفشان به صورت روزانه یا هفتگی است و بعد از مسواک و نخ دندان قبل از خواب در افراد بالای ۶ سال باید مورد استفاده قرار گیرد.

علت بوی بد دهان چیست؟

دندان

علت بوی بد دهان و دلایل عجیب آن

باستان با بیان اینکه پیشگیری از پیشرفت پوسیدگی و مراجعه به‌موقع برای ویزیت دندان‌ها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها شده و تجربه بهتری از دندانپزشکی را برای اشخاص رقم می‌زند، اضافه کرد: تعدادی از مردم تصور می‌کنند کاربرد نخ دندان محدود به برداشت باقیمانده‌های غذا از فضای بین دندانی است در حالیکه تنها کاربرد نخ دندان این موضوع نیست و به طور معمول در محیط دندان میکروب‌هایی وجود دارد که با گذشت زمان روی سطح دندان داربستی را تشکیل می‌دهند و فرآیند پوسیدگی را آغاز می‌کنند و تنها با استفاده از مسواک میکروب‌های سطحی حذف می‌شوند و مسواک دسترسی به فضای بین دندانی ندارد بنابراین با استفاده از نخ دندان میکروب‌ها از این فضا پاک می‌شوند و مردم باید به طور روزانه از آن استفاده کنند.

این دندانپزشک بیان کرد: سوال اکثر مردم این است که برای حفظ سلامت و نگهداری بهتر از دندان‌های خود از چه نوع مارک مسواک و خمیردندانی استفاده کنند در حالیکه این موضوع اولویت پایین‌تری داشته و نکته اصلی در رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده درست و منظم از مسواک یا خمیر دندان بوده و بهتر است مسواک دارای براش‌های نرم و خمیردندان حاوی فلوراید باشد.

وی با بیان اینکه مردم باید بعد از صبحانه و شب‌ها قبل از خواب از مسواک استفاده کنند، گفت: بوی دهان می‌تواند ناشی از ریشه‌های باقیمانده در دهان، عفونت‌های دندانی، باقیمانده غذا بین پرز‌های زبان، وجود جرم روی سطح دندان و عفونت‌های قارچی باشد که برای رفع آن باید بهداشت دندانی را رعایت کرده و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنند.

رفع بوی بد دهن در 2 دقیقه!

یکی از روش های درمان بوی بد دهان، استفاده از عرق نعنا، بارهنگ و عسل است. یک قاشق بارهنگ داخل یک استکان عرق نعنا بذارید و بگذارید 20 دقیقه بجوشد و بعد از اینکه ولرم شد یک قاشق هم داخل آن عسل بریزید. به این شکل بوی بد دهان از بین می رود.

همچنین اگر میکروب معده یا زخم معده دارید هم می توانید از این ترکیب استفاده کنید.

بزرگترین مطالعه ایالات متحده نشان می‌دهد که یک مایع ضد حفره از ۸۰ درصد از ایجاد حفره دندانی جلوگیری می‌کند. این درمان جدید از دیامین فلوراید نقره(SDF) استفاده می‌کند که مایع ارزان قیمتی است.

مایع ارزان‌قیمتی که دندان‌ها را «ضد پوسیدگی» می‌کند

به گزارش گروه دانش و فناوری، حفره‌های دندانی موضوع ناراحت کننده‌ای هستند که در صورت عدم درمان می‌توانند منجر به درد وحشتناک، تورم و شب‌های بی‌قراری شوند.

به نقل از آی‌ای، گروهی از پژوهشگران دانشگاه نیویورک(NYU) یک راه حل مبارزه با حفره دندانی را شناسایی کرده‌اند که هم موثر و هم مقرون به صرفه است.

این درمان جدید از دیامین فلوراید نقره(SDF) استفاده می‌کند که مایع ارزان قیمتی است که از ایجاد حفره‌های دندانی جلوگیری می‌کند و حتی در مقابل بدتر شدن حفره‌های موجود نیز محافظت ایجاد می‌کند.

طبق بیانیه مطبوعاتی پژوهشگران، این مایع ضد حفره به نوعی مانند مواد درزگیر ساختمانی برای دندان عمل می‌کند.

ریچارد نیدرمن، استاد اپیدمیولوژی و ارتقای سلامت در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیویورک و نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: تحقیقات رو به رشد نشان می‌دهد که SDF که در دسترس‌تر و ارزان‌تر از سایر مواد مشابه است، می‌تواند از حفره‌های دندانی جلوگیری و آنها را متوقف کند و نیاز به سوراخ‌کاری و پر کردن دندان را کاهش دهد.

بیش از ۴۰۰۰ کودک با پوسیدگی دندانی

پوسیدگی دندان یا حفره‌های دندانی یک نگرانی شایع در بین دانش آموزان در سراسر جهان است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده(CDC) از برنامه‌های دندانپزشکی مدارس برای کمک به کاهش پوسیدگی و حفره‌های دندانی و حفظ سلامت دهان و دندان پشتیبانی می‌کند.

متخصصان دندانپزشکی تحت این برنامه، یک پوشش محافظ روی دندان‌های دانش آموزان اعمال می‌کنند.

اکنون SDF به عنوان یک مکمل امیدوارکننده برای چنین برنامه‌هایی ظاهر شده است.

طبق بیانیه مطبوعاتی پژوهشگران، SDF در اصل توسط سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) برای رسیدگی به حساسیت دندان تایید شده است.

پژوهشگران می‌گویند که این ماده می‌تواند جایگزینی سریع و بدون درد برای مواد و روش‌های ضد پوسیدگی باشد.

پژوهشگران در این مطالعه جدید، SDF و درزگیرها را روی تقریباً ۴۰۰۰ دانش آموز دبستانی در شهر نیویورک اعمال کردند و آنها را به مدت چهار سال پیگیری کردند تا ببینند این ماده چقدر در محافظت از دندان‌ها خوب عمل کرده است.

گفته می‌شود این برنامه که CariedAway نام دارد، بزرگترین مطالعه پیشگیری از پوسیدگی در مدارس ایالات متحده است. این مطالعه گسترده به پژوهشگران کمک کرد تا استفاده از SDF را با درزگیر معمولی دندان مقایسه کنند.

این محلول مایع به طور مستقیم بر روی سطح دندان اعمال می‌شود و آن را قادر می‌سازد تا باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی می‌شوند را از بین ببرد. علاوه بر این، این مایع معدنی شدن مجدد دندان‌ها را تقویت می‌کند و در نتیجه از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری می‌کند.

دکتر رایان ریچارد راف‌استادیار اپیدمیولوژی و ارتقای سلامت در کالج دندانپزشکی دانشگاه نیویورک و نویسنده ارشد این مطالعه خاطرنشان کرد: مطالعه طولی ما مجدداً تأیید می‌کند که هم درزگیرها و هم SDF در برابر حفره‌ها در پوسیدگی مؤثر هستند. SDF یک جایگزین امیدوارکننده است که می‌تواند از پیشگیری از پوسیدگی در مدرسه حمایت کند و به عنوان گزینه دیگری که از پوسیدگی جلوگیری و آن را متوقف می‌کند، استفاده شود.

کاهش هزینه‌های دندانپزشکی با SDF

در شروع این کارآزمایی، تقریباً یک چهارم کودکان پوسیدگی درمان نشده داشتند. مشخص شد که SDF به اندازه درزگیرهای دندانی معمولی موثر است و از ۸۰ درصد پوسیدگی‌ها جلوگیری می‌کند و پیشرفت ۵۰ درصد موارد موجود را پس از دو سال متوقف می‌کند.

تاماریندا بری گودین یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: اغلب تحقیقات نشان می‌دهند که SDF می‌تواند جلوی پیشرفت بیشتر پوسیدگی را بگیرد و مطالعه ما نشان داد که SDF می‌تواند در همان وهله اول از ایجاد حفره‌ها جلوگیری کند.

وی افزود: SDF یک گزینه برد-برد برای سلامت دندان کودکان فراهم می‌کند و به عنوان یک راه حل مبارزه با پوسیدگی می‌تواند دسترسی به مراقبت‌های دندانی را افزایش دهد و در عین حال هزینه‌ها را کاهش دهد.

این ماده می‌تواند به طور قابل توجهی نیاز به روش‌های پر کردن گسترده دندان‌ها را کاهش دهد.

یافته‌های این مطالعه در مجله JAMA Pediatrics منتشر شده است./ اقتصاد 100

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه