اخبار حوادث | حادثه تلخ | اخبار حوادث روز

هشدار فوق العاده به مازندرانی ها تا آخر هفته | مازندران در حالت آماده باش برای سیل!

هواشناسی مازندران نسبت به احتمال جاری شدن روان‌آب و وقوع سیلاب‌های محلی، ریزش سنگ، لغزندگی و اختلال در تردد‌های محور‌های کوهستانی از روز دوشنبه تا اوایل صبح سه‌شنبه هفته جاری هشدار داد.

هشدار فوق العاده به مازندرانی ها تا آخر هفته | مازندران در حالت آماده باش برای سیل!
کدخبر : 24221
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

هواشناسی مازندران نسبت به احتمال جاری شدن روان‌آب و وقوع سیلاب‌های محلی، ریزش سنگ، لغزندگی و اختلال در تردد‌های محور‌های کوهستانی از روز دوشنبه تا اوایل صبح سه‌شنبه هفته جاری هشدار داد.

آماده‌باش برای سیل مازندران 

هواشناسی مازندران امروز شنبه با صدور هشدار سطح زرد با اشاره به عبور سامانه بارشی، منطقه اثر این سامانه جدید را سطح استان به ویژه در ارتفاعات اعلام و پیش بینی کرد که شرایط جوی مازندران در طی این مدت با بارش باران، وزش باد به نسبت شدید، کاهش دما و احتمال رعد و برق همراه باشد.

سیل

هواشناسی مازندران، احتمال جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن آب رودخانه‌ها، ریزش سنگ، اختلال در تردد محور‌های کوهستانی، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و احتمال آسیب به پوشش خزانه برنج و سازه‌های کم مقاوم را اثر مخاطره این سامانه ناپایداری جوی اعلام کرد.

هواشناسی مازندران در اخطاریه سطح زرد، به شهروندان توصیه کرد علاوه بر انجام اقدامات پیشگیرانه و مقاوم سازی پوشش خزانه‌های برنج، در هنگام تردد در محور‌های کوهستانی جوانب احتیاط را در نظر بگیرند و از صعود به ارتفاعات در طی این مدت خودداری کنند.

براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه‌های پیـش یابـی هواشناسـی، وضعیت جوی امروز مازندران صاف تا قسمتی ابری همراه با افزایش دما و از اواخر وقت با افزایش ابر، روز یکشنبه نیمه ابری گاهی با افزایش ابر و در مناطق ساحلی و جلگه‌ای با احتمال بارش خفیف و پراکنده باران همراه خواهد بود.

وضعیت آب و هوای مازندران در روز دوشنبه در مناطق ساحلی و جلگه‌ای نیمه ابری تا ابری و از بعدازظهر به تدریج با بارندگی و وزش باد، کاهش دما و احتمال رعد و برق و در ارتفاعات نیز ابری و مه آلود با بارش باران و در مناطق مرتفع با بارش برف، وزش باد گاهی به نسبت شدید و کاهش دما و در روز سه‌شنبه نیز صاف تا نیمه ابری با افزایش دما و در دامنه‌ها و ارتفاعات با وزش باد کاهی نسبت شدید پیش بینی شده است.

بارش پائیزی

آسمان مازندران در روز چهارشنبه صاف تا نیمه ابری و از اواسط روز ابری همراه با بارندگی و وزش باد گاهی شدید و کاهش دما و روز‌های پنجشنبه و جمعه نیز نیمه ابری در ساعات بعدازظهر با افزایش ابر، در دامنه‌ها با احتمال بارش پراکنده باران همراه خواهد بود.

داده‌های دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که کیاسر با ثبت دمای ۲۰.۵ و بلده با ۱۲.۲ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و سردترین مناطق مازندران در طی ۲۴ ساعت گذشته بودند.

دمای هوای شهر ساری مرکز مازندران نیز امروز در گرم‌ترین ساعت به ۲۲ درجه سانتی گراد بالای صفر می‌رسد که این میزان در مقایسه با روز گذشته بیش از چهار درجه افزایش خواهد یافت.

وضعیت دریای خزر نیز طی امروز و فردا با موج کوتاه پیش بینی شده است و برای فعالیت‌های دریایی مناسب خواهد بود.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز (دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲) با ورود سامانه بارشی در مناطقی از غرب، جنوب غرب، مرکز، جنوب و به‌تدریج در شرق و شمال شرق کشور بارش باران،‌ رعد و برق، وزش باد و در برخی مناطق غربی، زاگرس مرکزی و شمال شرق ایران بارش برف پیش‌بینی می‌شود. شدت بارش‌های امروز برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، شرق لرستان و شمال کهگیلویه و بویراحمد خواهد بود.

فردا (سه‌شنبه) برای سواحل دریای خزر، شمال شرق و بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق کشور بارش پیش‌بینی شده است. شدت بارش‌های روز سه‌شنبه برای خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی خواهد بود. فردا همچنین در ارتفاعات البرز،‌ خراسان شمالی، خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی بارش برف رخ می‌دهد. اواخر وقت سه‌شنبه نیز سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود.

روزهای چهارشنبه تا جمعه شرایط جوی آرام همراه با روند افزایش نسبی دما در کل کشور برقرار می‌شود.

براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور، امروز در استان‌های فارس، کرمان، یزد، خراسان جنوبی،‌ خراسان رضوی،‌ شرق سمنان و فردا هم در کرمان، سیستان و بلوچستان،‌ سمنان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی وزش باد شدید و در برخی مناطق خیزش گرد و خاک روی می‌دهد. امروز و فردا خلیج‌فارس و دریای خزر مواج خواهند بود.

نوع مخاطره: بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف، کاهش نسبی دما، احتمال وقوع بهمن و در گردنه‌ها کولاک برف و پدیده مه.

زمان و منطقه اثر:

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲: خوزستان، ایلام، لرستان، فارس، بوشهر، نیمه غربی و شمال کرمان، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران، گیلان، نیمه شرقی و شمال سمنان، همدان، کرمانشاه، مرکزی، قم، قزوین، تهران، البرز، زنجان، کردستان و جنوب استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل.

سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲: کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب فارس، یزد، شرق اصفهان، خراسان شمالی، شرق و شمال سمنان، گیلان، مازندران و گلستان.

منبع : فردا نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه